Perfect Forward Gizlilik, şifrelemeyi daha güvenli hale getirir

[ware_item id=33][/ware_item]

ExpressVPN: Mükemmel İleri Gizlilik


Şifreleme protokolleri sizi güvende tutar ve iletişiminizi gizli tutar. Güvenli bir sohbet uygulaması konuşmaları şifreler ve HTTPS web sitelerini (tarayıcı çubuğunuzda yeşil bir kilitle gösterilir) korur. Bir VPN hizmeti, tüm bit ve baytların etrafına fazladan bir şifreleme katmanı sarar.

Şifreleme tekniği, yalnızca hedeflenen alıcının büyük bir anlamsız sözün okunabilir verilere kodunu çözebilmesini sağlamak için matematik kullanır. Herhangi bir şifreli kanalın en fazla korunan sırrı, verileri şifreleyen veya şifresini çözen şifreleme anahtarlarıdır.

Mükemmel İletme Gizliliği, güvenliği ihlal edilmiş veya çalınmış şifreleme anahtarlarının geçmişteki veya gelecekteki iletişimlerin güvenliğini etkilememesini sağlar. Perfect Forward Gizlilik olmadan herhangi bir anlık sistem güvenliğinin (ör. Kötü amaçlı yazılım bulaşması veya hedefli bir saldırı) kullanıcı tarafından hem geçmişte hem de gelecekte aktarılan tüm verileri açığa çıkarabilir.

ExpressVPN varsayılan olarak Perfect Forward Gizliliğini kullanır.

Statik şifreleme anahtarları

Daha basit şifreleme sistemlerinde, anahtarlar depolama ve iletişim için zaman içinde oluşturulur ve yeniden kullanılır.

Bilginin iletildikten sonra alınması gerektiğinde, ör. bir e-posta veya dosyayla, bilgileri şifrelemek için kullanılan şifreleme anahtarının hala kullanılabilir olması tercih edilir.

PGP (veya GnuPG) gibi popüler şifreleme araçları, dosyaları ve e-postaları şifrelemek veya bilgisayar programlarını imzalamak için statik şifreleme anahtarları kullanır. Özellikle, Facebook bunları size kırılmaz e-posta bildirimleri göndermek için kullanır.

Statik şifreleme anahtarlarının en büyük dezavantajı, anahtarları düzenli olarak değiştirmediğiniz sürece, bir hacker'ın tüm şifrelenmiş dosyalarınız ve e-postalarınızdan ödün vermek için bilgisayarınızdaki tek bir anahtarın güvenliğini aşması gerektiğidir. Anahtarları düzenli olarak değiştirseniz bile, eski e-postalara veya dosyalara erişmeniz gerektiğinde önceki anahtarları saklayabilirsiniz.

ExpressVPN, Mükemmel İletme Gizliliği için dinamik şifreleme anahtarları kullanır

Tüm veriler gelecekteki erişilebilirlik gerektirmez. HTTPS şifreli bir web sitesini açtığınızda, tarayıcının şifrelenmiş verileri uzun süre depolaması gerekmez. Sonuçta, her zaman aynı sayfayı yeniden isteyebilir veya bir kopyasını yerel olarak tutabilirsiniz.

VPN bağlantıları, iletilen bilgilerin depolanmasına veya yeniden erişilmesine gerek olmaması nedeniyle çok benzerdir. İnternet servis sağlayıcıları (İSS'ler) veya hükümetler gibi aracıların şifrelenen iletilen verilerin bir kopyasını tutmayacağına dair bir garanti olmasa da, Perfect Forward Gizlilik bilgileri mümkün olduğunca yararsız hale getirir.

ExpressVPN sunucularına her bağlandığınızda, güvenlik sertifikasının orijinalliği doğrulanır. Kimlik doğrulandıktan sonra, benzersiz bir şifreleme anahtarı Diffie – Hellman gibi bir anahtar değişimi ile müzakere edilir.

ExpressVPN uygulamasının doğru sunucu ile konuştuğunu nasıl doğruladığını öğrenin.

Her ExpressVPN bağlantısı farklı bir anahtar kullanır, bu nedenle birisinin cihazınızı veya bir ExpressVPN sunucusunu hack etmesi ve sizin tarafınızdan iletilen şifrelenmiş ham verileri kaydetmiş olması durumunda, bilgileri hala çözemezler. Bir bağlantı sona erdikten sonra veya uzun ömürlü bağlantıları korumak için her 60 dakikada bir dinamik şifreleme anahtarları temizlenir veya yeniden oluşturulur.

Perfect Forward Gizlilik, şifrelemeyi daha güvenli hale getirir
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.