FaceApp’ın popülaritesi gizlilikle ilgili endişelere yol açıyor, ancak ne zaman öğreneceğiz?

Boynuzlu FaceApp logosu.

Viral fotoğraf uygulaması FaceApp sayesinde yakın zamanda geleceğin arkadaşlarının ve ailenin fotoğraflarına rastladın.

2017’de ilk kez öne çıkan uygulama, gelecekteki benliklerinin nasıl görünebileceğinin bir yorumunu yükleyen ünlüler tarafından desteklenen popüler #FaceAppchallenge nedeniyle bir tür geri dönüş yaptı.

Instagram’da bu yayını görüntüle

3000 Yılı gezisine çıktığınızda.

Jonas Brothers (@jonasbrothers) tarafından 16 Temmuz 2019, 14:38 PDT tarafından paylaşılan bir yayın

Ancak sosyal medya trendinin görünüşte zararsız doğasına rağmen, güvenlik araştırmacısı Joshua Nozzi tarafından bir tweet (şimdi silindi) sonrasında gizlilik endişeleri ön plana çıktı.

Faceapp hakkında silinen Joshua Nozzi Tweet.

Yeşu, o zamandan beri, “suçlamayı önce test etmeden yanlış gönderdiğini” söyleyerek bir tür özür yayınladı. Ancak, tweet’te çok sayıda yayın aldı ve biri yüksek sesle “Rusların tüm eski fotoğraflarına sahip olduğunu” ilan etti.

Sorun şimdi ABD hükümetinin en yüksek kademelerinde dikkat çekiyor ve Senato azınlık lideri Chuck Schumer FBI’dan FaceApp’e ulusal bir güvenlik soruşturması yürütmek için resmi bir talepte bulunuyor..

FaceApp gizlilik yaygarası gerçek mi?

CEO ve geliştiricileri de dahil olmak üzere FaceApp’ın çekirdek ekibi, (açıkça) önemli olan ve muhalif seslerin çoğunun en büyük çekişme noktası olan St.Petersburg’da faaliyet gösteriyor..

Uygulamanın kullanım koşulları, endişeleri gidermek için çok az şey yapar. FaceApp’ı indirip kaydolursanız, şirkete “kalıcı, geri döndürülemez, münhasır olmayan, telifsiz, dünya çapında, tam ücretli, devredilebilir alt lisanslı lisans kullanma, çoğaltma, değiştirme, uyarlama, yayınlama, çeviri, oluşturma Türev, Kullanıcı İçeriğinizi ve Kullanıcı İçeriğinizle bağlantılı olarak sağlanan, şu anda bilinen veya daha sonra geliştirilen tüm medya biçimleri ve benzerliklerinde size tazminat ödemeden çalışır, dağıtır, kamuya açıklar ve görüntüler. ”

Ve gizlilik politikası bunu bir adım daha ileri götürür: “Hizmete kaydolarak ve bu hizmeti kullanarak, bilgilerin ABD’ye veya FaceApp, Bağlı Şirketleri veya Servis Sağlayıcılarının tesisleri sağladığı başka bir ülkeye aktarılmasını kabul etmiş olursunuz.”

TL; DR: FaceApp tüm içeriğinize sahiptir

Bir kez yüklendiğinde, FaceApp tüm içeriğinizin sahibi ve fiziksel varlığı bulunan ülkelerdeki sunuculara aktarabilir (read: Russia). Dahası, değiştirmek, dağıtmak veya herkese açık olarak göstermek de dahil olmak üzere, onunla istediği her şeyi yapmak ücretsizdir..

Bundan memnun değilseniz, uygulamayı silmek ve bir daha asla kullanmamak dışında yapabileceğiniz çok şey yoktur. Hizmet sözleşmesinin bir kısmı, şirketi mahkemeye dava açma hakkınızdan feragat eder.

Evet, şartlar ve gizlilik sonuçları korkunçtur. Ancak şirket, milyonlarca Amerikalının kişisel hayatlarını istila etme misyonu üzerine Rus hükümeti için gerçekten bir durak mı??

Pek değil, güvenlik araştırmacıları Elliot Anderson ve Will Strafach deyin. FaceApp’ın kullanıcıların tam kamera rulolarını uzak sunuculara yüklediğine dair “kanıt yok” diyorlar. Elliot, NBC News’e yaptığı açıklamada, “genel olarak bu uygulamanın kullanıcıdan çok fazla veri istemediğini” ekledi.

TechCrunch’a yaptığı açıklamada, FaceApp’ın CEO’su Yaroslav Goncharov gizlilik ihlallerinin tartışmasına ve suçlamalarına doğrudan hitap etti.

“Kullanıcı verilerini üçüncü taraflarla satmıyor veya paylaşmıyoruz” ifadesini ekleyerek “tüm FaceApp özelliklerinin giriş yapmadan kullanılabilir olduğunu ve yalnızca ayarlar ekranından giriş yapabileceğinizi belirtti. Sonuç olarak, kullanıcıların% 99’u giriş yapmıyor; bu nedenle, bir kişiyi tanımlayabilecek verilere erişimimiz yoktur. ”

Uygulamanın bulut altyapısı da Rusya’nın içinde değil, şirket AI düzenleme teknolojisini ayakta tutmak için Amazon Web Services ve Google Cloud’un bir kombinasyonunu kullanıyor.

Bu nedenle, garip özçekimleriniz muhtemelen KGB tarafından izlenen büyük bir veritabanının parçası olmayacak olsa da, FaceApp tartışması, her şeyi teknoloji benimsememizdeki potansiyel gizlilik endişelerini ortaya koyuyor.

Peki ya gizliliğim?

Talihsiz gerçek şu ki, teknoloji şirketlerini istedikleri verilerden sorumlu tutacak kadar yapmıyoruz.

En son kedi filtresi ile selfie’nizi düzenlemek için acele ederek, tüm uygulama izinlerini ne kadar aceleyle kabul ettiniz? Büyük olasılıkla, uygulamanın kesinlikle gerekli olandan daha fazla bilgi izlemesi ve toplaması için açık bir onay veriyorsunuz.

Nitekim, FaceApp ile Facebook’un hizmet şartları arasında neredeyse hiçbir fark yoktur, bu da şirkete “münhasır olmayan, devredilebilir, alt lisanslı, telifsiz ve dünya çapında bir lisansa ev sahipliği yapma, kullanma, dağıtma, değiştirme, içeriğinizin türev eserlerini yayınlayın, kopyalayın, herkese açık olarak gerçekleştirin veya gösterin, tercüme edin ve oluşturun. ”

Unutmayalım ki, Cambridge Analytica skandalının en önemli noktası, “thisisyourdigitallife” adı verilen, masum bir sınav uygulamasıydı. Bu süreçte, vicdansız geliştiriciler 87 milyon kişinin kişisel verilerine erişti.

Teknoloji şirketlerinin, kullanıcıların kendilerini içine aldıklarını anlamalarına yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğine şüphe yok. Ancak, tüm model hassas reklam hedeflemesi için oldukça invaziv bir veri noktası çerçevesine bağlı olduğunda bunu yapmanın teşviki nedir??

Elbette, arada sırada patlayan ve öfkeli kullanıcıların nefret ettikleri aynı platformlara mesaj gönderdiği bir skandal var. Ama haber döngüsü devam ediyor ve biz de öyle. Ödenecek faturalar ve geri dönülecek işler var. Gizliliğimiz başka bir gün bekleyebilir.

FaceApp’ın popülaritesi gizlilikle ilgili endişelere yol açıyor, ancak ne zaman öğreneceğiz?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.