Nesnelerin İnterneti tanımı: Basit bir açıklama

IoT nedir?

Hepimiz Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) duyduk. Kime sorduğunuza bağlı olarak harika ya da korkunç. Ama tam olarak nedir?

Nesnelerin İnterneti, modern fiziksel cihazların, araçların ve binaların internet üzerinden yapılabilen doğasıdır. IoT ürünlerini bağlı cihazlar veya akıllı cihazlar olarak da duymuş olabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti nasıl çalışır??

Tipik olarak, Nesnelerin İnterneti cihazları, İnternet üzerinden veri toplanmasını ve değiştirilmesini sağlayan sensörler ve yazılıma sahiptir. IoT nesneleri, kullanıcılar için ekonomik fayda ve gelişmiş verimlilik ile sonuçlanan bilgisayar sistemleriyle doğrudan entegrasyona izin vermek için uzaktan kontrol edilebilir.

Örneğin IoT alışveriş uygulamaları, bir kişinin alışveriş alışkanlıklarını öğrenmek için bir telefonun konumunu izleyebilir. Şirketler bu verileri en sevdikleri mağazalar ve ürünler için özel tekliflerle bireyleri hedeflemek için kullanacak.

Bir alışveriş uygulaması, hangi yiyeceğin gerekli olduğuna (geçmiş tüketime bağlı olarak) karar verecek ve market listesini doğrudan bir kişinin telefonuna gönderecek akıllı bir buzdolabına da bağlanabilir. Aslında, akıllı bir buzdolabının herhangi bir insan etkileşimi olmadan ürünleri otomatik olarak sipariş edebilmesi tamamen mümkündür.

IoT: Basit bir açıklamaNesnelerin İnterneti, internete bağlanan her şeydir.

Nesnelerin İnterneti, birileri evinize her girdiğinde telefonunuza gönderilen bir bildirim veya canlı kamera akışı yoluyla ev güvenliğini de artırabilir. IoT, kendi kendine yeten bir ev hayalini bile bir olasılık haline getirebilir. Sadece akıllı bir uygulamayı kaydırarak banyo yaptığınızı, vakumladığınızı veya su ısıtıcısını taktığınızı düşünün.

Nesnelerin İnterneti ve güvenlik endişeleri

Bununla birlikte IoT uygulaması, hile ve tüketici ürünlerinden daha ileri gidiyor. Akıllı şebekeler, akıllı evler, akıllı ulaşım ve akıllı şehirler gibi büyük ölçekli projeler de IoT’yi kucaklıyor. Aslında, bazı siber uzmanlar 2020’ye kadar 50 milyar IoT nesnesi olacağını tahmin ediyor.

Bu kadar büyük bir ara bağlantı sistemi, bilgiye evrensel erişim ve hükümetler üzerinde zorla şeffaflık sağlama gibi önemli faydalara sahip olacaktır (onları bizi gördükleri gibi görebiliriz).

Ancak gizliliğe yönelik potansiyel tehdit şaşırtıcı. Ve umut, şeffaflığın hükümetlerdeki nezaketi doğuracak olmasına rağmen, IoT’yi sosyal kontrol ve siyasi manipülasyon için kullanmaları daha olasıdır..

Güvenlik endişeleri bir sorun olacak. Uzaktan, uzaktan kontrol edilen IoT cihazları ortadaki adam saldırıları için mükemmel bir av.

IoT, veri madenciliği ve gizlilik sorunlarına yol açar

Yüzeyde, Nesnelerin İnterneti ve sonuçta ortaya çıkan veri madenciliği gizlilikle tamamen uyumsuz görünüyor.

Ev gizliliği, akıllı cihazlardan gelen ağ trafiğinin analizi ile tamamen tehlikeye atılmıştır. Akıllı bir termostat, insanlar bir yatak odası aktivitesinin tadını çıkarırken ölçmek için oda sıcaklığındaki değişiklikleri not edebilir, örneğin.

Bir sigorta şirketinin tüm yaşamınızı izlemesini (kendi akıllı cihazlarıyla ya da başkasının verileri için ödeme yapma), ardından sağlık sigortanızı veya bir iddiayı reddetmek için bu bilgileri kullanmasını durduracak hiçbir şey yoktur. Veri depolama alanı küçüldükçe ve daha ucuz hale geldikçe, şirketler veri hattında yararlı olacağı varsayımıyla sonsuza kadar veri tutabilirler.

IoT Eleştirileri: Nesnelerin İnterneti ne kadar güvenli?

Bunu daha korkutucu birleşme olarak yazmak kolaydır. Ve dürüst olalım: ExpressVPN’in gizlilik çözümü pastasında bir parmağı var. Ancak Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) gibi önde gelen gruplar, IoT’nin insanların kendi yaşamları üzerindeki kontrolünü aşındırdığı konusunda endişelerini dile getirdi:

“Finansal avantaj arayan şirketlerin ve orantısız olarak daha fazla kontrol isteyen hükümetlerin elinde orantısız bir şekilde biriken bu muazzam güçlerin nasıl kullanılacağını tahmin etmenin bir yolu yok. Şans büyük verilerdir ve Nesnelerin İnterneti, bizim için daha opak hale gelen güçlü şirketlere ve devlet kurumlarına giderek daha şeffaf hale geldiğimiz için kendi yaşamlarımızı kontrol etmemizi zorlaştıracaktır. ”

Bir VPN gizliliğinizin korunmasına yardımcı olacaktır

Bu blogun birçok kez kapsadığı bir VPN için birçok gizlilik avantajı vardır. Daha da iyisi, bir ExpressVPN yönlendirici, PlayStation, Xbox, TV ve tüm akıllı cihazlarınız gibi normalde VPN yazılımı çalıştıramayanlar bile Wi-Fi özellikli herhangi bir cihaza VPN koruması sağlar.

Bu, her şeyin bize zarar vermek için saklanabileceği ve kullanılabileceği cesur yeni bir dünya. Ne için kaydolacağınızı bildiğinizden emin olun. Ve bu kadar az kolaylığın yararı için fazla vazgeçmeyin.

Nesnelerin İnterneti tanımı: Basit bir açıklama
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.