Eviniz için küçük bir sunucu nasıl yapılır

Mavi sunucular ve üstte mavi bir çatıdan oluşan bir ev

Sunucular sadece ekranları ve klavyeleri olmayan bilgisayarlardır, ancak bulutta Sanal Özel Sunucu (VPS) kiralama maliyetleriyle karşılaştırıldığında satın almak nispeten ucuz olabilirler..

Depolama, bulut bulut ortamında hızlı bir şekilde pahalı hale gelebilir, ancak 1 TB'tan fazla kapasiteye sahip sabit sürücüler 50 ABD dolarından daha az.

Bunu göz önünde bulundurarak, pahalı çevrimiçi depolama alanını azaltabilmeniz için nasıl ev sunucusu oluşturacağınıza bakalım.

Ev sunucusu kurmak için adım adım kılavuz

1. Ucuz veya entegre bir grafik işlemcisi olan basit bir bilgisayarla başlayın (daha sonra monitörde bazı istatistikleri veya grafikleri göstermek istiyorsanız).

2. Bilgisayarı bir ekrana ve klavyeye bağlayın (sadece yükleme işlemi için, bu şekilde Ubuntu'yu ağ üzerinden nasıl yükleyeceğinizi öğrenmeniz gerekmez).

3. Minimum gereksinimlerle Ubuntu'yu yükleyin ve ssh'ı etkinleştirin ve yerleşik güvenlik duvarında bir bağlantı noktası açın. Parola tabanlı oturum açmayı ssh üzerinden devre dışı bırakmanız oldukça önemlidir ve açık bağlantı noktasının genel internet tarafından erişilebilir hale getirilmesi önerilmez. Bunun yerine, ev sunucunuzu yönlendirici gibi fiziksel bir güvenlik duvarının arkasında tutun ve yalnızca herkes için erişilebilir olmasını istediğiniz bağlantı noktalarını iletin.

Ubuntu kurulum adımları ayrıntılı olarak

 1. Monitör, klavye, fare ve ethernet kablosunu bağlayarak sunucunuzu hazırlayın
 2. Bir Ubuntu Live USB hazırlayın
 3. Canlı USB'yi sunucuya takın
 4. Sunucuyu başlatın ve BIOS ayarlarını girin
 5. Canlı USB'den önyükleme yapın ve Ubuntu'yu sunucunuza yükleyin (tüm veriler silinecektir)
 6. Kurulumdan sonra, shh'yi aşağıdaki komutlarla etkinleştirin:
  sudo uygun güncelleme
  sudo uygun yüklemek ssh
  sudo ufw izin 22
 7. Artık monitörünüzün, klavyenizin ve farenizin bağlantısını kesebilir ve normal bilgisayarınızı kullanabilirsiniz
 8. Sunucunuzun dahili IP adresini bulmak için yönlendiricinize gidin ve bağlı cihazların listesine bakın
 9. Sunucunuza ssh [email protected] komutu ile giriş yapabilirsiniz.
  "Ubuntu" yu kullanıcı adınızla değiştirin ve sunucunuzun IP adresinin bulunduğu IP adresi
 10. Oturum açtıktan sonra, bilgisayarınızın ssh anahtarını sunucuya ekleyebilir ve güvenliğiniz için kullanıcı adı ve parola ile oturum açmayı devre dışı bırakabilirsiniz
 11. Artık bilgisayarınıza program yüklemeye hazırsınız! En iyisi en son güncellemeleri almakla başlamaktır:
  sudo uygun güncelleme
  sudo uygun yükseltme

4. Ssh etkinleştirildikten sonra, aynı ağda olduğunuz sürece dizüstü bilgisayarınızdan ev sunucunuza giriş yapabilirsiniz.

Yeni ev sunucunuzla ilgili bazı harika şeyler

Bir komut satırından memnunsanız aşağıdaki öneriler nispeten kolaydır. Yapılandırma dosyalarını düzenlemeniz istenecek, ancak kendinizi programlamanız gerekmeyecek.

Kendi Tor .onion hizmetinizi barındırın

Derecelendirmeler tablosu: bant genişliği için 1 puan, hesaplama gücü için 1 puan, depolama için 1 puan

Ne kadar bilgi işlem gücü tüketeceğiniz elbette ne barındırdığınıza ve bant genişliği gereksinimleriniz sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğine bağlıdır. Ancak basit bir kişisel web sitesi için ihtiyaçlarınız çok yüksek olmayacaktır. Tek ihtiyacınız olan web sitenizin kodu, bir web sunucusu (nginx veya apache gibi) ve tor yazılımı.

Bir sohbet hizmetine ev sahipliği yapma

Derecelendirmeler tablosu: bant genişliği için 1 puan, hesaplama gücü için 1 puan, depolama için 1 puan

Ejabberd gibi bir sohbet hizmetinin kurulumu kolaydır, ancak yapılandırılması sıkıcı olabilir. Ne yazık ki, OTR'nin mükemmel şifreleme özelliğine rağmen, insanlar merkezi mobil platformlara taşınırken Jabber / XMPP'yi kullanan daha az insan var.

Tor düğümü çalıştırın

Derecelendirmeler tablosu: bant genişliği için 2 puan, hesaplama gücü için 3 puan, depolama için 1 puan

Bir tor düğümü kurmak ve yapılandırmak yapabileceğiniz en basit şeylerden biridir ve gizlilik için mükemmel bir hizmettir. Yine de dikkatli olun, eğer gizli servisinizin yeri gerçekten gizli olmalı, aynı anda bir geçiş ve gizli servis çalıştırmayın.

Konut bağlantısındaysanız, bir çıkış düğümü çalıştırmak istemeyebilirsiniz, çünkü bu, başkalarının internet bağlantınızı hain şeyler için kullanıyormuş gibi görünmesine neden olabilir. IP'nizde başkalarının yaptıklarından sorumlu tutulabileceğiniz bir ülkedeyseniz, bunun yerine bir geçiş ayarlayın.

Bitcoin düğümü çalıştırın

Derecelendirmeler tablosu: bant genişliği için 3 puan, hesaplama gücü için 3 puan, depolama için 3 puan

Küçük ev sunucunuzun Bitcoin'i çalıştırmak için muhtemelen 170GB'a ulaşan ve yılda yaklaşık 40-80GB oranında büyüyecek bir depolama uzantısına ihtiyacı olacaktır (belki de topluluk daha fazla blok boyutu artışı üzerinde fikir birliğine varabilirse daha da fazla).

Ağın bütünlüğünü kendiniz doğrulamaya çalışıyorsanız, örneğin düzenli olarak Bitcoin ödemeleri alıyorsanız veya buna yatırım yapıyorsanız, bir Bitcoin düğümü çalıştırmak mükemmel bir fikirdir. Aksi takdirde, tam bir düğüm çalıştırmak yarının finansal altyapısının merkezsizleştirilmesine küçük katkınız olabilir. Bravo, sen!

Bir yıldırım düğümü çalıştırın

Bir Tor veya Bitcoin düğümü çalıştırmanın aksine, bir Yıldırım düğümü esas olarak sizin içindir. Şu anda çok fazla kullanamazsınız, ancak anında, düşük maliyetli Bitcoin işlemlerinin vaat edilmesi şüphesiz ilgi çekicidir. Bir yıldırım düğümünü çalıştırmak için, bir Bitcoin düğümü de çalıştırmanız gerekir, ancak blokları veya işlemleri geçirmeyerek bant genişliği gereksinimlerini azaltabilirsiniz..

Web'i merkezi olmayan hale getirmek için kendi sunucularınızı çalıştırın

Uygulamalar ve veriler buluta aktarıldıkça internet gittikçe daha merkezi hale geliyor. Dünya çapında sadece bir düzine büyük bulut sağlayıcısıyla, bizi gözetlemek ve hatta e-postalarımıza, verilerimize veya iletişimimize erişmemizi reddediyorlar..

Verilerimizi evlerimize geri koyarak, gizliliğimizi kontrol edenlerden haklarımızı yavaşça geri alabiliriz.

Eviniz için küçük bir sunucu nasıl yapılır
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.