Lenovo’nun Superfish reklam yazılımı ısırıkları!

Lenovo’nun Superfish reklam yazılımı ısırıkları!

Herhangi bir işletmenin sahip olduğu en değerli varlıklardan biri itibarıdır. Bu yüzden, Superfish'in yazılımını yeni makinelere koymasına izin veren kişisel bir bilgisayar şirketi olan Lenovo'nun bunu 250.000 dolarlık bir ücret karşılığında yaptığını öğrenmek sürpriz olabilir..

Forbes'a göre, PC üreticisi genel olarak “adware” olarak adlandırılan (ve bunu tanımlamanın kibar yolu) donanımına donanımsız bir karar verdiğinde el değiştiren toplamdı..

Superfish'in, bankaları ve e-posta sağlayıcılarıyla özel oturumlar da dahil olmak üzere kullanıcıların internetteki her adımını günlüğe kaydettiği haberi göz önüne alındığında, muhtemelen milyonlarca çeyreğin finansal ve itibar maliyeti.

Şirket, öfkeli müşterileri, gizlilik aktivistlerini ve güvenlik topluluğunu yatıştırmaya çalıştığı için PR departmanı aracılığıyla geri adım atmakla meşgul.

27 Şubat'ta yayınlanan bir basın açıklamasında şirket, güvenlik ve gizlilik ilkeleri gibi müşterilerinin deneyiminin çok önemli olduğunu söyledi.

Lenovo, bilgisayarlarına önceden yüklenmiş uygulama sayısını azaltacağını ve daha önce kaldırılması zor olan Superfish'in antivirüs programları tarafından zaptedilmesini sağlamak için güvenlik şirketleriyle çalıştığını açıkladı..

Lenovo, ana sayfasında otomatik bir kaldırma aracı da hazırladı ve etkilenen tüm müşterileri için McAfee LiveSafe'e 6 aylık ücretsiz bir abonelik sunuyor.

Gelecekte, şirket, güvenlik yazılımları ve Lenovo'nun sahip olduğu belirli yazılımların yanı sıra, bilgisayarları yalnızca potansiyellerinde çalışması için gereken yazılımla birlikte göndereceğini söylüyor. Şirket ayrıca, önceden yüklenmiş her uygulamayı listelemeye çalışacak ve her birinin ne yaptığını açıklayacak.

Bu, endüstrinin genellikle "reklam yazılımı" veya "yazılım yazılımı" olarak adlandırdığı şeyi kaldırmanın bir yolunu bulması gerektiğini söylüyor.

Bütün bunların Superfish'den çıktığı yer şu anda herkesin tahminidir.

Kaliforniya merkezli start-up 2006 yılında video gözetim uzmanları Adi Pinhas ve Michael Chertok'un casino endüstrisindeki başka bir girişimin ardından video görüntülerini tarama olasılığını araştırdıklarında başladı..

Çift, bir "görsel arama motoru" oluşturmayı amaçladı - yazılım web'i tarar ve müşterileri tarafından sunulan ürünlerle kataloglamak, analiz etmek ve görüntüleri eşleştirmek için matematiksel modeller kullanır.

2011 yılına gelindiğinde şirket, Superfish aracılığıyla ürün sayfalarına gelen kullanıcılar tarafından üretilen satışlardan satış komisyonları kazanarak on binlerce ortaklık kurmuştu..

Şirketten bir sonraki adım, Google Play ve App Store'da farklı sektörlerin hayranlarının uygun resimleri çekmesine ve yüklemesine izin veren “LikeThat” adlı bir dizi uygulama başlatmaktı. Uygulama daha sonra bu görselleri iş ortakları ile bağlı ürün sayfalarıyla eşleştirir ve şirkete bu şekilde oluşturulan her bir satışla ilgili bir komisyon kazandırır.

2014'ün başlarında Superfish, Lenovo'ya yaklaştı ve VisualDiscovery yazılımını gönderilmeden önce yeni bilgisayarlara eklemeyi tartıştı.

Sorunlar başladıktan kısa bir süre sonra - Lenovo PC'lerin alıcıları internette gezinirken kötü performans konusunda homurdanmaya başladı ve internette sörfün buggy bir deneyim olduğunu söyledi.

Güvenlik uzmanları sorunu araştırmaya başladığında, bunun sebebi Superfish'in olduğu keşfedildi. Daha da kötüsü, birçok antivirüs programı onu kaldıramadı ve sinir bozucu yazılımın bir sabit sürücünün yeniden biçimlendirilmesine dayanabildiğini gösteren raporlar bile vardı.

Kızgın müşteriler kollarını ve Lenovo ve Superfish'in kişisel mülke izinsiz girildiğini ve telefon dinleme yasalarını ihlal ettiğini iddia eden bir dava açtılar.

Bilgisayar korsanları bile kötü şöhretli Lizard Squad'ın harekete geçmesi ve Lenovo’nun web sitesini tahrif etmesi ile efsaneye karşı hoşnutsuzluklarını gösterdiler.

Her şey düşünüldüğünde, Lenovo ve Superfish'in ilgili müşterilerini markalarının güvenilir olduğuna ikna etmek için yapacak çok şeyleri var gibi görünüyor.

Öne Çıkan Resim: Weyenbergh Jacky / Public Domain Pictures.net

Lenovo’nun Superfish reklam yazılımı ısırıkları!
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.