Craig Wright, Bitcoin’in arkasındaki adam mı?

[ware_item id=33][/ware_item]

-Satoshi-Nakamoto kim


Gerçek Satoshi lütfen ayağa kalkar mı?

Bu, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi ve işadamı Craig Wright'ın Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ettikten sonra bu hafta herkesin aklında olan soru..

Wright’ın “itirafı” BBC, GQ, The Economist ve kişisel blogunda geniş çapta yayınlandı. Wright'ın aslında Nakamoto olmadığını iddia eden bir dizi yanıtı da uyandırdı. Kim haklı? Craig Wright, Satoshi Nakamoto takma adının arkasındaki kişi mi? Dedektif kapaklarımızı takmaya ve gizemi kendimiz çözmeye karar verdik.

Peki Nereden Başlıyoruz?

Diğer alternatif ego vahiylerinden farklı olarak, Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin araştırılması, Bitcoin'in mucidi olduğu düşünülen çok sayıda kişiyi içeriyordu, ancak şimdiye kadar her aday adayı reddetti. Bu güne kadar, Satoshi Nakamoto'nun kimliği internetin en büyük gizemlerinden biri olmaya devam ediyor.

Wright, Nakamoto olabilecek uzun bir aday hattının en sonuncusudur, ancak Bitcoin mucitinin kendisi olduğunu iddia eden ilk kişi odur. Vahşi iddialarını desteklemek için Wright kendini zor programcıya bağlayan bir dizi kanıt sundu ve hatta Bitcoin'in arkasındaki iddialarını doğrulayan diğer bireylerden de onaylar aldı. Peki, kanıtlar nelerdir? Ve hepsi birikir mi?

1. Bitcoin Yayımından Önceki Blog Yazıları

Wright'ın Nakamoto olduğunu öne süren en eski ve en basit kanıtlardan biri, kripto para birimi gerçekten yayınlanmadan önce Bitcoin'in yakında yayınlanmasından söz ederek, eski kişisel blogundaki yayınların bir koleksiyonudur..

Ne yazık ki Wright için bu kanıt kolayca çözülebilirdi. Çeşitli raporlar, Wright'ın gönderilerinin, Wright'ın yayınlanmadan önce Bitcoin hakkında bilgi sahibi olduğu izlenimini vermek için geri yüklendiğini gösteriyor. Mesajlar, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, o zamandan beri Wright’ın blogundan silindi.

2. Wright’ın Akademik ve Kişisel Tarihi

Bitcoin yaratmak Nakamoto'nun kriptografik dehası anlamına gelmiyordu. Birçok kişi, Wright’ın etkileyici akademik başarılar listesinin onu Bitcoin'in babası olmak için iyi bir aday haline getirdiğini düşünüyor. Şimdi silinmiş Linkedin profiline göre Wright doktora derecesine sahip. Sydney’in Charles Sturt Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri alanında, üniversitede öğretim görevlisi ve konu koordinatörü olarak görev yaptı ve hatta okul için dijital adli tıp alanında yüksek lisans derecesi kursu geliştirdi..

Ya da değil. Forbes, Aralık 2015'te CSU'dan şunu söyledi:

“Wright'a doktora verilmedi. CSU'dan ”.

Üniversite ayrıca Wright’ın CSU'daki diğer başarılarını doğrulamayı reddetti ve bu da diğer iddialarının güvenilirliği hakkında sorular doğurdu. Ayrıca, Wright daha önce, Avustralya Vergi Dairesi tarafından girişimcinin milyonlarca dolarlık kredi kredisi için şüpheli bir talep başlatmasından sonra başlayan bir soruşturmanın merkeziydi. Wright'ın damalı geçmişi hep birlikte, hesap verebilirlik ve güvenlik üzerine kurulu bir kripto para biriminin kurucusu olduğuna pek güvenmiyor..

3. Nakamoto'dan Dijital İmza

Bununla birlikte, Wright'ın geçmişte kendisi hakkında şüpheli iddialarda bulunması, mevcut iddiasının da yanlış olduğunu hemen garanti etmez. Buna karar vermek için, Bitcoin'in yaratıcısı olduğunu göstermek için sunduğu kanıtlara bakmalıyız..

Wright'ın dijital bir imza oluşturduğu ve Nobel ödüllü yazar ve filozof Jean-Paul Sartre'nin konuşmasına eklediği iddia edildi. Wright’ın kanıtının başarısı, dijital imzanın yalnızca Nakamoto’nun elinde olabilecek bir şifreleme anahtarı kullanılarak yapıldığı fikrine bağlı..

dijital imzası-WrightWright, yazar Jean-Paul Sartre'nin konuşmasına Nakamoto'ya ait yeni bir dijital imza eklediğini iddia ediyor.

Wright’ın kanıtı işe yarıyor mu? Bilgisayar güvenliği ve kripto para birimi çevrelerinden gelen fikir birliği, kocaman bir “hayır” dır. Wright tarafından kanıt olarak sunulan imza Sartre'ın bir yazısına değil, Nakamoto'nun 2009 Bitcoin işleminden bir imzaya bağlanmıştı. Başka bir deyişle, Wright mevcut bir dijital imza aldı ve Nakamoto olarak kimliğini kanıtlamak için yeni bir imza verdi..

Diğerleri, Wright’ın kanıtının gereksiz derecede karmaşık olduğunu ve prensipte validasyona açık olmadığını iddia etti. Wright'ı, çok daha basit bir kanıt yeterli olduğunda daha az teknoloji meraklısı basın mensuplarını ve kamuoyunu kandırmak için kasıtlı olarak kıvrımlı bir kanıt sunmakla suçluyorlar. Bir Bitcoin çekirdeği geliştiricisinin belirttiği gibi, Wright'ın “halka açık bir belgede başkasının imzasını fotokopisini çekmek ve sizin kanıtladığınızı iddia etmek yerine“ Craig Wright Satoshi Nakamoto ”mesajında ​​sadece Nakamoto's olarak bilinen bir imza sağlaması gerekir. onlar.”

Wright o zamandan beri şüphecilerine cevap verdi ve “erken bloktan bitcoin” transfer edeceğini ve “önümüzdeki günlerde” bir dizi bağımsız olarak doğrulanabilir kanıt sunacağını iddia etti. Ancak, bazı uzmanlar erken bloktan para taşımanın bile Yeterli ve Wright bitcoin'in ilk işlem grubundan (Genesis bloğu olarak bilinir) bir bozuk para taşıyamadıkça veya o bloktan özel anahtarla bir mesaj imzalamadığı sürece davasını kanıtlayamayacaktı.

Hiç kimsenin şaşkınlığına uğrayan Wright, davasını kanıtlamak için “cesarete sahip olmadığını” ve daha önceki tüm blog yayınlarını sildiğini söyleyerek daha fazla kanıt sağlama vaadini destekledi..

Jüri İçinde ve Wright Kesinlikle Satoshi Nakamoto Değil

Sonuçta, kanıtlar Wright’ın lehine yığılmış gibi görünmüyor. Ama adamın kendisi durumdan rahatsız görünmüyor,

“Para istemiyorum, şöhret istemiyorum, hayran olmak istemiyorum. Sadece yalnız kalmak istiyorum… Bir daha asla, asla kamerada olmayacağım. ”

Bu hafta süren tartışmaların sonuna geldiğimizde, Craig Wright'ın Satoshi Nakamoto olmadığı neredeyse kesin. Ancak sorular devam ediyor: Satoshi Nakamoto kim? Nakamoto şuan nerede? Kendisi olduğunu iddia eden bir sonraki aday daha cazip bir dava sunacak mı? Sadece zaman gösterecek.

Öne Çıkan Resim: ulchik74 / Deposit Fotoğraflar
Craig Wright: Nypheean172 / Wikimedia Commons
Dijital imza: Julia Tim / Mevduat Fotoğrafları

Craig Wright, Bitcoin'in arkasındaki adam mı?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.