Facebook sınavları size gelecekteki eşinizin adını söyleyebilir mi?

Facebook sınavları gizliliğinizi ihlal eder

Tabii ki yapamazlar, bu çok saçma.

Ancak bunlar gibi akıl almaz sınav başlıkları Facebook duvarlarımızı neredeyse sürekli olarak yıkıyor. Buna rağmen, genellikle sadece bebeklerinin ilk akşam yemeğini, yürüyüşünü veya bokunu gönderen başka bir ana baba biçimindedir.

Ancak daha da kötüsü, bu boş sınavlardan birini almak için, kullanıcıların sınav üreticilerinin tüm Facebook verilerine erişmesine izin vermesi gerekir. Büyük olasılıkla işe yaramaz. Korku.

Belki de iğrenç bir çevrimiçi teste katılacak ve sefalet dağının tepesinde zehirli bir kadeh gibi kaçınacak bir tür değilsin; ama arkadaşların için aptalların var mı?

Sadece detaylarınızla yetinmeyen Facebook sınavları, arkadaşlarınızın profillerindeki tüm bilgilere de erişmeye çalışacak. Yani, parmak eklemi sürükleyen arkadaşlarınızdan biri bir sınav yaparsa, kişisel verilerinizi ve kendi verilerinizi veriyor olabilirler..

Ve ne için? Muhtemelen hangi Beyoncé şarkısının aşk hayatlarına en çok benzediğini veya hangi yavru kedi resminin kişiliğini en iyi yansıttığını görmek için.

Gizlilik ayarları yaptıklarını düşündüklerini yapmaz

Endişelenmenize gerek yok. Çoğu aklı başında insanın, profillerini koruyacak olan aptalca inançla özel olarak Facebook profilleri vardır..

Hayır.

Facebook'unuz özel olsa bile, bilmediğiniz bir sınav geliştiricisi profilinizden her şeye erişiyor olabilir: dininiz, cinsel yönelim, siyasi bağlantı, resimler, salak arkadaş listeniz ve ait olduğunuz gruplar.

Bir dizi kötü yolla kullanılabilecek nispeten sağlam bir resim oluşturmak için bol miktarda bilgi.

Bununla birlikte, Facebook bir gizlilik politikasının bu uçurucu uçurumuyla çok fazla ilgilenmiyor gibi görünüyor ve sadece genel yönünüzde bazı belirsiz gevezelikleri atlıyor. Şartları, bir uygulamayı yüklediğinizde, uygulamaya aşağıdakileri yapma izni verebileceğinizi belirtir:

“… Adınızı, profil resimlerinizi, kullanıcı adınızı, kullanıcı kimliğinizi (hesap numarası), ağlarınızı ve herkese açık hale getirmek için seçtiğiniz bilgileri içeren herkese açık profilinize erişin. Ayrıca, arkadaş listeniz, cinsiyetiniz, yaş aralığı ve yerel ayar da dahil olmak üzere, deneyiminizi kişiselleştirmek için uygulamaya başka bilgiler de veriyorsunuz. ”

Bu büyük bir gizlilik sorunudur; arkadaşlarınız bilginiz veya rızanız olmadan bilgilerinizi paylaşmayı kabul edebilir.

Bu nasıl kabul edilebilir? Bunlar uygulamalar için varsayılan gizlilik ayarlarıdır!

Tam olarak ne paylaşılıyor ve neden bunu yapıyorlar?

Dışarıda çok sayıda Facebook sınav uygulaması var ve varlıklarını düşünürken şüpheci olmak zor.

En sevdiğiniz rengin ne olması gerektiğini söyleyerek ne kazanmaları gerekir? Çok değil. Hasat için olgunlaşmış lezzetli verileriniz gerçekten istedikleri.

Ve bu uygulamalar sadece “daha ​​iyi sınavlar yapmak için veri toplamak” değildir. İster inanın ister inanmayın, hangi ünlü kurgusal köpeğin mevcut ruh halinize en uygun olduğunu söylemek için çok fazla bilimsel çalışma veya algoritma gerekmez..

Bulabilirseniz, bir uygulamanın gizlilik politikası, kişisel olarak tanımlanabilir verilerinizi kendi kazançları için nasıl kullanabilecekleri hakkında çok ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Bu kazanımların ne olduğuna gelince, tahmininiz her zamanki gibi iyidir. Ancak, ayrıntılarınızı en yüksek teklifi veren kişiye uyandırmakla elde edilen para büyük olasılıkla.

Daha da kötüsü, bir Facebook uygulaması her yüklediğinde, arka planda çalışmaya devam eder ve toplayabileceği yeni bilgileri yutmaya devam eder. Uygulama, bir kullanıcı One Direction’ın ayakkabı boyutlarıyla ilgili yaptığı sınavı unuttuktan çok sonra veri toplayacak.

Ne büyüklük.

Facebook sınavları daha büyük bir gizlilik sorununu vurgular

İnsanların gizlilik ve internet güvenliğine yönelik tutumları pervasızca tutarsız.

Neredeyse hiç kimse, aydınlatılmış, perdesiz bir oturma odasında çıplak oturarak, herkese etlerini ve muhteliflerini sergiledi. Ancak çoğu, Facebook, Apple ve Google'ın hayatlarının her yönünü ayırdığını düşünmüyor.

Bu tutarsızlık bizi savunmasız kılıyor. Bir tür gizlilik ihlali kabul etmek, ancak bir başkasına öfkelenmek, milletvekillerinin insanların kabul edeceği (ve boşluklarla çevrili olmayan) kullanıcı anlaşmaları oluşturmasını zorlaştırır.

Gizlilik ve gizlilik yelpazesinde tutarlılık arama zamanı. Ve unutmayın: Bir dahaki sefere yemek IQ'nuzun ne olduğunu bilmek istediğinizde verdiğiniz veriler değil.

Bu arada, gerçek bir şey değil.

Facebook sınavları size gelecekteki eşinizin adını söyleyebilir mi?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.