DNS sızıntıları nedir?

DNS sızıntısı nedir?

Önceki bir blogda, DNS'in ne olduğu, nasıl çalıştığı ve neden beklediğinizden daha fazla bilgi verebileceği hakkında konuştuk..

Bu yayında, bir İSS'nin neler görebildiğine ve ExpressVPN'in gizliliğinizi nasıl koruyabileceğine daha ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Basitçe söylemek gerekirse, DNS sızıntısı, VPN bağlantınızın bir üçüncü tarafa DNS isteklerinizle ilgili bazı veya tüm bilgileri ortaya çıkardığı zamandır. DNS sızıntıları çoğunlukla iki biçimde gelir:

  • DNS istekleriniz VPN sağlayıcısı tarafından barındırılmayan bir sunucuya gönderilir
  • DNS istekleriniz şifrelenmemiş olarak gönderilir, yani VPN tüneli üzerinden değil

Bir sızıntı meydana geldiğinde, genellikle bunu özel olarak yaptığınıza inanan sitelere göz atarsınız, ancak aslında İSS'niz (veya diğer bazı gözetleme üçüncü tarafları) ziyaret ettiğiniz her web sitesini görebilir. Sızıntılar, özellikle birçok ülkede ISP'lerin belirli trafiği kaydetmesi ve kaydetmesi gerektiği için korkutucu ve ABD ISS'leri internet verilerinizi yasal olarak satabilir.

Bununla birlikte, potansiyel olarak daha önemli bir sorun, VPN'nizin internet geçmişinizi koruduğu inancı altında siteleri ziyaret etmiş veya başka türlü sahip olmayacağınız içeriği aramış olabilirsiniz.

DNS sızıntıları nasıl oluşur??

DNS sızıntıları çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak genel olarak üç kategoriye ayrılırlar:

VPN sağlayıcısının DNS koruması yok

VPN'iniz DNS isteklerinizi korumaz, bu da kesinlikle kesinlikle üçüncü bir tarafa gönderildikleri anlamına gelir.

VPN sağlayıcının DNS koruması sağlam değil

DNS sızıntılarına karşı sağlam koruma oluşturmak kolay veya ucuz değildir ve bir dizi zor teknik zorlukla birlikte gelir.

VPN, DNS isteklerinizin bağlantısını keser ve sunar

VPN'iniz sizi uyarmaz veya bağlantıyı kesilen bağlantılara karşı korumaz; bu, bilgisayarınızın ISS'nizin DNS sunucularını kullanmaya başlayacağı ve o sırada ne yaptığınızı göstereceği anlamına gelir.

ExpressVPN DNS sızıntılarını nasıl test eder??

ExpressVPN, tarayıcınızdan ExpressVPN'in sahip olduğu bir web sitesine DNS isteği yapmasını isteyen bir sızıntı test aracına sahiptir.

ExpressVPN DNS Sızıntı Testi

  1. Sızıntı testi aracı tarayıcınızın ExpressVPN sitesinin rastgele sayfalarını (teknik olarak alt alanlar) ziyaret etmesini ister
  2. Tarayıcı bu siteler için bir DNS isteği yapacak

ExpressVPN site adlarının sahibi olduğundan, DNS isteklerinin DNS sunucumuza ve dolayısıyla sızıntı testi aracımıza geleceği garanti edilir. Sızıntı testi aracı yalnızca DNS isteğinde ExpressVPN sunucu IP'lerini görürse, bir sızıntınız yoktur. Ancak, ISS'nizden herhangi bir istek gelirse, bunu derhal size bir sızıntı olarak bildirebiliriz.

Ortadaki bir adama karşı korumak için, site adları, DNS isteklerinin yanıtı önbelleğe alan üçüncü taraf bir sunucuya değil, her zaman ExpressVPN DNS sunucusuna gelmesini sağlamak için rasgele seçilmiştir..

ExpressVPN, sızıntı testlerinin sonuçlarını kaydetmez; sadece gönül rahatlığınız için bir hizmet olarak sunuyoruz.

DNS sızıntılarını önlemek için her zaman güvenilir bir VPN kullanın

Kendinizi DNS Sızıntılarına karşı korumak için, DNS sızıntısının en yaygın nedenlerini önlemek için etkin adımlar atacak yüksek kaliteli bir VPN hizmeti kullanın.

ExpressVPN ile, uygulamamız bizimkinden başka herhangi bir DNS sunucusuna DNS isteklerini engellediğinden DNS sızıntılarına karşı korunursunuz. Ayrıca tüm DNS isteklerinizin şifrelenmesini ve VPN tüneli üzerinden gönderilmesini sağlıyoruz.

ExpressVPN uygulaması korunduğunuzu söylediğinde, emin olabilirsiniz DNS istekleriniz sızdırmıyor ISS'nize.

DNS sızıntıları nedir?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.