Bitcoin düğümü nedir ve kime ihtiyaç duyar?

Birbirine papatya dizilmiş çok sayıda Bitcoin logosu.

Bitcoin ağının, hangi işlemlerin geçerli ve hangilerinin geçerli olmadığına karar veren merkezi bir yetkisi yoktur. Madeni para veren kimse yok ve onları geri alamayacak kimse yok. Kimse Bitcoin’in nasıl kapatılacağını bilmiyor. Bunun yerine, Bitcoin, Ahududu Pi kadar küçük olabilen düğüm adı verilen bilgisayarlardan oluşur.

Bitcoin düğümü nedir?

Bu düğümler bireyler ve kuruluşlar tarafından korunur ve bazıları birden çok düğüm çalıştırabilir. Bir düğümün, bazıları diğerlerinden daha önemli olan çeşitli işlevleri vardır. Düğüm, bu işlevlerden bazılarının kapalı olması için yapılandırılabilir.

Kendi Bitcoin düğümünüzü nasıl kurarsınız.

Bir Bitcoin düğümü, Bitcoin madenciliği için kullanılabilir veya kullanılamaz. Madencilik sürecinde, bir düğüm bir tür küresel piyangoda tekrarlanan matematiksel zorlukların hesaplanmasına yardımcı olan ek özel amaçlı donanım gerektirecektir. Bu, ağın saldırganlardan korunmasına yardımcı olur ve madenciler yeni verilen Bitcoin ve işlem ücretleri ile ödüllendirilir.

Tam sayılar bulmak zor olsa da, ağı çalıştıran ve oluşturan yaklaşık 100.000 Bitcoin düğümü vardır. Bunun nedeni, bir düğümün herkesin indirebileceği, değiştirebileceği ve çalıştırabileceği bir yazılım parçasıdır. Düğümleri kaydeden veya onaylayan, hatta bir düğümün ne olduğunu tanımlayan bir otorite yoktur..

Bitcoin düğümünün işlevleri

Bir Bitcoin düğümünü başlatırken, ilk önce diğer Bitcoin düğümlerine bağlanmaya ve geçmiş verileri indirerek ilk Bitcoin bloğuna, Genesis Bloğuna geri dönmeye çalışacaktır. Daha spesifik olarak, yeni kurulan bir düğüm, şu anda 580.000’in üzerinde olan her bir Bitcoin bloğunu indirmeyi isteyecektir. Bu yaklaşık 220 GB değerinde bir veridir ve internet bağlantısına bağlı olarak önemli miktarda zaman alabilir.

Kuralların doğrulanması

Bir Bitcoin düğümü daha sonra bu geçmiş veri yığınını hesaplar ve tüm kuralların yerinde olduğundan emin olur. Bu kuralların tam olarak ne olabileceği versiyondan versiyona değişebilir, ancak genel olarak Bitcoin kural seti zamanla sabit kalmıştır. Kuralların bilerek değiştirilmesi zordur: Kuralları değiştirirseniz kendinizi aniden ağ ile iletişim kuramayabilirsiniz. Yeni bir kural kümesine göre bir blok oluşturursanız, blokun diğer herkes tarafından reddedildiğini görebilirsiniz..

Bitcoin sahibi olanlar için, ne tuttuklarını bilmek genellikle çok önemlidir. Ağı hangi kurallar yönetir? Bu kurallara uyuluyor mu? Orada kaç tane para var ve kim tarafından kaç tane yaratılabilir?

Gelen ödemeler hakkında bilgi

Bitcoin’i ödeme olarak kabul edenler için, bir ödeme yapılıp yapılmadığını ve miktarın yeterli olup olmadığını bilmek önemlidir. Bu bilgileri kendileri toplamaksızın, web sitesi gibi üçüncü bir tarafa güvenmelidirler. Bu bilgiler her an kullanılamayabilir veya daha sorunlu olabilir..

Bir ödemenin yapılıp yapılmadığını kesin olarak öğrenmenin tek yolu, bir Bitcoin düğümü ile doğrulamaktır.

Tarihsel olaylar hakkında bilgi

Bir Bitcoin düğümü varsayılan olarak tüm geçmiş Bitcoin verilerini depolar. Bu, bir bütün olarak ağ için çok yararlıdır, çünkü her yeni katılımcı, düğümünüze bağlanabilecek ve mevcut durumun belirlenemediği geçmiş işlemleri doğrulamak için bu verilerin bir kopyasını alabilecektir. Ancak bu, kıt veya pahalı olabilecek bant genişliğine mal olur. Bu durumlarda, operatör bu geçmiş kayıtların ne kadarının paylaşılacağını sınırlamayı seçebilir. Kayıtlar da bilgisayarda yer kapladığından, birisi düğümünü operatörü ilgilendirmeyen eski işlemleri ve blokları otomatik olarak silecek şekilde yapılandırmayı seçebilir.

Diğer seçenekler

Bir Bitcoin düğümünü Tor ağı üzerinden anonim olarak çalıştırmak veya yalnızca Tor üzerinden ulaşılabilen diğer düğümlere hizmet etmek de mümkündür. Bu, Bitcoin etkinliğini ISS’lerden veya yetkililerden daha fazla gizlemek veya ayrıca DDoS saldırılarını gizleyerek karşı koymak için yapılabilir. İnternet alımının kesildiği veya kullanılamadığı durumlarda, verileri bir uydu beslemesinden almak ve bir Wi-Fi ağ ağı üzerinden başkalarıyla paylaşmak mümkündür..

Kendi düğümünüzü çalıştırın

Bir kripto para biriminin merkezden dağıtılması için, herkesin yetkilendirilmeye veya lisanslanmaya gerek kalmadan her zaman bir düğüm çalıştırabilmesi önemlidir. Bu, bir düğümü çalıştırmak için kullanılan yazılımın serbest ve açık kaynak olması gerektiği, ancak aynı zamanda tüm Blockchain’i doğrulamak için gereken verilerin çok büyük veya çok fazla bir yükün olamayacağı anlamına gelir. Bir düğümü anonim olarak ve sansür olmadan çalıştırmak mümkün olmalıdır.

Bir düğümü çalıştırmak çok pahalı ve külfetli olursa, düğümü çalıştıran varlıklar, bilmeden bile kuralları değiştirmek, geçmiş verileri silmek veya kural kümesini değiştirmek için harmanlayabilirler..

Bitcoin düğümü nedir ve kime ihtiyaç duyar?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.