Akıllı şehirler nelerdir?

Akıllı bir şehrin olanakları ve hizmetleri

“Akıllı şehir” kelimeleri bugünlerde kusursuz bir konuşma başlatıcısı. Dünyanın dört bir yanında şehirler veri toplamak ve bilgi toplamak için IoT cihazları, sensörler ve diğer bileşenleri uyguluyor. Diğer yönler, daha hassas hedefleme veya belirli sorunları çözmek için yüz tarayıcıları, halka açık Wi-Fi ve nakitsiz sistemlerin kullanımını içerebilir..

Yüzeyde, akıllı şehirler görünüşte kentleşmenin en büyük sorunlarından bazılarını çözüyor. Akıllı trafik ışıkları yoğun saat trafiğini yönetmeye yardımcı olur ve kilitlenmeyi önler. Akıllı cihazlar kullanılmadığında otomatik olarak kapanır, enerji maliyetlerini düşürür ve israfı önler. Her yerde bulunan Wi-Fi, insanların bağlantıda kalmasına yardımcı olur. Teknolojinin devlet operasyonlarına daha fazla entegrasyonu bürokrasinin azaltılmasına, hizmet sunumunun iyileştirilmesine ve daha yakın bir vatandaş-devlet ilişkisinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Akıllı şehirler ne zaman başladı ve neden buradalar?

Göre Bilgi çağı, akıllı şehir teknolojisinin ilk itici gücü eski ABD Başkanı Bill Clinton’dan hayırsever organizasyonu Clinton Vakfı aracılığıyla geldi. 2005 yılında Clinton, Cisco Systems’ı şehirleri verimli ve üretken hale getirmeye yardımcı olacak bir ağlar, sensörler ve veri merkezleri sistemi geliştirmeye çağırdı.

Sonuç olarak Cisco, Connected Urban Development adlı bir program için yaklaşık 25 milyon USD ayırdı. İlk test şehirleri, denemelerin teknolojinin herhangi bir potansiyeli olup olmadığını belirleyeceği San Francisco, Amsterdam ve Seul idi. Pilot aşamadan kısa bir süre sonra Cisco, teknolojiyi ticari olarak geliştirmeye başlamak için Akıllı ve Bağlı Topluluklar bölümünü başlattı. 

Ancak Cisco, şehir plancılarıyla daha yakın bir entegrasyon geleceği gören tek teknoloji devi değildi. 2008’de IBM, şehirler için akıllı sistemleri ve teknolojileri keşfetmek için Akıllı Gezegen girişimini başlattı.

Rio de Janeiro, IBM ile işbirliği yapan ilk şehirdi. Şirket, yerel makamların polis, trafik yönetimi ve enerji gibi çeşitli idari hizmetlerden bilgi toplamasına ve görüntülemesine yardımcı olacak bir acil müdahale merkezi kurdu. Gerçek zamanlı verilerle desteklenen şehir çapında bir sensör sistemi.

Akıllı şehir projelerine örnekler

Austin
Teksas şehri Austin, ilk olarak Mayıs 2016’da kentsel zorlukları çözmek için teknolojiyi kullanma niyetini işaret etti. O zamandan beri, enerji kullanımını ve faturalandırmayı optimize etmek için dijital sayaçları kullanarak akıllı bir şebeke kurdu. Trafiği kolaylaştırmak ve sakinleri acil durumlar hakkında bilgilendirmek için büyük verilerden de yararlanılmaktadır. Parklarda halka açık ücretsiz Wi-Fi mevcuttur ve 2013’ten beri açık veri girişimi uygulanmaktadır.

Boston
Boston’un akıllı şehir girişimleri resmi olarak 2010 yılında başlatılan Belediye Başkanlığı Yeni Kentsel Mekanik Ofisi’ne giriyor. Go Boston 2030 kampanyası, şehirdeki trafik ve mobilite kaygılarını dijital kiosklar, ağ trafiği sinyalleri ve akıllı telefon uygulamaları kullanarak çözmeyi amaçlıyor. Boston’un hükümeti, şehrin kaynakları nasıl tahsis ettiğini ve bayındırlık projelerini nasıl yönettiğini geliştirme yetkisi verilen özel bir veri analizi ekibine sahiptir.. 

Amsterdam
Amsterdam’ın akıllı şehir soyağacı, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’nın Yenilik Başkenti Ödülünü aldığı 2016 yılına dayanıyor. Başarılı bir başlangıç ​​ve teknoloji topluluğuna ev sahipliği yapmanın yanı sıra Amsterdam, yenilenebilir enerji trendlerinin de üstesinden gelmeye çalışıyor. Örneğin elektrikli kamyonlar çöp toplamak için kullanılır. Güneş panelleri güç otobüs durakları ve reklam panoları. Enerji tasarruflu çatı kaplama, akıllı sayaçlar ve ışık anahtarları, evler ve işletmeler için enerji altyapısının önemli bir bölümünü oluşturur. 

Londra
Londra’nın her zaman yenilikçi ve ileri görüşlü bir zihniyeti vardı, bu yüzden kentin kamu altyapısının giderek teknoloji ile şekillenmesi şaşırtıcı değil. İngiliz başkentine dağılmış birkaç ücretsiz Wi-Fi erişim noktası vardır ve etkileyici toplu taşıma sistemi, hizmetlerini iyileştirmek için büyük veriler kullanır. Bununla birlikte, bunun daha karanlık bir tarafı var: Londra, her 1000 sakin için 69’a yakın CCTV kamera ile dünyanın en çok beğenilen şehirlerinden biri. 

Hangzhou
Çin’in Hangzhou şehrine kurulan kameraları kullanarak, 2015 yılında başlatılan güvenlik odaklı bir proje polisin mülkiyet suçlarını çözme yeteneğini önemli ölçüde geliştirdi. Ardından, merkezi Hangzhou’da bulunan teknoloji devi Alibaba tarafından kurulan ve gerçek zamanlı A.I. trafik kavşaklarında aktivite analizi. Sistem, trafik akışını düzene sokmak için trafik ışığı ayarlamaları yaparak, sürücülerin test alanında bekleme süresini yaklaşık% 15 oranında azaltır ve toplam işe gidiş geliş sürelerini dakikalarca azaltır Ayrıca trafik kazalarını yüksek derecede doğrulukla rapor ettiğini iddia ediyor.

Toronto
Ancak akıllı bir şehir projesinin en iddialı uygulaması Toronto Şehri ve Alfabenin Kaldırım Laboratuarları arasındaki işbirliğidir. 2016 yılında ilk başladığında, proje “internetten yukarı” bir mahalle kurmayı hedefliyordu. Teknoloji yeteneği için bir merkez olarak gelişen ününü inşa etmeye istekli olan şehir, Sidewalk Labs’a 12 dönümlük ana gayrimenkullere neredeyse sınırsız erişim sağladı. Toronto şehir merkezinde. O zamandan bu yana proje, birkaç kilit yöneticinin istifası, kamu eleştirilerini artırma ve mahremiyet için ürkütücü etkileri de dahil olmak üzere somut faydalardan daha fazla tartışma çekti.. 

Bu serinin ikinci kısmı, daha akıllı bir şehir inşa ederek Toronto’nun denemesini bozacak ve bu teknolojilerin devlet sakinleri ilişkisi üzerindeki etkilerini tartışacak.. 

Akıllı şehirler nelerdir?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.