Bunları şimdi silin: 2019’daki gizlilik için en kötü uygulamalar

Kızgın Kuşlar, İncil'de, Facebook ve El Feneri uygulama simgeleri.

İyi tasarlanmış kararların yol boyunca düştüğü yılın zamanı.

Yine de kendinizi dövmeyin. Büyük bir yağ yetmezliği gibi hissedebilirsiniz, ancak muhtemelen doğru çözünürlükleri seçmediniz. Spor salonuna haftada beş gün vurma sözü, ağzınıza çikolata ve et bırakarak Noel yemek masasında otururken hem güven verici hem de oldukça makul görünüyordu, ancak gerçekten sürdürülebilir bir hedef değil.

Kendinizi daha iyi hissettirmek için, neden kararlarınızı değiştirip daha kolay bir şey elde etmiyorsunuz, ama aynı derecede şaşırtıcı pozitiflerle?

Doğru! VPN şirketi, gizlilik ve güvenlik kararlarıyla hayatınızı iyileştirmenin yollarını önermek üzeredir. Yerleşin, o zaman, işte başlıyoruz.

1. Kızgın Kuşlar

Uluslararası bir casusluk organizasyonu olsaydınız, akıllı telefon kullanıcı bilgilerini toplamak için hangi uygulamayı hedeflersiniz??

Angry Birds'ü seçtiyseniz tebrikler! NSA ve GCHQ'nun yaptığı gibi düşünüyorsunuz.

2009'da piyasaya sürülen ve 2 milyardan fazla indirmeyle oturan Angry Birds, belki de büyük zamana vuran ilk mobil oyundu. Ve oyunda eksik olan şey, kesinlikle sızdıran verilerde telafi ediyor.

Ed Snowden, uygulamanın verileri sildiğini iddia etti, ancak haberler vuruluncaya kadar uluslararası istihbarat teşkilatlarının insanların gerçekten fark ettiği bilgileri toplamak için kullandığını.

Bir mobil reklam platformu, Angry Birds'e şirketin önceden toplanan bilgilere dayanarak reklamları kullanıcılara hedeflemesini sağlayan bir kod snippet'i yerleştirdi. Ne yazık ki, reklamın veri kitaplığı görünürdü; yani telefon numarası, arama günlükleri, yer, siyasi bağlantı, cinsel yönelim ve medeni durum gibi kullanıcı bilgilerini sızdırıyordu. NSA'nın her şeyin üzerinde olmasına şaşmamalı.

Geliştiricilere inanıyorsanız, Angry Birds'ün yeni sürümlerinin ataları kadar savunmasız olmadığı görülmektedir, bu nedenle tavuklarla domuz vurmanız gerekiyorsa, uygulamayı güncellediğinizden emin olun..

2. YouVersion İncil Uygulaması

YouVersion İncil Uygulaması dünya çapında 300 milyondan fazla cihazda. 1 numaralı İncil uygulaması olduğunu iddia ediyor ve 1000'den fazla dilde 1.400'den fazla İncil ile geliyor. Ayrıca, Rapture yarın geliyor gibi veri toplar.

Uygulamanın talep ettiği önemli izinler tam internet erişimi, Wi-Fi'ye bağlanma ve bağlantıyı kesme, telefonda depolanan içeriği değiştirme, cihazın konumunu izleme ve bir kullanıcının tüm kişilerini okuma becerisidir..

Uygulamanın neden tüm bu verilere ihtiyacı olduğu hemen belli değil. Sadece hepsini seçtiğiniz tanrınıza bildirdiği varsayılabilir. Şey, ya da reklam ajansları.

GÜNCELLEME: YouVersion'un bir temsilcisi, uygulamanın izinlerinin "kullanıcılarımız için mümkün olan en iyi deneyimi" sağlamayı amaçladığını ve kâr amacı gütmeyen bir geliştiricinin "kullanıcıların verilerini veya kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri satmayacağını" söyledi.

3. Herhangi bir el feneri uygulaması

Şimdi 2019 olduğunu belirterek başlayalım ve neredeyse tüm telefonlarda yerleşik bir el feneri özelliği var. Üçüncü taraf bir uygulamanız varsa, en iyi ihtimalle anlamsız.

El feneri uygulamaları, telefonunuza erişmek isteyen bilgisayar korsanları için tercih edilen seçimdir. Şüphesiz kullanıcılar, görünüşte yardımcı ve zararsız bir el feneri uygulaması telefonlarını kötü amaçlı yazılımlarla enfekte ettiği için karanlıkta tutulur.

Geçmişte el feneri uygulamaları kurmanın tehlikeleri hakkında çok şey bildirildi ve bunlardan birini alarak kendinizi riske atmaya gerek yok. Ancak, önceden yüklenmiş bir üçüncü taraf el feneri uygulamanız varsa sahip olduğu izinleri kontrol edin. Ve önce oturmak isteyebilirsiniz.

4. Facebook

Buna karşı önerdiğimiz büyük bir sürpriz yok.

Cambridge Analytica skandalı, Mark Zuckerberg'in veri toplama derecesini gösterdi. Yıllar boyunca çok sayıda başka gizlilik istismarıyla, Facebook uygulamasını akıllı cihazınızdan kaldırmanın zamanı geldi.

Facebook’un telefonunuzdaki gözetiminin gerçek kapsamı şaşırtıcı. Uygulama fotoğraf ve video çekebilir, ses kaydedebilir, kişi ekleyebilir ve silebilir, metinlerinizi okuyabilir, takviminizi okuyabilir, diğer uygulamaları geçersiz kılabilir… devam ediyor. Kısacası, Facebook uygulaması telefonunuz ve üzerindeki her şey üzerinde endişe verici bir kontrole sahiptir..

Ancak gizlilik kendinizi Facebook casus zincirinden kurtarmanın tek nedeni değil. Telefonunuz ne kadar harika olursa olsun, Facebook uygulamasını kaldırmak daha iyi hale getirecektir. Uygulama, hem pil hem de veri ödeneğinizi tüketerek arka planda sürekli olarak çalışır. Bu bir mamut kaynak domuzudur.

Facebook kullanmanız gerekiyorsa, ana ekranda web sitesine bir kısayol ekleyin. İşiniz bittiğinde sekmeyi kapatmayı unutmayın. En azından bu şekilde, bakmadığınızda telefonunuzda casusluk yapamaz (ve kaynaklarını yiyemez).

Sonuç: Uygulamaya uyum sağlayın

Siz ve sarkık bedeniniz yeni yıl kararlarınızda uyum sağlayamamış olsa da, hayatınızı daha az fiziksel bir şekilde geliştirememeniz için hiçbir neden yok.

Yukarıda listelenen uygulamalardan herhangi birine sahipseniz, çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi, yapamayacağınız kilolar gibi dökerek son derece artırın.

Bunları şimdi silin: 2019'daki gizlilik için en kötü uygulamalar
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.