İnternet güvenliği kılavuzu: Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda güvende kalmasına yardımcı olmanın 5 yolu

Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda nasıl güvende tutabilirsiniz.

Akşam haberlerinde göremeyebilirsiniz, ancak eğitim teknolojisi dünyası patlıyor. Aslında uzmanlar, EdTech endüstrisine yapılan yatırımların önümüzdeki üç yıl içinde dünya çapında 250 milyar doları aşmaya hazır olduğunu söylüyor.

Büyümenin önemli bir kısmı, ABD'deki her sınıfa yüksek hızlı WiFi getirmek için çalışan ConnectED girişiminden kaynaklanıyor olabilir..

ConnectED, okulların interneti kullanma biçiminde yavaş yavaş devrim yapıyor ve bu nedenle daha fazla şirketin çocuğunuzun eğitim müfredatını desteklemeye yardımcı olacak teknoloji ve yazılım geliştirmesine kapı açıyor.

Daha fazla öğretmen geleneksel öğretim yöntemlerini geliştirmek için çeşitli çevrimiçi eğitim araçlarına yöneldikçe, çocuğunuzun hem evde hem de sınıfta çevrimiçi ortamda nasıl güvende kalacağını bilmesi önemlidir..

İşte yardım etmenin beş yolu.

1. Çocuklarınızla dijital ayak izleri hakkında konuşun

Web söz konusu olduğunda, çevrimiçi olan her şey çevrimiçi kalır, bu nedenle yalnızca gizliliğinizin değil, aynı zamanda çocuğunuzun da dikkat etmesi önemlidir. İnterneti, yaptığınız her şeyin iz bıraktığı geniş bir orman olarak düşünün.

Çocuğunuzun çevrimiçi paylaşımda neyin uygun olup neyin olmadığını bildiğinden emin olun. Şüphe duyduğunuzda, işleri gizli tutmak en iyisidir. Sonuçta, çevrimiçi bir kişi hakkında daha fazla bilgi varsa, sömürü için daha fazla fırsat var.

Çevrimiçi farkındalık, özellikle Facebook gibi sitelerin kullanıcıları hedeflemede çok etkili hale geldiği sosyal medya çağında ihtiyatlıdır, artık kendilerini güvensiz veya endişeli hisseden gençleri tespit edebilmektedir..

Sadece bu değil, günümüzde giderek daha fazla üniversite, kimlerin kabul edeceğine karar vermeden önce potansiyel öğrencilerin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Bu acil bir sorun olmasa da, çocuğunuzun çeşitli okullara başvurma zamanı geldiğinde sorun yaratabilir..

2. Çocuklarınızın güvenli ve zararlı siteler arasındaki farkı belirlemelerine yardımcı olun

Günümüzde çoğu tarayıcı potansiyel olarak tehlikeli bir siteyi ziyaret ederken bir kullanıcıyı uyarabilse de, her zaman çatlaklardan kayabilecek birkaç durum vardır. Çocuğunuzun güvenli sitelere dikkat etmesine ve zararlı siteleri tanımasına yardımcı olun.

Bir sitenin güvenli olup olmadığını kontrol etmenin kolay bir yolu, üst arama çubuğundaki URL'yi kontrol etmektir. URL'de "https" varsa, site güvenlidir. HTTPS, "s" ifadesinin güvenli olduğu Hiper Metin Aktarım Protokolü Güvenliği anlamına gelir. Bir site https kullanıyorsa, bu meşru olabilir.

3. Çocuklarınız için bir VPN oluşturun

Ayrıca, VPN olarak bilinen şeyi kullanarak çocuklarınız için ek bir güvenlik düzeyi ekleyebilirsiniz. Sanal özel ağın kısaltması olan VPN'ler, bir kişinin çevrimiçi ağını anonimleştirmeye ve internet bağlantılarını şifrelemeye yardımcı olmak için güvenli ve yasal yollardır.

Bir VPN sunucusu konumuna bağlanarak, kullanıcı aynı anda daha güvenli bir şekilde gezinirken bağlantılarını anonimleştirebilir. Kulağa karmaşık gelebilir, ancak pratikte VPN'lerin kullanımı inanılmaz derecede kolaydır.

Çoğu VPN hizmeti aylık ödeme planları sunar ve dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve hatta bazı yönlendiriciler dahil çoğu cihazı kapsayabilir.

4. Çocuklarınıza daha güçlü şifreler kullanmayı öğretin

Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda güvende kalmasına yardımcı olmanın en iyi yollarından biri, onlara daha iyi şifreler kullanmayı öğretmektir. Bir aile hayvanı veya sokak adresi gibi basit şifreleri hatırlamak daha kolay olsa da, daha az güvenli oldukları bulunmuştur. Aslında, bir Google araştırması, en yaygın şifre alışkanlığının bir evcil hayvanın adını şifre olarak kullanmak olduğunu buldu. Bir saldırganın çok az araştırma ile tahmin edebileceği şifreleri kullanmamak önemlidir.

En az sekiz karakter uzunluğunda ve çeşitli harf ve rakam içeren şifreler, bir evcil hayvanın adını kullanmaktan çok daha güvenlidir. Bir çocuğun bu şifrelerden birini hatırlaması zor olsa da (çok daha az bir avuç), rastgele şifre oluşturucumuz gibi, onlar için hatırlamak için kullanabileceğiniz araçlar vardır.

LastPass gibi ücretsiz uygulamalar sahip olmak için harika bir kaynaktır. Ana Anahtar olarak adlandırılan adı oluşturarak LastPass, çocuğunuzun çeşitli şifrelerini kilit altında tutar. Bir avuç şifreyi hatırlamak yerine, çocuğunuzun yalnızca bir şifreyi hatırlaması gerekir.

5. Çocuğunuzun yazılımının güncellendiğinden emin olun

Bilgisayar korsanlarının bir bilgisayarı ele geçirmesinin en kolay yolu, ağın yazılımındaki güvenlik açıklarından yararlanarak, yazılım güncelliğini yitirdiğinde çok daha kolay bir iştir. Geçen yıl dünya çapında 300.000 bilgisayarı hedefleyen WannaCry fidye yazılımı saldırısı, yalnızca eski yazılım kullanan ağları vurabildi.

Hem sizi hem de çocuğunuzun çeşitli yazılım programlarını, özellikle de antivirüs paketini kontrol etmek ve çeşitli tarayıcılarınızın ve ağlarınızın güncel olduğundan emin olmak için biraz zaman ayırın. Sonuçta, çoğu güncelleme ve düzeltme eki bilinen güvenlik sorunlarını gidermeye yardımcı olmak için oradadır, bu nedenle bunlardan yararlanmayı unutmayın.

Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda güvende kalmasına yardımcı olmak istiyorsanız, bu ipuçlarını gözden geçirmek için birkaç dakikanızı ayırmaya değer.

İnternet güvenliği kılavuzu: Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda güvende kalmasına yardımcı olmanın 5 yolu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.