DNS kaçırma açıklandı

dns-sızdırma

DNS Zehirlenmesi, DNS Zehirlenmesi veya DNS kimlik sahtekarlığı olarak da adlandırılır, İnternet üzerindeki erişimi, engellemeyi ve sansür içeriğini kısıtlamak için otoriter rejimler tarafından yaygın olarak kullanılan bir taktiktir..

Bu sansür, yerel İnternet Servis Sağlayıcılarını (İSS'ler) kaçırma işlemini uygulamaya zorlayarak veya doğrudan stratejik yönlendirme noktalarındaki trafiği izleyerek ve denetleyerek gerçekleştirilebilir. DNS korsanlığının en büyük örneği Büyük Güvenlik Duvarı.

DNS nedir?

Her web sitesinin, bir Etki Alanı Adı Sunucusu (DNS) tarafından URL'sine bağlanan bir IP adresi vardır. Tarayıcınızın adres çubuğuna expressvpn.com gibi bir URL yazdığınızda, adres bir DNS sunucusuna gönderilir.

DNS sunucusu, bilgisayarınızın arayacağı ve girdiğiniz URL'ye bağlanacağı her web sitesinin IP adresinin ve ilgili URL'sinin kaydını tutar. İnsanların adlarının fiziksel adresleriyle listelendiği bir telefon defterine çok benzer. DNS sunucusunda, URL ad olarak ve IP adres.

Birçok şirket web sitelerinin DNS adreslerini yayınlar ve bir algoritma aynı anda güncel kalmalarını sağlar. DNS sunucusu kötü amaçlı veya kötü yapılandırılmamışsa, hangisini kullandığınızın önemi yoktur.

Domain Name System (Alan Adı Sistemi) genellikle İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından çalıştırılır, ancak ayarlarınızda değiştirebilirsiniz (bu konuda daha fazla bilgi aşağıdadır).

DNS'in ne olduğuna ilişkin daha grafik bir açıklama için aşağıdaki videoyu izleyin.

DNS Yönlendirme

Bir bilgisayar bir IP adresini çözmek için bir DNS sunucusuna ulaştığında, genellikle doğru DNS sunucusuna bağlandığından emin olmak için yeterli denetim yapmaz. Bunun yerine, bilgisayar ve DNS sunucusu arasında, belki de güvenliği ihlal edilmiş veya hileli bir yönlendiriciden gelen bir saldırgan tarafından ele geçirilmiş ve yanlış bir yanıt verilmiş olabilir..

Bir DNS sunucusunun kayıtlarını zehirlemesi de mümkündür; bu, ziyaret etmek istediğiniz sitenin IP adresini başka bir sitenin IP adresiyle değiştirmek veya IP adresini tamamen kaldırmak anlamına gelir. Bu, belirli adları veya şirketleri kayıtlarından kaldıran veya bir girişin adresini başka bir şirketin adresiyle değiştiren bir telefon defterine benzer..

Bu şekilde DNS yönlendirmesi, karmaşık bir saldırganın web sitelerini taklit etmesini, şifreler ve IP adresleri gibi kişisel bilgileri toplamasını mümkün kılar.

İnternet sansürlemek için DNS sahteciliği

Birçok ülke, İnternet Servis Sağlayıcılarının DNS sunucularından belirli alan adlarını bırakmasını zorunlu kılarak İnternet sansürünü uygulamaktadır, ancak bu nispeten kolay atlatılmış bir sansür biçimidir..

Ancak tüm ağ bir otoriter rejim tarafından kontrol edildiğinde, karmaşık olmayan DNS sunucularını tamamen engelleyebilir veya istekleri seçici olarak engellemek veya yanlış yönlendirmek için Derin Paket Denetimi kullanabilir.

DNS Korsanlığı Nasıl Engellenir

DNSSEC (Etki Alanı Adı Sistemi Güvenlik Uzantıları) bir bilgisayarın şifreleme kullanarak bağlandığı DNS sunucusunun bütünlüğünü doğrulamasına izin veren bir DNS kaçırma testi veya daha doğrusu koruma gibidir. Web sunucularındaki HTTPS'den farklı olarak, bir saldırganın DNS taklit etme riskini büyük ölçüde azaltır, kullanıcının kurulumu, doğrulaması ve izlemesi kolay değildir..

DNS Sunucusu Eğitimlerini Değiştirme

DNS sunucusunu değiştirerek kendinizi yerel İnternet Servis Sağlayıcınızın sansüründen koruyabilirsiniz.

DNS sunucunuzu nasıl değiştireceğinizle ilgili talimatlar için cihazınızın veya işletim sisteminizin bağlantısını tıklayın:

  • pencereler
  • Mac
  • PlayStation 4
  • XBox One
  • Apple TV

DNS sunucunuzu, Google DNS veya OpenDNS gibi bağımsız olarak çalışan bir DNS hizmetiyle de değiştirebilirsiniz. Doğru DNS sunucusunu seçme konusunda gizlilikle ilgili güçlü endişeler vardır. Sonuçta, bağlanmaya çalıştığınız her alanı görecekler. Ancak bu da bu gücü İnternet Servis Sağlayıcınızın elinden çıkarmak için harika bir neden.

ExpressVPN - DNS Korsanlığı Düzeltme ve Önleme

ExpressVPN kendi DNS sunucularını çalıştırır ve ExpressVPN'e bağlandığınızda otomatik olarak bu sunucuları kullanırsınız; böylece başka hiç kimse bilgilerinizi alamaz veya bağlantınızı ele geçiremez. Bu, ziyaret ettiğiniz tüm sitelerin düzgün bir şekilde çözülmesini ve bir hükümet veya İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından sansürlenememesini sağlar..

Öne Çıkan Resim: Peshkova / Depozito Fotoğrafları

DNS kaçırma açıklandı
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.