Tüm zamanların en büyük kripto soygunlarından 6 tanesi

[ware_item id=33][/ware_item]

Bir hırsız dizüstü bilgisayar çalmaya çalışır.


Paranızı geleneksel bir bankada sakladığınızda, başka seçenekleriniz olmadığı için bunu yaparsınız. Tabii ki, bankaları atmak ve yatağınız altında devlet tahvilleri veya nakit şeklinde para depolamak mümkündür, ancak sigorta, fiziksel güvenlik ve rahatlık eksikliği insanların bunu yapmasını engeller. Dürüst olalım: Yakın zamana kadar hiç kimsenin başka seçeneği yoktu.

Kripto para birimlerinin yükselişi insanlara “kendi bankası olma” seçeneğini verdi. Ne kadar yüksek olursa olsun, herhangi bir miktarı güvenli bir şekilde saklamak için sadece yazılım veya bazı durumlarda sadece bir kağıt parçası gerekir. Terazilerin denetimi kolaydır, çalması zordur ve aktarılması önemsizdir. Öyleyse, kripto para birimlerinin kullanıcıları neden ‘madeni paralarını ', bankaların tüm olumsuzluklarını (onlara güvenmelisiniz), borsaların hiçbiri ile (borsalar hükümet tarafından desteklenmiyor veya sigortalanmıyor) taşıyan borsalarla depolamıyor.?

Kripto paranızı bir borsa ile saklarken, kanuna aykırı hareket etmeyerek, paranızdan kaçmayan yöneticileri ve mülkünüzü hackerlardan koruyan güvenlik politikaları.

Kripto soygunlarının neden kamusal hayal gücünü yakaladığını görmek kolaydır. Birincisi, çalınacak çok para var - eski bankacılık kurumları nadiren bu kadar büyük miktarda paradan soyuluyor. İkincisi, kripto para birimleri son zamanlarda kamu yararını sıkıştırmaya başladı, bu yüzden her hack her zaman haberi veriyor. Bunun da ötesinde, parayı izlemek çok zordur, hırsızlığını mükemmel bir suç haline getirir.

Tüm bunlar ortaya çıktığında, tüm zamanların en büyük kripto para soygunlarına bakalım.

1. Coincheck

Japon kripto borsası Coincheck, Ocak 2018'de 500 milyon NEM (veya yaklaşık 532 milyon USD) ayarına hacklendi. Coincheck'in 2014'ten beri faaliyette olmasına rağmen, söz konusu para birimi NEM ve soğuk cüzdanı ayarlanmamıştı düzgün yukarı.

Saldırı başlangıçta Kuzey Kore'den devlet destekli operatörler tarafından suçlandı, ancak daha sonra saldırının muhtemelen Rus kökenli olduğu ortaya çıktı. Borsa çalışanlarının bazılarının kişisel dizüstü bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım bulaştı ve bilgisayar korsanları erişim kazandıktan sonra sistem güvenlik açıklarından yararlanabilir.

Çoğu gözlemcinin sürprizine göre, Coincheck süreçte topladığı devasa karları kullanarak müşterilerini tekrar bütünleştirmeyi başardı. Bununla birlikte, Japonya'nın mali düzenleyicisine yeni değişim ekosistemini daha da kısıtlaması için ilham verdi.

Coincheck hack, o zamanki fiat eşdeğeri ile yargılanan, tarihteki en büyük kripto para soygunu.

2. Mt. Gox

Mt. Gox hack, küresel kripto topluluklarında ve iyi bir nedenden dolayı yankılanıyor. Kaç saldırganın tam olarak ne kadar çalabildiğini hala tam olarak açıklayamıyoruz, ancak kullanıcıların sahip olduklarından daha fazla Bitcoin çekmesine izin veren bir güvenlik açığının oldukça uzun bir süre devam ettiğini biliyoruz. Mt. Gox, çöktüğü zaman boyunca büyük bir pazar payına sahipti ve önceki yıllarda platformda gerçekleşen tüm işlemlerin% 90'ına kadar olan baskın değişimdi..

Başlangıçta şirket o zaman yaklaşık 450 milyon USD değerinde 850.000 Bitcoin kaybı ilan etti.

Mt. Gox başlangıçta Jed McCaleb tarafından oyun içi jeton ticareti için bir yer olarak kuruldu. Borsa, McCaleb para biriminin artan popülaritesini fark edip tüccarlara yardım etmek istedikten sonra Bitcoin'i içerecek şekilde yükseltildi. Ancak, güvenli işlemleri mümkün kılmak için gereken karmaşıklık düzeyine asla ulaşmadı. Bitcoin ticaret seviyeleri büyüdükçe, etkinlik bilgisayar korsanları tarafından fark edilmedi.

Başlangıçta kaybedildiği bildirilen yaklaşık 200.000 Bitcoin kurtarıldı, ancak bekleyen davalar ve iddialar hak sahiplerine geri dönmelerini engelledi.

3. Bitfinex

Bitfinex hack ilk kez Ağustos 2016'da duyuruldu ve o zaman 72 milyon USD fiat eşdeğerini temsil eden toplam 120.000 Bitcoin içeriyordu. Mt ile aksine. Gox, madeni paralar, bu tür bir arızayı önlemek için bazı önlemler almasına rağmen, şirketin cüzdanlarından tek bir saldırıda çalındı. Hala ve hangi mekanizmaların başarısız olduğu ve saldırganların böyle bir soygundan kaçmasına izin verdiği hala belirsizdir..

Bitfinex, bir jeton biçiminde bir "IOU" kullanarak kullanıcılarını telafi etmeyi teklif etti. Token sahipleri bunu hemen indirimli olarak satabilir veya Bitfinex'in iş karlarını kullanarak geri alabilmesini bekleyebilir. Bir yıl içinde Bitfinex, verilen tüm tokenlerin yaklaşık% 95'ini satın almıştı.

Bitfinex bugüne kadar çalışmaya devam ediyor. Temmuz 2019'da, iki İsrailli hack'i gerçekleştirdiği şüphesiyle tutuklandı.

4. NiceHash

Listemizde bir yer işgal eden Aralık 2017'de 4.700 Bitcoin (veya yaklaşık 64 milyon USD) dolandırılan NiceHash. NiceHash, bağımsız madencilerin sahip olmayanlara hash gücü kiralayabilecekleri bir Sloven kripto para madenciliği pazarıydı. kendi madencilik makineleri.

NiceHash, madencilik ödüllerini üyeleri arasında dağıtmak için bir dizi sıcak ve soğuk cüzdan işletti. Hedeflenen bu cüzdanlardı, ancak çok sayıda fon kaybına rağmen, NiceHash tüm kayıpların% 75'inden fazlasını karşılayabildi.

5. Zaif

Zaif, Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin de dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimlerinden yağmalandı ve Eylül 2018'de fiat eşdeğerinde yaklaşık 62 milyon USD kaybetti.

Borsaların sıcak cüzdanlarından eksik olduğunu anlamak üç gün sürdü, ancak derhal şirket fonlarının tüm müşterileri telafi etmek için kullanılacağını duyurdu..

6. Binance

Hackerlar, Mayıs 2019'da dünyanın en popüler kripto borsalarından biri olan Binance'den 7.000 Bitcoin gönderdi. Bu miktar, eşdeğer fiat olarak yaklaşık 40 milyon USD'ye ulaştı. Binance, kullanıcılarına bu amaç için oluşturulmuş özel bir 'sigorta fonu' ile geri ödeme yapabildi. Ancak borsa neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışırken para çekme işlemleri birkaç gün askıya alındı. CEO Zhao Changpeng, saldırıyı özetleyen kapsamlı bir blog yazısı yazdı ve özellikle Mt. Gox ve Bitfinex krizleri.

Paralarınızı asla bir borsada saklamayın

Geleneksel bankaların aksine, kripto para sahiplerinin madeni paralarını bir borsada tutmasına gerek yoktur. Bunun yerine, telefonlarındaki bir cüzdanda veya özel bir cihazda saklayabilirler. Bitcoin muhtemelen beş ila on yıl içinde olacak, ancak seçtiğiniz değişim olmayacak.

Bitcoin'inizi kaybetmeyin!

Tüm zamanların en büyük kripto soygunlarından 6 tanesi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.