Casus yazılım nedir ve nasıl kaldırabilirim?

[ware_item id=33][/ware_item]

Gözün görüntüsünü oluşturan bir dizi ve sıfır.


Kimlik hırsızlığı geçen yıl yaklaşık 15 milyon Amerikalıyı etkiledi ve 4 milyar dolarlık zarara yol açtı. Kurbanlardan biriyseniz veya kredi kartı sahtekarlığına maruz kalmış birini tanıyorsanız, altta yatan nedenin casus yazılım olması büyük olasılıktır.

Casus Yazılım nedir?

Casus yazılımlar, özel bilgilerin çalınması, kredi kartı bilgileri, göz atma geçmişi ve daha fazla veri noktası gibi makinenize gizlice yüklenmiş kötü amaçlı yazılımlar anlamına gelir. Sağduyulu olacak şekilde tasarlanmıştır - muhtemelen sistem kaynakları üzerinde minimum etkisi olduğundan arka planda çalıştığını bilemezsiniz..

Casus yazılımlar hakkında konuştuğumuzda, terimin birkaç farklı anlama gelebileceğini anlamak önemlidir. Onlara hızlı bir göz atalım.

Keylogger

Adından da anlaşılacağı gibi, keylogger klavye vuruşlarınızı izler ve parolalar, finansal ayrıntılar gibi şeyleri tespit etmeyi ve hatta sadece internet kullanımınızı takip etmeyi amaçlar. İşverenler, bilgisayar korsanları onları daha hain amaçlarla kullanırken, çalışan alışkanlıklarını takip etmek için kullanabilirler..

adware

Çevrimiçi olarak indirdiğiniz gölgeli ücretsiz yazılımdan memnun musunuz? Kötü amaçlı adware şeklinde kötü bir sürpriz bahar olabilir yüksek bir şans var.

Adware gizlice izleme çerezleri tarayıcınıza yükler ve web tarama geçmişini mayınlar. Amaç, üçüncü taraf reklamverenlere satılabilmesi için kritik miktarda veri toplamaktır. Ayrıca, bir satın alma işlemi yapmaya zorlanana kadar sinir bozucu pop-up reklamlarla sizi sulandırabilir. Dedikleri gibi, ücretsiz öğle yemeği diye bir şey yoktur..

Truvalılar

Truva atları, güvenli ve zararsız programlar olarak görünmek üzere gizlenmiş bir yazılım türüdür. Ancak, indirip cihazınıza yüklediğiniz anda hasara yol açarlar - kişisel bilgilerinizi kaynak kodunu yazan kişiye ifşa eder.

Casus Yazılım ilk ne zaman ortaya çıktı??

Casus yazılımlara yapılan en eski referansların, 90'ların ortasında Usenet tartışmalarından kaynaklandığına inanılmaktadır. Ancak, casus yazılımın sadece 2000'lerin başında, onu gerçek bir tehdit olarak tanıyan siber güvenlik firmalarının dikkatini çektiği için zehirli yazılımlarla eşanlamlı hale geldi..

Casus yazılımların zararlı etkilerine karşı koymak için tasarlanan ilk program 2000 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan beri, saldırılar sadece yaygınlık ve büyüklükte büyüdü..

Casus Yazılımları nasıl edinebilirim??

Bilgisayar korsanlarının casus yazılım yaymak için kullandığı yaygın bir yöntem, cihazınızdaki sıfır günlük güvenlik açıklarından yararlanmaktır. Bu güvenlik açıkları veya "genel hata" hataları, mevcut yazılımdaki henüz tanımlanmamış veya düzeltilmemiş eksikliklerdir.

Bilgisayar korsanları sürekli olarak bu tür güvenlik açıkları için popüler yazılımları tarar ve çoğu durumda bunları şirketin kendisinden önce tanımlayabilir. Tüketiciler de mevcut olduğunda güvenlik düzeltmelerini indirmeyi reddederek bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle cihazınızı her zaman güncel tutmanızı öneririz.

Tercih edilen başka bir teknik, kimlik avı ve kimlik sahtekarlığının kullanılmasıdır. Bu, bilgisayar korsanlarının sizi cihazınıza erişmelerini sağlayacak bir eylemde bulunmaya ikna ettikleri zamandır. Genellikle, güvendiğiniz bir kişiden gelmiş gibi görünen ikna edici bir e-posta veya sizi kötü amaçlı yazılımlarla dolu bir web sitesine yönlendiren bir pop-up reklam biçimindedir..

Casus yazılımları kaldırma

Bir casus yazılım saldırısına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, en iyi işlem, cihazınızdaki güvenli bir şekilde yok edilinceye veya karantinaya alınana kadar tüm etkinlikleri durdurmak olacaktır..

Mevcut antivirüs aracınız veya diğer güvenlik yazılımınızla derin bir sistem taraması yaparak başlayın.

Henüz bir virüsten koruma yazılımınız yoksa, amaç için kullanabileceğiniz iki ücretsiz yazılım şunlardır:

Avast Antivirüs

Avast, dünyanın en popüler antivirüs araçlarından biridir. Birkaç ücretli katman sunuyor, ancak ücretsiz sürüm işi yapmak için yeterince sağlam. Avast virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma sağlar. Mevcut wifi bağlantınız güvenli değilse ve tüm şifreleri güvenli bir şekilde saklayabilir ve sizi keylogger'lardan koruyabilir..

AVG Antivirüs

AVG benim kişisel dayanağım ve hatırlayabildiğim kadarıyla tüm aygıtlarıma kuruldu. Avast gibi, ücretsiz bir ürün sunuyor (ücretsiz ürüne bağlı kalıyorum). Cihazınızı yavaşlatmadan arka planda çalışır ve kötü amaçlı yazılım, gerçek zamanlı güvenlik güncellemeleri ve kötü amaçlı indirme uyarısı uyarıları için zamanlanmış taramalar içerir.

Bunları bazen abartıyormuş gibi hissediyorum, ancak riskli wifi hakkında da bilgi verecektir. Bununla birlikte, çok fazla güvenlik diye bir şey yoktur..

Casus yazılımları önlemek için en iyi güvenlik uygulamalarına uyun

Bazı tahminlere göre, her gün 350.000'den fazla yeni kötü amaçlı yazılım programı oluşturulmakta ve kamuya açıklanmaktadır. Virüsten koruma araçları kesinlikle ayak uydurmak için ellerinden geleni yapar, ancak birkaçının çatlaklardan geçmesi mümkündür.

Genel bir kural olarak, siber suçlulardan bir adım önde olmanızı sağlamalısınız. Daha önce cihazınızı güncel tutmanın öneminden bahsetmiştik, ancak atabileceğiniz başka adımlar da var. Örneğin, Nijeryalı dul kadın tarafından size milyonlarca talep edilmemiş banka mevduatı vaat eden e-postayı tıklamak harika bir fikir değildir..

Yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz adreslerden gelen e-postaları açın. Çevrimiçi casinolar aracılığıyla gölgeli spor canlı akışları veya anında zenginlikler sunanlar gibi garip web sitelerini ziyaret etmekten kaçının. Ayrıca sinir bozucu pop-up reklamları tıklamayın, bir adım daha ileri gidebilir ve bir reklam engelleyici yükleyebilirsiniz.

Orada güvende kalın: İnternet zaman zaman Vahşi Batı'ya eşdeğer olabilir.

Casus yazılım nedir ve nasıl kaldırabilirim?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.