Eski veya hasarlı sabit sürücüleri güvenli bir şekilde değiştirme

Güvenli sabit sürücülü-imha

Diğer bilgisayar kullanıcılarının çoğuna benziyorsanız, nadiren veri atar veya silersiniz. Disk alanı daha ucuz ve daha ucuz hale gelirken, nadiren yapmanız gerekir. Ancak eski bir sabit diskten kurtulmanız gerekiyorsa, önce önlem almanız önemlidir..

Bellek depolama maliyeti son yıllarda önemli ölçüde azaldı. John C. McCallum tarafından toplanan verilere göre, iki Terabayt (TB) veri elde etmek için yeterli alana sahip bir sabit disk 2004'te 1.360 USD'ye mal olacak. Üç yıl sonra 2007'de bu fiyat 530 USD'ye düştü. 2010 yılında sadece 140 ABD doları, 2013 yılında 110 ABD doları.

Bugün 110 USD için neredeyse iki kat daha fazla alan elde edebilirsiniz ve iki TB sürücü, mevcut sabit disk spektrumunun daha küçük ucunda.

Sabit Sürücü Hatası Hazırlama

Sabit sürücünün şifrelenmesini sağlamak için bilgisayarınızı düzgün bir şekilde ayarlamak önemlidir. Bu, yerleşik FileVault ile Mac'te kolayca kurulabilir. Windows kullanıcıları, sabit disklerini şifrelemek için Bitlocker gibi programları kullanabilir ve Ubuntu gibi çoğu Linux dağıtımı bu yerel şifreleme özelliğine sahiptir.

Fiziksel bir ikinci sabit sürücü bulundurmanız önerilir (dahili sabit sürücünüzde yalnızca ayrı bir bölüm değil). Bir masaüstü bilgisayar genellikle kulesine başka bir sabit sürücüyü kolayca sığdırabilir ve daha küçük kuleler veya dizüstü bilgisayarlar için harici bir sabit sürücü yapar. Yalnızca en önemli verilerinizi yedeklerseniz, depolama gereksinimleri hiç de pahalı olmayacaktır.

Hangi yedekleme çözümünü seçerseniz seçin, yedeklerinizi şifrelemeyi unutmayın. Şifreleme genellikle sadece bir kutuyu işaretleyerek uygulanır ve verilerin nöbet, hırsızlık veya kayıptan korunmasını sağlar.

Sabit sürücü arızalarını öngörmek zor olabilir ve bazen ani ve anında ölümcül olabilirler. Bununla birlikte, çoğu zaman sabit disk arızanız yavaşça size sürünecek, bilgisayarınızı önyüklerken daha fazla hata oluşuyor, daha fazla sistem çöküyor ve erişilemeyen dosya sayısı artıyor.

İnşallah, tipik olarak yavaş başarısızlık, önemli veri kaybı olmadan dosyaları yeni bir sürücüye taşımanıza izin verir.

Sabit Sürücünüzü Değiştirme

Sabit sürücülerin hızlanma hızları göz önüne alındığında, bilgisayarınızı değiştirmeden önce büyük olasılıkla makinenizin sabit sürücüsünü değiştirmek isteyeceksiniz. Sabit sürücüler hızlı hareket eden parçalara sahiptir ve bilgisayarın ömrü en az üç ila beş yıl olan en az dayanıklı parçalardan biridir..

Bu kadar kısa bir hayata rağmen kullanılmış sabit diskler için hareketli bir pazar var. Bazı insanlar bunları ucuz veri depolamak için satın alırken, diğerleri suç grupları gibi, özel verileri ve şirket sırlarını aramak için sistematik olarak eski sabit diskleri satın alır.

Sabit disklerde depolanan şifreler ve çerezler özellikle değerli olabilir, ancak kişisel bilgileriniz kimlik hırsızlığı da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yüksek talep görüyor olabilir..

Eski Diskinizle Başa Çıkma

Verilerinizi yeni bir cihaza taşıdıktan sonra, eski sabit diskinizden kurtulmanız gerekir. İdeal olarak, sabit eski sürücünüz hala çalışır ve işletim sisteminizin Windows'daki DiskWipe, Mac OS X'teki Disk Yardımcı Programı veya Ubuntu'daki Gnome Disk Yardımcı Programı gibi yerleşik araçlarıyla biçimlendirebilirsiniz..

Basitçe tüm sürücüyü biçimlendirin, sıfırlarla üzerine yazın (disk yardımcı programınızda bu seçeneği seçin) ve isteğe bağlı olarak işlemi bir veya iki kez tekrarlayın..

Verilerinizi şimdi kurtarmak inanılmaz derecede zor ve çok pahalı olacak. Büyük bir hükümetin casus ajansı gibi iyi finanse edilen bir rakip, yine de bazı verilerinizi kurtarabilir..

Yüksek profilli gözetim hedeflerinin, sabit disklerini okunamaz hale getirmek için, sürücünün sökülmesi ve disklerin yüzeyinin zımparalanması veya parçaların parçalanması gibi bazı ek adımlardan geçmesi gerekecektir. Bununla birlikte, bu işlemler deneyimsiz kullanıcılar için tavsiye edilmez ve ciddi sağlık tehlikeleri oluşturabilir.

Eski Sistemlerin Korunduğundan Emin Olun

Eski sabit disklerin şifrelenmemiş kişisel Veriler içermemesini sağlamak için asla geç değildir. Şifreleme şu anki kadar yaygın değildi, üç yıl kadar önce bile, bu nedenle eski sürücüleriniz düzgün bir şekilde güvenli değil.

Sabit diskinizi silme olanağınız yoksa, örneğin bilgisayarınız artık algılayamadığı için başkaları da verilerinize erişemeyebilir. Ancak, bir sabit sürücünün ne kadar kolay sabitlenebileceğini ve belirsizliğin risk taşıyabileceğini değerlendirmek bazen zordur.

Sabit sürücünüzü erişilemediği durumlarda okunamaz hale getirmenin en kolay yolu, içine bir delik açmak veya bir çekiçle parçalamaktır.

Bir sabit sürücüyü böyle bir şekilde yok etmek sondaj konusunda büyük dikkat ve deneyim gerektirir. Muhtemelen size veya çevrenize zarar verebilecek çok fazla kuvvet uygulamanız gerekecektir..

Eski Sabit Diskleri Güvenli ve Sorumlu Bir Şekilde Atma

Sabit disklerin zehirli maddeler içerdikleri ve kısmen geri dönüştürülebildikleri için ev çöplerine atılamayacaklarını unutmayın. Yakındaki elektronik pazarınız veya geri dönüşüm istasyonunuz size yardımcı olmalıdır.

Öne Çıkan Resim: KirillM / Deposit Fotoğraflar

Eski veya hasarlı sabit sürücüleri güvenli bir şekilde değiştirme
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.