Cryptojacking: Nedir ve buna karşı nasıl koruma yaparım?

Bir dizüstü bilgisayar ve bir çekme balta bir çizimi.

“Kriptografi” ve “para birimi” nin bir kombinasyonu olan “kripto para birimi” terimi, kripto para birimlerinin hesap sahiplerini tanımlamak için kriptografik anahtarlar ve işlemleri doğrulamak için imzalar kullanan bir dijital para biçimi olduğu gerçeğini ifade eder. Kripto para birimleri, hem para biriminin yeni birimlerini oluşturmak hem de defteri kebirin kurcalanmasını önlemek için kullanılan bir işlem olan “madencilik” yoluyla dolaşıma girer..

Madencilik süreci tipik olarak madencilerin ödülleri toplamak için birbirleriyle rekabet etmek için kullandıkları güçlü, yüksek performanslı bilgisayarlar içerir. Kripto para birimleri bugünkü kadar popüler hale gelmeden önce, bunları normal bilgisayarlarla mayınlamak mümkün oldu. Ancak şimdi, Bitcoin gibi kripto para birimleri tipik olarak yüzlerce bilgisayarın birlikte ve gün boyunca çalışan geniş çiftliklerde çıkarılıyor.

Fotoğraf: Wikimedia

Kripto para birimi madenciliği, büyük ölçekli büyümesiyle, ilk altyapı için dik miktarda sermaye ve yüksek yinelenen aylık faturalar gerektiren çok pahalı bir mesele haline geldi. Bu, çift bilgisayar korsanlarının kripto para şeklinde geçici çözümler aramasına yol açtı.

Şifreleme nedir?

Açıkça söylemek gerekirse, kripto para, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi üçüncü taraf cihazların, cihaz sahiplerinin bilgisi veya onayı olmadan gizlice kripto para madenciliği yapmak için yasadışı kullanımıdır. Bu tür kötü amaçlı bir saldırı, bilgisayar kaynaklarınızın bir kısmını çalar ve bunu bilgisayar korsanı adına kriptografik bulmacaları çözmeye adamıştır..

Bir şifreleme kurbanı olarak, yüksek elektrik faturaları ve verimsiz sistem performansı gibi tüm maliyetlerden ödün vermeden üzüleceksiniz. Söylemeye gerek yok, bu kaçınmayı tercih ettiğiniz bir durum.

Birçok şifreleme yazılımı ince bir şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle kullanıcılar bir şeyin yanlış olduğunu fark etmezler. Sonuçta, sistem performansını sürekli kontrol etme ve sistem tepsimizdeki işlemleri inceleme alışkanlığımız gibi değil. Cihazlarımız normalden daha yavaş performans gösteriyorsa, en son yazılım güncellemesini suçlarız veya tarayıcımızda onlarca açık sekmeyi işaret ederiz. Soğutma fanımız daha önce olduğundan daha sık açılırsa, cihazımızın yükseltilmesi veya servise alınması gerektiğini varsayarız..

Ancak, şifreleme yazılımının varlığını gösteren bu ince işaretler büyük olasılıkla.

Şifreleme işlemini nasıl tespit ederim?

Bir kripto para şeması kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey CPU kullanımını kontrol etmektir..

Mac kullanıcıları için şu adrese gidin: Başlatma > Etkinlik Monitörü > İşlemci.

Windows kullanıcıları için, Görev Yöneticisi > Süreçler > İşlemci.

Normal seviyelerde çalışan bir CPU şöyle görünmelidir:

Sistem kullanımınız yüksek oranda olsa da, süreçlerin ve uygulamaların minimum kullanımına rağmen, bir şifreleme şemasına kurban gitmiş olabilirsiniz.

Şifrelemenin diğer önemli belirtileri aşırı ısınmış CPU’lar ve tutarlı laggy performanstır.

Kripto paraya karşı nasıl koruyabilirim?

Cihazınızdaki kripto para birimlerini gizlice çıkarmak için tasarlanmış kötü amaçlı programlar, diğer virüsler veya kötü amaçlı yazılımlar gibi yayılır. Dolayısıyla, onlara karşı korunmak için ihtiyatlı güvenlik uygulamalarına bağlı kalmak gerekir..

Yeni başlayanlar için bu, tanımadığınız veya güvenmediğiniz kişiler tarafından gönderilen e-postalardaki bağlantıları tıklamaktan kaçınmak anlamına gelir. Cihazlarınızı her zaman güncel tutmak (otomatik güncellemeleri açmanızı öneririz) ve yalnızca resmi pazarlardan yazılım veya uygulamalar yüklemeniz de önemlidir..

Kripto para birimi madenciliğine karşı korunduğunu iddia eden bazı tarayıcı eklentileri de var. Yeni başlayanlar için Opera tarayıcısı, web sayfalarındaki reklam engelleyicilere benzer şekilde bu tehdide karşı koruma sağlayan yerleşik bir korumaya sahiptir..

Chrome’a ​​bağlı kalmayı tercih ederseniz, No Coin uzantısını indirebilirsiniz, Firefox kullanıcıları NoMiner eklentisini kullanabilir.

Ayrıca, sık sık güncellediğinizden ve birkaç haftada bir derin tarama yaptığınızdan emin olarak güçlü bir virüsten koruma ürünü kullanmanızı öneririz. UBlock Origin ve Adblock Plus gibi reklam engelleyiciler de koruma sunar.

Cryptojacking yaygın mı?

Tek bir cihazdan çıkarılabilecek kripto para birimi miktarı oldukça küçüktür, ancak kripto parazit yazılımı yüz binlerce cihaza ulaştığında çok kazançlı hale gelir. Ayrıca, bilgisayar korsanı için sıfır maliyet gerektirir.

İşte bu yüzden kripto para atma, düşündüğünüzden çok daha yaygın. Federal Ticaret Komisyonu, kullanıcıları “bilgisayarınızı sanal ATM’si olarak kullanan dolandırıcılara” dikkat çekmeye karşı uyardı. 2017 yılında Fortune, “bir sonraki büyük siber güvenlik tehdidinin” kriptolu olduğunu ilan etti. Cristiano Ronaldo’nun resmi web sitesi bile kripto paraya kurban gitti şüpheli kod madenciliği ile Monero birkaç yıl önce ortaya.

Kripto para işlemenin yakında sihirli bir şekilde ortadan kalkması muhtemel değildir ve bilgisayar korsanları, sistem kaynaklarımızı yararlarına elde etmek için daha da ustaca yöntemler geliştirebilir. Bununla birlikte, temkinli ve uyanık kaldığınız sürece, zararlı etkilerden kaçınmak kesinlikle mümkündür..

Flipside, iyi bir nedene yardımcı olmak için fazla bilgi işlem kaynaklarınızdan bazılarını paylaşmak istiyorsanız, Sekme Bağışına göz atın.

Cryptojacking: Nedir ve buna karşı nasıl koruma yaparım?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.