Üzgünüm Dave. Korkarým bunu yapamam: Sanal asistanlar çok, çok yanlış gittiğinde

iot yanlış gittiğinde

Wall Street Journal, son zamanlarda bilgisayar korsanları tarafından bir sürü DDoS saldırısı gerçekleştirmek için bir milyon IoT cihazının kullanıldığını tahmin ediyor.

Ama endişelenmen gereken sadece bilgisayar korsanları değil. Nesnelerin İnterneti'nin tek başına hileli olması muhtemeldir.

Bilgisayar korsanları daha önce oyuncak ayı aracılığıyla verilerinize erişemedi

Gelecekte açıkça yaşadığımız için, internet bağlantılı oyuncak ayılar satan bir şirket var.

Söz konusu şirket, ebeveynlerin oyuncak ayıya internet üzerinden iletilen mesajları kaydetmelerine izin veriyor. Ayı, anne ve babanın kaydettiği kelimeleri söyler ve muhtemelen çocuk şaşkınlıkla ve şaşkınlıkla solur.

Her şey eğlenceliydi ve oyunlardı, ancak daha sonra bilgisayar korsanları, 800.000'den fazla müşteri kimlik bilgisinin yanı sıra çevrimiçi olarak iki milyondan fazla oyuncak kaydı yayınladı. Birçok müşterinin şifresi o kadar zayıftı ki, onları kırmak bir esinti oldu.

(Onun bir dindar olduğunu söylemiyoruz, ancak Lexie daha önce zayıf şifrelerin tehlikeleri konusunda uyarmıştı; hatta çevrimiçi hesaplarınızı daha iyi güvenceye almak için bu mükemmel kılavuzu yayınladı.)

Tüm karmaşa teknik olarak oyuncak ayıların hatası değildi, ancak 1980'lerde kablosuz olarak ortaya çıkmayacak bir sorun * Zugly.

Kablosuz oyuncak ayı
* İçinde olduğu gibi kablo yok. O sadece kabartmak. Çok güzel, çirkin kabartmak.

Sanal asistanınıza ne sorduğunuza dikkat edin

Daha dehşet verici ve kesinlikle komik olmayan, bilgisayar korsanlığı olmadan kendi başına çılgına dönen IoT cihazları.

Amazon Echo dünya çapında milyonlarca evde ve her zaman dinliyor. “Akıllı bir asistan” olarak satılan Echo, alışveriş yapmayı, sorularınızı yanıtlamayı, müzik çalmayı, havayı rapor etmeyi ve hatta termostatı kontrol etmeyi vaat ediyor. Amazon’un her gören gözü, ne kadar çok istersen o kadar akıllı hale gelir, yaşarken hayatından öğrenir.

Kara kutu oturdu, sessizce hayatınızı gözlemleyerek sizi memnun etmek için harika bir fikir gibi görünüyor. Mekanik ses asistanı için size yardımcı olan kolay bir isim bile var: Ona Alexa deniyor.

Olağanüstü! Bunun dışında biraz distopik bir Bilim Kurgu filminin başlangıcı gibi (Amazon'un buna Hal demediğine şaşırdım). Oh, ve bazen hiç de akıllı değil.

Bir şey değil.

Amazon Echo söylediklerinizi değil, istediklerini sipariş ettiğinde

Zaman gibi, Teksas'ın Dallas'taki güneşli bir sabahında altı yaşındaki bir kız Alexa'ya sordu: “Benimle bebek evi oynayabilir ve bana bir bebek evi alabilir misin?” Ama Alexa'nın duyduğu şey “Dört kilo şeker sipariş edebilir misin? kurabiye ve 170 dolarlık bir oyuncak ev lütfen? ”

Ve Alexa'nın yaptığı buydu.

Ancak, bir San Diego TV istasyonu Alexa’nın yanlış adımlarını bildirdiğinde ve yayında “Alexa” kelimesini kullandığında, merhamet burada bitmedi, izleyicilerin Echos hayata başladı. Alexa, odada Alexa diyen ve TV'de söyleyen biri arasındaki farkı söyleyemiyor gibi görünüyor.

Tahmin et ne oldu? Bu doğru, Alexa hikayeyi televizyonda izleyen herkes için bir oyuncak bebek evi sipariş etmeye başladı. Unutmayın, kesinlikle komik değil.

Ortaya çıkan birçok boo boo var. Twitter'daki bir kullanıcı, Alexa'nın “kaka, büyük osuruk, kız arkadaşı, [ve] Güvercin sabunu” (aslında ne istediğini bilen?) Ve bir diğeri de “150.000 şişe şampuan” ve “kızak köpeği” içeren bir Alexa alışveriş listesi gösterdi. ”

Diğer uyarıcı Alexa masalları arasında Digger Digger adlı bir oyun isteyen çocuk var ve diyelim ki Alexa'nın verdiği şey bu değil.

Yine de daha kötü olabilir.

İnternet asistanları gizlilik ve polise karşı

ABD kolluk kuvvetleri, gizlilik istilaları söz konusu olduğunda oldukça talepkar olduğunu kanıtlamıştır. Trendi devam ettirmek için ABD polisi kısa süre önce bir cinayet davasıyla ilgili olarak Amazon Echo'dan veri alma emri aldı. Amazon herhangi bir bilgiyi açıklamayı reddetmesine rağmen, şu soruya cevap vermiştir: Alexa veya Google Home tarafından toplanan tüm verilere ne olur (Google’ın Yankı eşdeğeri)?

Kara Ayna'nın bir bölümü gibi görünüyor, ancak Alexa veya Google Home hiç bir duruşmada tanık olarak çağrılabilir mi??

Google ve Amazon'a çok fazla güç veriyoruz ve onlara çok güveniyoruz. Kendi evlerimizin mahremiyetinde yaptıklarımız hakkında bildikleri şeyler, serbest bırakılırsa inanılmaz derecede utanç verici olabilir, bu da muhtemelen hayatlara ve kariyerlere onarılamaz hasara neden olabilir.

Belki de hepimiz, bebek evi kızının annesi Megan Neitzel'in akıllı sözlerine dikkat etmeliyiz:

“Mutfakta fısıldamak gibi hissediyorum…”

Hesaplarınızı güvence altına alın ve çevrimiçi bakım yapın

Amazon’un tek tıklamayla siparişini kapatın ve hesabınızı bir PIN ile güvenceye alın. Bunu yapmak, Alexa ne isterse onu isteyince sipariş vermeyi durdurmalıdır..

Güçlü bir şifre de şarttır. İnternet bağlantınızı bir VPN ile anonimleştirebileceğinizi unutmayın.

Bu blogun birçok kez kapsadığı bir VPN için birçok gizlilik avantajı vardır. Daha da iyisi, bir ExpressVPN yönlendirici, Wi-Fi özellikli herhangi bir cihazda, PlayStation, Xbox, TV ve evet, sanal asistanlar gibi genellikle VPN yazılımı çalıştıramayanlar bile bir VPN kullanıyor.

Güzel.

Üzgünüm Dave. Korkarým bunu yapamam: Sanal asistanlar çok, çok yanlış gittiğinde
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.