İnternet bankacılığınızı koruyun

Dolar işareti olan yeşil bir asma kilit ile dizüstü bilgisayar.

Çevrimiçi bankacılık bilgilerimizin neden önemli olduğunu daha fazla açıklamaya gerek yoktur. Paramızı orada tutuyoruz ve hesaplarımız kısa bir süre için kullanılamaz hale gelirse veya onlara erişimimizi kaybedersek, bu potansiyel olarak oldukça zararlı olurdu.

Zor kazanılmış paramızı kaybetmenin yanı sıra, kayıp bir banka hesabı vergi, sigorta veya okul ücretleri ödeyememe anlamına gelebilir ve bu da hayatlarımızı ciddi şekilde etkileyebilir..

Bankanızın sizi kilitlememesi ve hesabınızın hileli bir şekilde hesabınıza erişmesini durdurmak için hesabınızı desteklemek için atabileceğiniz bazı adımlar aşağıda verilmiştir.

1. Şifreleri tekrar kullanmayın

Aynı şifreyi birden fazla sitede kullanırken, bunlardan yalnızca birinin kötü niyetli veya beceriksiz biri tarafından çalıştırılması gerekir ve şifreniz herkese açık hale gelebilir. Suçlular daha az güvenli web sitelerinden sızan şifreleri kullanacak ve çeşitli finansal kurumlarla deneyecekler.

Parolanızın bankanız için tamamen aynı olması bile gerekli olmayabilir. Eğer taktiğiniz farklı sitelerde küçük varyasyonlar kullanmaksa, muhtemelen savunmasız kalabilirsiniz..

Güçlü, benzersiz ve rastgele şifreler oluşturmak için bir şifre yöneticisi kullanmak en iyisidir. Bu şekilde, bankanızın genellikle uzun parola gereksinimlerine (maksimum ve minimum karakter sayısı ve özel karakter kullanımı gibi) uymakta sorun yaşamayacaksınız..

2. Sunulan iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

Finansal kurumunuz buna ihtiyaç duymasa bile, mevcut iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerinden yararlanın. Kimlik doğrulamak için ikinci faktörünüzün ne zaman kullanılacağına ilişkin kesin düzenlemeler, her giriş yaptığınızda, 30 günde bir veya yeni bir konumdan veya cihazdan her giriş yaptığınızda farklı olabilir..

İdeal olarak, uygulama tabanlı veya donanım tabanlı ikinci bir faktör kullanacaksınız. Bir cep telefonu numarası kullanmanız gerekiyorsa, bir sonraki adımda açıklandığı gibi uygun şekilde sabitlendiğinden emin olun.

3. E-postanızı ve telefon numaranızı koruyun

Cep telefonu numaranızı ve banka hesabınızla ilişkili e-posta adresinizi korumak çok önemlidir. Birçok durumda, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi kontrol eden biri, örneğin e-posta hesabınızda depolanan kişisel bilgileri kullanarak sizi taklit etmek için yeterli bilgiye sahip olabilir. Ayrıca sizin adınıza onay kodları, güncellemeler ve aramalar da alabilecekler.

E-posta hesabınızın güvenliğini sağlamak için:

  • Benzersiz, güçlü ve rastgele bir şifresi olduğundan emin olun
  • İdeal olarak bir uygulama veya donanım cihazı aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın
  • Etkinliğinizi görebilecek tüm uygulamaları inceleyin

Telefon numaranızı korumak için:

  • Telefon sağlayıcınızla hesabınızda kilit isteyin
  • Bir numaranın taşınabilmesi veya klonlanabilmesi için bir PIN gereksinimi belirleyin
  • Başkalarıyla iletişim kurmadığınız 2FA mesajlarını almak için ayrı bir ön ödemeli numara kullanın

4. E-dolandırıcılığın farkında olun

Güçlü bir parola ve iki öğeli kimlik doğrulaması kullanırken bile, parolanızı yanlışlıkla sahte bir siteye verebilme riski vardır. Bu gibi durumlarda, bir donanım çözümü kullanmadığınız sürece iki faktörlü kimlik doğrulama sizi koruyamayabilir.

Bunun nedeni, herhangi bir kimlik avı sitesinin gerçek zamanlı olarak kimliğe büründükleri sitede şifrenizi deneyip, ikinci faktör kod talebini size iletebilmesidir. Kodunuzu sahte web sitesine girdiğinizde, kodu gerçek olana girecek ve erişim elde edecekler.

  • Bağlantıları izlemek veya google kullanmak yerine finansal hizmetlerinize gitmek için yer işaretlerini kullanın
  • Aldığınız e-postalardan şüphelenin. Aldığınız e-posta muhtemelen yasal olsa bile, bağlantıları takip etmeyin veya yanıt vermeyin. Her zaman yer imleri aracılığıyla servise giriş yapın ve orada iletişim arayın
  • Şifreleri kendiniz girmek yerine sitede otomatik olarak doldurmak için şifre yöneticilerini kullanın. Bu% 100 garanti olmasa bile, şifre yöneticisi sizden önce bir kimlik avı sitesinde olduğunuzu yakalayabilir
  • Varsa, donanım tabanlı ikinci faktör belirteçleri (U2F standardı gibi) kullanın. Jeton, bağlantının doğru web sitesine yapıldığını doğrulayacaktır.

5. Yurt dışındayken bir VPN kullanın

Birçok finansal kurum, sizden başka birinden korkarsa hesaplarınızı kapatır. Hileli faaliyetin bir göstergesi, olağandışı bir yerden bir giriş olabilir. Diğer nedenler, ambargo uygulanan bir ülkeden servise erişiyor olmanız olabilir..

Bir VPN kullanmak, finansal hizmetiniz tarafından şüpheli olarak da görülebilir, ancak yeni veya ambargo uygulanan bir ülkeden giriş yapmak daha çok tercih edilir. Her zamanki evinizin yakınında bir VPN konumu seçin veya ideal olarak her zaman aynı VPN konumundan giriş yapın.

6. Hesabınızı kilitlemekten korkmayın

Başkalarının hesabınıza yasa dışı bir şekilde erişmesinden endişe ediyorsanız, finans kurumunuzla bağlantı kurmaktan ve hesabınıza ek kısıtlamalar getirilmesini istemekten çekinmeyin. Örneğin, telefon bankacılığı, pek çok kişinin sahip olduğunu bilmediği az kullanılan bir özelliktir ve kişilerin hesabınıza erişmesini ve hesabını boşaltmasını mümkün kılabilir. Ancak telefon bankacılığının devre dışı bırakılmasını isteyebilirsiniz.

Benzer şekilde, cep telefonu operatörünüzden herhangi birinin numaranızı taşımasını veya müşteri destekleriyle iletişim kurarken ayrı bir PIN kodu üretmesini zorlaştırmasını isteyebilirsiniz. Kısıtlamalar, bir numaranın telefon veya internet yerine geçerli bir kimlik gösterdikten sonra fiziksel bir mağazaya taşınmasına izin vermeyi içerebilir.

Koruma en iyisidir

Finansal hizmetlerin sigortalı olduğu ve dolandırıcıların hesabınıza erişmesine izin verdikleri tespit edilirse yükümlü olabileceği doğrudur. Ancak çoğu durumda, saldırıya uğradığınızı kanıtlamak veya hesabınıza uzun süre erişiminizi kaybetme riski size kalmış olabilir.

Nispeten az çaba ile finansal hesaplarınıza saldırmak için gereken maliyeti büyük ölçüde artırmak mümkündür. Sadece birkaç adım güvenliğinizi büyük ölçüde artıracak ve zihninizi rahatlatacaktır.

İnternet bankacılığınızı koruyun
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.