DNS nasıl çalışır?

DNS anlamı ne?

Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), İnternet'in telefon dizini olarak işlev görür. Bilgisayarlar, telefon numaraları yerine IP adresi adı verilen 192.168.1.1 gibi görünen sayısal adresler kullanarak iletişim kurar.

Sayılar bilgisayarlar için iyidir, ancak insanlar onları hatırlamakta korkunçtur. Google'a ulaşmak için 172.217.24.196 yazmanız gerektiğini bilmeniz gerektiğini düşünün. Ve bu sadece bir site - internette milyonlarca daha var! Hepsini hatırlamak için harika bir belleğe veya büyük bir deftere ve çok fazla sabra ihtiyacınız var. Tüm arkadaşlarınızın telefon numaralarını hatırlıyor musunuz??

DNS, bilgisayarın okunabilir bir adı (www.expressvpn.com gibi) kabul etmesi ve IP adresine dönüştürmesi için bir yol sağladığı için bellek sorununu çözer.

Şimdiye kadar iyi, ama işte yakalama: Hangi IP adresinin hangi adla gittiğini bulmak için bir DNS sunucusuna sormalısınız. Varsayılan olarak, büyük olasılıkla İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) DNS sunucularını kullanıyorsunuz ve bu nedenle DNS sunucularından sizin için IP adresini bulmasını isteyeceksiniz..

Sorun, istediğiniz IP adresini bulmak için ISS'nize kiminle konuşmak istediğinizi söylemenizdir. Bu nedenle, o siteye ne gönderdiğinizi ve o siteden ne gönderdiğinizi görmeseler bile, hangi siteyi ziyaret etmeye çalıştığınızı veya ziyaret etmek istediğinizi biliyorlar, çünkü o sitenin IP adresine baktınız.

DNS, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde İSS'lerin görmesini sağlar?

DNS'yi, dizin sorgularını aramak gibi düşünün (bunun hala bir şey olduğunu varsayıyoruz !?). Operatör size kimi aradığınızı soracak ve size o kişinin telefon numarasını verecektir. Onlara ad vermezseniz, açıkça o telefon numarasını arayamazlar.

Ama hepsi bu değil; telefon şirketi aşağıdaki meta verileri de bilecektir:

  • Kimi aramak istediğiniz (çünkü onlara söylediniz)
  • Ne zaman istekte bulundunuz?
  • Muhtemelen telefon numaranız ve nereden aradığınız

Tamamen şunu söyleyebilirler: “Telefon numarası xxx olan bir kişi 18 Eylül 2017 günü akşam 7: 05'te aradı ve John Smith’in telefon numarasını istedi”. Bu senin hakkında çok fazla bilgi.

Daha da kötüsü, bir üçüncü taraf, bir John Smith'in numarası için dizin sorgularına çağrı yaparsanız, aynı zamanda John Smith ile konuşmak istediğinizi varsayabilir ve tamamen ilgilenen birine ilgi duyabileceğini varsayabilirsiniz. seni gözetliyor.

Ancak dizin sorguları internet tabanlı bir senaryo ile nasıl ilişkilidir? Www.expressvpn.com adresini ziyaret etmek isterseniz, aşağıdakiler gerçekleşir:

  • URL'yi tarayıcınıza yazın
  • Bilgisayarınız IP sunucusunu istemek için DNS sunucunuza bir istek gönderir
  • DNS sunucusu IP adresini bulur ve bilgisayarınıza geri gönderir

DNS sunucusu 192.168.1.1 IP adresindeki bir bilgisayarın 18 Eylül 2017 günü saat 19: 06'da www.expressvpn.com IP adresini aradığını görebilir..

Bilgisayarınızın bu adı aramaya çalışmasının tek nedeni, ona bağlanmaya çalışmanızdı. Yani, telefon numarası benzetmesi gibi, ziyaret etmek istediğiniz bir web sitesi olduğu varsayılabilir.

ExpressVPN ile DNS trafiğinizi koruyun

İyi haber şu ki, ExpressVPN ile bağlandığınızda, sunucularımız ISS'nizi değil, tüm DNS taleplerinizi karşılar.

Aslında, ExpressVPN trafiğinizi koruduğundan, İSS'niz bir DNS isteği yapıp yapmadığınızı bile söyleyemez. DNS isteklerini hiçbir zaman kaydetmeyiz ve sizin adınıza bir ad ararken, diğer tüm DNS sunucularının görebileceği sunucu adresimizdir; sizi asla göremezler.

Aynı sunucudaki herkes sizinle aynı DNS sunucusunu paylaştığından, tüm istekler tek bir kaynaktan gelir ve isteklerinizi diğer herkesle karıştırır. Birisi DNS trafiğiyle ilgilense bile, belirli bir kullanıcıyı izole edemezdi.

Dizin sorgulama senaryosunu tekrar gözden geçirelim, ancak bu sefer ExpressVPN ile güvenlik altına alınmış bir kullanıcı için:

  • Tarayıcınıza www.expressvpn.com yazın
  • DNS araması bir ExpressVPN DNS sunucusuna gider
  • İSS'niz onu göremiyor hatta DNS trafiği olarak tanımlayamıyor
  • DNS sunucumuz sizin adınıza istekte bulunur

Daha sonra bu başka bir DNS sunucusuna benziyor: Bir ExpressVPN sunucusu, www.expressvpn.com adresinin 18 Eylül 2017, 19: 09'da adresini istedi. Kısacası, onlara isteği kimin yaptığı hakkında hiçbir şey söylemiyor ve bu nedenle gizliliğiniz korunuyor.

DNS nasıl çalışır?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.