Bilgisayarımda virüsten korumaya ihtiyacım var mı?

-İ-antivirüs yüklemek gerekir

Bilgisayar bilimi 1940’ların sonlarından bu yana kendi kendini kopyalayan bilgisayar programlarını kuramsallaştırırken, Creeper adı verilen ilk virüsün sadece 1971’de yaratılması.

Creeper özel bir zarar vermedi; yalnızca bir mesaj görüntüleyebilir. Var olan ikinci bilgisayar virüsü, Reaper olarak adlandırıldı, sadece Creeper’ı yok etmek için yaratıldı..

Beyin doğmadan 15 yıl daha zararsız ve deneysel virüslerdi. Beyin, 1986 yılında iki Pakistanlı kardeş tarafından kalbi izleme programlarının korsan kopyalarını izlemeyi amaçlayan bir virüstür. İşler hızla yükseldi ve Beyin beklenenden çok daha fazla makineye yayıldı. Yazarlar virüsü kötü niyetli bir niyet olmadan serbest bıraktılar. Gerçekten de, isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını yazılıma dahil ettiler.

Morris Worm ilk bilgisayar virüsüdür

Sadece iki yıl sonra, Kasım 1988’de ilk virüs İnternet’e yayıldı. Yazar Robert Tappan Morris de zarar vermedi, ancak bu, yeni 1986 Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanım Yasası kapsamında hüküm giymiş ilk kişi olmaktan onu korumadı..

Morris Worm hasar oluşturmak için inşa edilmemiş olsa da, birkaç programlama hatası, sadece birkaç saat içinde 6.000’den fazla bilgisayarı devre dışı bırakmasına izin verdi – o sırada İnternet boyutunun yaklaşık% 10’u. 100 bin ila 10 milyon dolar arasında zarar verdiği tahmin ediliyor. İroni, virüsün İnternet boyutunu hesaplamak için yaratıldığı için Morris solucanı nedeniyle saldırının ölçeğini biliyoruz..

Morris solucanı birçokları için bir uyandırma çağrısıydı ve ortaya çıkan antivirüs endüstrisinin başlatılmasına yardımcı oldu. John McAfee, 1987’de kendisini ünlü yapan isimsiz şirketi kurdu ve kısa süre sonra daha fazla antivirüs şirketi ortaya çıktı; 1988 yılında Avira Almanya’da Tjark Auerbach tarafından kuruldu. Daha sonra, aynı yıl, Pavel Baudiš ve Eduard Kučera avast! Çek Cumhuriyeti’nde. Sadece birkaç yıl sonra, 1991’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Norton Antivirus kuruldu.

  Bilgi uçurma rehberi: Düdüğü üflemek zor

Birinci bilgisayar virüsüBir virüs mü? Ne şans.

Virüsten koruma programları nasıl çalışır?

Virüsten koruma programları genellikle bilinen tüm virüslerin bir listesini tutarak çalışır. Her dijital dosya, karma adı verilen ile tanımlanabilir ve her karma, bilinen bir virüsü benzersiz bir şekilde temsil eder.

Karmalar, dosyanın büyüklüğü ne olursa olsun, her zaman yalnızca birkaç karakter uzunluğundadır ve nispeten kolayca hesaplanabilirler. Bu, bu tür birçok karmanın indirilebilir bir veritabanında saklanmasını mümkün kılar.

Karma yaklaşımı, yalnızca sınırlı sayıda virüs olduğunda özellikle iyi sonuç verdi. Bu tür veritabanlarının popüler destekçilerinden biri olan AV-Test, 1994 yılında dosyada 28.000’den fazla virüs bulunduğunu bildirdi. 1999 itibariyle, bu sayı 100.000’e yakındı.

Yavaş başlangıçlara rağmen, virüs sayısı katlanarak artmaya başladı. 2014 yılına kadar 37 milyon virüs karması vardı, sadece bir yıl sonra 64 milyon vardı. Bu günde 70.000’in üzerinde bir artış.

Virüsler büyük ölçüde polimorfik hale gelmiştir, yani biyolojik bir organizma gibi davranırlar ve her kopyalandığında biraz mutasyona uğrarlar. Virüsün temel işlevi bozulmadan kalacak olsa da, artık hash ile benzersiz bir şekilde tanımlanamaz.

Bu mutasyonlar nedeniyle, Antivirüs programları genel olarak yazılımın davranışını da izler. Ne yazık ki, hiçbir programlama işlevi virüslere benzersiz bir şekilde atfedilemediğinden, meşru bir uygulamanın davranışını gayri meşru olandan ayırmak zorlaşır. Sonuç olarak, Antivirüs programları tehditleri kaçırmaya veya yanlış pozitifleri tespit etmeye eğilimlidir.

Sık sık yanlış pozitifler, bir kullanıcıyı, kurt ağlayan çocuk gibi, antivirüs yazılımı tarafından bulunan potansiyel bir tehdidi hızla onaylaması için kolayca eğitebilir.

“Tümüne izin ver” antivirüsünün “tümünü reddet” tarayıcılarına izin ver

Modern işletim sistemleri ve tarayıcılar, polimorfik virüsler göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Eski güvenlik modeli genellikle ‘herkese izin ver, sonra istisnalar ekle’ felsefesi etrafında gelişirken, bugünün uygulamaları ve sistemleri kullanıcı özel olarak izin verene kadar her şeyi reddetmek için oluşturulmuştur..

  Okulunuz çevrimiçi etkinliğinizi izliyor; işte bu konuda neler yapabilirsiniz?

Virüsler ve bilgisayar korsanlığı girişimleri gibi tehditler o kadar çok sayıda hale geldi ki milyonlarca girişe sahip antivirüs sözlükleri bile muhtemelen bazılarını özleyecek ve virüsler o kadar hızlı gelişecek ki hiçbir yineleme aynı değil.

göz atma güvenliEğlence başlamadan önce katı bir güvenlik rejimi uygulanmalıdır..

Sisteminizi güvende tutmanın en iyi yolları

Bilgisayarınızda çalışan istenmeyen kodlara karşı yedeklenmiş ve güncel bir işletim sistemi savunmada ön plandadır.

1. Sisteminizi güncel tutun

Sisteminize yönelik herhangi bir tehdit, kullanmak için küçük hatalar ve boşluklar bulmaya çalışacaktır. Hatalar çok nadir olmasa da, genellikle güvenlik açıklarının büyük ölçekli bir güvenlik sorunu haline gelmesini engelleyecek kadar hızlı yamalanır.

Kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmak için telefonunuzu, bilgisayarınızı ve tüm uygulama ve programlarını güncel tutmanız önemlidir. Bu bazen yorucu olabilir, ancak sizi güvende tutmak en önemli şeydir.

2. Düzenli yedeklemeler yapın

Sisteminizi güncel tutsanız bile, virüs bulaşma olasılığınız hala düşüktür. Henüz analiz edilmemiş ve keşfedilmemiş sürekli yeni tehditler ve potansiyel olarak sizi özellikle hedefleyen tehditler de var. Antivirüsünüzün bu tür tehditlere karşı sizi savunması muhtemel değildir..

Tüm verilerinizi düzenli olarak yedekleyin ve ayrı bir sürücüde tutun, yedeklemeyi yaptıktan sonra sürücünün fişini çekin. Bu, genellikle virüslerden kurtulmanın tek garantili yolu olan işletim sisteminizin yeni kurulumuyla hızlı bir şekilde yeniden başlamanıza olanak tanır..

Bir VPN beni virüslere karşı korur mu??

Bir VPN, yerel İnternet Servis Sağlayıcınızın veya Wi-FI sağlayıcınızın tarama oturumlarınıza kötü amaçlı kod enjekte etmesini imkansız hale getirse de, bir VPN sizi virüslere karşı tek başına korumaz.

Bir VPN kullanırken bile, yine de e-posta eklerine ve indirmelere dikkat etmelisiniz. .Exe, .jar veya .js gibi şüpheli biçimlerdeki dosyaları asla açmamalı ve yalnızca güvendiğiniz kaynaklardan gelen dosyaları açmamalısınız. Güvenilir bir kişiden gelen bir ek hakkında şüpheniz olduğunda, mesajlarının gerçekliğini doğrulamak için onlara ayrı bir kanaldan ulaşmayı deneyin..

  Net tarafsızlık: yürürlükten kaldırmanın anlamı ve bir VPN'in nasıl yardımcı olabileceği

Evet, yine de virüsten koruma yazılımı çalıştırmalısınız

Antivirüs programını çalıştırmanın sadece bir tane olduğu sürece herhangi bir zararı yoktur (bu tür iki program büyük olasılıkla birbirini etkileyecektir).

Bir virüsten koruma programı çalıştırmak, çevrenizdekileri, işlenmemiş ve eski sistemlerle korumaya büyük ölçüde yardımcı olur ve bilgisayarınıza bulaşamadıklarında bile virüslü dosyaları yanlışlıkla yaymamanızı sağlar..

Antivirüs ayrıca yedeklemelerinizin veya diğer dosyalarınızın derinliklerine gömülü tehditleri belirlemenize yardımcı olabilir. Güncellenmiş bilgisayarınıza bulaşamasalar bile, muhtemelen sisteminizde bulunmasını istemezsiniz.

Öne Çıkan Resim: ar130405 / Dollar Photo Club
Truva atı: Faithie / Dolar Fotoğraf Kulübü
Önce güvenlik: Md3d / Dollar Photo Club

Bilgisayarımda virüsten korumaya ihtiyacım var mı?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.