ABD’nin Hindistan’ın yeni net tarafsızlık kurallarından öğrenebileceği 3 şey

Hindistan ve net tarafsızlık

28 Kasım'da Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu (TRAI), interneti temel bir insan hakkı olarak ilan eden kendi önerilerini yayınladı. Yeni düzenlemeler arasında bir internet servis sağlayıcısının web trafiğine müdahale etmesinin yasaklanması ve tüm çevrimiçi içeriğin eşit olduğu emsalinin belirlenmesi yer alıyor.

Hindistan'a vermelisin. ABD, interneti temel bir evrensel ihtiyaç olarak değil, bir meta olarak yeniden sınıflandırmak için harekete geçerken, Hindistan net tarafsızlık kurallarını sağlamlaştırmak için cesur yeni yasalar önerdi. Kongre şu anda devam etmekte olan tartışmaya karşı tam bir tezat oluşturuyor ve savunucular buna şimdiye kadar henüz ücretsiz bir internette en ilerici politika duruşu diyorlar.

ABD'nin Hindistan’ın yeni politikalarından neler öğrenebileceği aşağıda açıklanmıştır.

1. İSS'lerin trafiği azaltmasına izin vermeyin

En önemli değişikliklerden biri, İSS'lerin trafiği nasıl barındırabileceği ile ilgilidir. Yeni mevzuat uyarınca, kısıtlama - yani belirli siteler için İnternet hızlarını kasten düşürme eylemi - kesinlikle yasaktır. ABD ISP'leri (ve Avrupa'daki ISP'ler), belirli siteleri yasadışı bir şekilde daraltmak için sürekli olarak ateş altında kalırken, diğerleri için hızlı şerit oluşturuyor.

Sadece birkaç ay önce bir Reddit kullanıcısı Verizon'un mobil ağlarını nasıl azalttığını ancak VPN'lerini açmadan önce ve sonra ping hızlarını kontrol etmek için bir VPN kullandığını kanıtladı. Verizon, hızlı bir şekilde yanıt vermeye başladı, ancak gölgeli hizmetleri fark edilmedi.

Her web sayfasının aynı şekilde muamele görmesini zorunlu kılan Hindistan, büyüklüğüne veya popülerliğine bakılmaksızın her siteye başarılı olma şansını veriyor.

Bunu duydun mu Kongre? Rekabetçi ve yenilikçi bir interneti gerçekten geliştirmek istiyorsanız, Comcast, Verizon ve diğer dev ISS'lerin müşterilerinin web'e nasıl göz attığını dikte etmesine izin vermeyin. Bu kadar basit.

2. İnternetin nasıl yapılacağını bilmeyen kişilerin İnternet'i düzenlemesine izin vermeyin

Net tarafsızlığı ortadan kaldırmak isteyenler ile web'in nasıl çalıştığını bilmeyenler arasında doğrudan bir ilişki var mı? Muhtemelen. Muhtemelen.

ABD'de, NN rakiplerinin çoğu internetin temel bir ihtiyaç olmadığını ve bu nedenle bir gereklilik olarak düşünülmemesi gerektiğini savunuyor. Kongre üyelerinin çoğunun internetin nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikre sahip olmadığını gösteren yüzlerce örnek var, ancak hiçbiri net tarafsızlığı sona erdireceğine inanan FCC Başkanı Ajit Pai kadar yaygın (veya tehlikeli) değil, aslında “internet özgürlüğünü geri kazanacağına” inanıyor.

FCC Başkanı Ajit Pai, net tarafsızlığın sona erdirilmesinin aslında FCC Başkanı Ajit Pai, net tarafsızlığı sona erdirmenin “internet özgürlüğünü geri getireceğini” düşünüyor.

Öte yandan Hindistan, sadece internete aşina olan kişilerin geleceğini şekillendirmede yer almasını sağlıyor. TRAI mevzuatına göre, net tarafsızlık konusunda tavsiyelerde bulunmak için İSS temsilcileri, inşaat işçileri, akademik gruplar ve tüketicilerden oluşan yeni bir hükümet organı oluşturulacak.

Şunu hayal edin: Bir şeyin politikalarını oluşturmak ve denetlemek için nasıl çalıştığını bilen insanlar.

3. Halkın bağışçıları değil internet politikasını dikte etmesine izin verin

Hindistan, ücretsiz internet söz konusu olduğunda kavgadan geri adım attığı bilinmemektedir. Aslında, ülkenin net tarafsızlık tartışması, ülkenin en iyi internet sağlayıcısı Airtel'in belirli mesajlaşma uygulamalarına erişmek için kullanıcılardan daha fazla ücret almaya çalıştığı 2015 yılına kadar izlenebiliyor. Aktivistler, yorumları ve itirazları ile web'i sular altında bıraktı, çeşitli sohbet grupları oluşturdu ve nihayetinde hükümet fikrini onların lehine salladı. Airtel Zero olarak adlandırılan plan hızlı bir şekilde hurdaya çıkarıldı ve benzer iş modellerini bir gecede parçalamak dışında herkese yönlendirdi.

Ve sonra 2015 yılında şirketin kitlelere internetin sulandırılmış bir versiyonunu yayınlamaya çalıştığı tüm Facebook fiyaskoları vardı. Ne yazık ki, FB’nin blundering işletme modeli yalnızca belirli web sitelerinin erişilebilir olacağını ve diğerlerinin de nominal bir ücret talep ettiğini belirledi. Kulağa gölgeli mi? Çünkü öyleydi. Neyse ki, Hindistan hiçbirine sahip değildi ve Facebook planlarını hızla terk etti.

Dünyanın ikinci büyük internet pazarı olan Hindistan’ın çevrimiçi geleceği parlak. 2020 yılına kadar e-ticaretin 34 milyar doları aşması bekleniyor ve 200 milyondan fazla Hintli çevrimiçi günlük işlemler yapıyor. Halkın ezici (ve inatçı olmayan) özgür ve açık bir ağ talebi nedeniyle bunun en azından kısmen mümkün olduğunu varsaymak güvenlidir.

Önerilen düzenlemeler şimdi Hindistan’ın telekom departmanına gidecek ve uzmanlar bu yeni yönergelerin gelecek yıl gerçek olacağından emin. İşte umuyoruz.

ABD'nin Hindistan’ın yeni net tarafsızlık kurallarından öğrenebileceği 3 şey
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.