Facebook’un kripto para biriminde hükümetler kapışıyor

Mor bir arka plan üzerinde beyaz bir sikke şeklinde daire. Madeni para şeklindeki daire içerisinde Terazi logosunun üç dalgalı çizgisi vardır.

Dünya genelinde 250’den fazla platformda işlem gören 2.000’den fazla kripto para birimi, jeton ve blockchain enstrümanları var. Bu para birimlerinden bazıları Bitcoin’in Satoshi Nakamoto gibi sahte kişiler tarafından yaratılırken, diğerleri çocuk dahi, yeni başlayanlar, büyük teknoloji şirketleri ve hatta hükümetler tarafından tasarlanır. Neredeyse hiçbiri dikkat çekmiyor. Geçen haftaya kadar hiçbir ABD başkanı hiçbir zaman “Bitcoin” kelimesini kullanmamıştı.

Terazi yükseliyor

Yine de Facebook, çok spekülasyon ve beklemeden sonra, Terazi adı verilen kendi kripto para birimini duyurduğunda, hükümetler hızlı bir şekilde cevap verdiler. Hindistan’da politikacılar, “bu bizim rahat olduğumuz bir şey değil” dedi. Siyasi yelpazenin her iki ucundan ABD’li Senatör Sherrod Brown, “Facebook’un İsviçre banka hesabından gözetimsiz riskli yeni kripto para birimi. ”

Kremlin ekonomisti Vladislav Ginko, “Facebook’un Terazi’sinin Rus topraklarında engellenmekten başka bir alternatifi olmayacağını” da sözlerine eklerken, Alman MEP Markus Ferber Facebook’un “gölge bankası” olduğu konusunda uyardı. ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisinin Demokrat üyeleri Büyük Teknolojiyi Finansmandan Uzak Tut Yasasını önerdiği için Twitter’da eleştirel bir şekilde tartıldı.

Kripto para topluluğunun kendisinde, proje çok fazla dalga yapmadı. Ancak daha fazla hükümet endişelerini dile getirdikçe, Terazi’ye açık, izinsiz alternatiflerin meraklıları kaşlarını yükseltmeye başladı. Facebook neden Bitcoin olmadığında bu kadar güçlü ve özlü bir eleştiriyi kışkırtmayı başardı? Terazi gerçekten Bitcoin yasal kalırken ABD ve Avrupa’da battaniye yasağıyla yüzleşmeyi başarabilecek miydi? Terazi, Bitcoin’in başarısız olduğu yaygın bir şekilde benimsenmeyi başarabilir mi??

Tehdit olarak Terazi

Facebook da kendi parasını çıkaran ilk büyük kuruluş değil. JP Morgan Chase, bu yılın Şubat ayında kendi kripto para birimini duyururken, Goldman Sachs tarafından desteklenen ödeme başlangıç ​​Çemberi, Eylül 2023’de bir token başlattı. Facebook rakibi Telegram’ın kendi token TON’unu oluşturmak için 1.7 milyar USD artırdığı bildirildi..

  OSTIF OpenVPN kaynak kodu denetimiyle ilgili gerçekler

Görünüşe göre Bitcoin veya özel rakiplerinden farklı olarak, Facebook, politik olarak iyi bağlanmış finans çevrelerinde bir sinire hızla çarptı. Bitcoin’e benzer şekilde, Federal Bank ve ticari bankalardan ayrıştırılmış bir sistem kurarak sadece bankacılık sistemine değil, ABD doları hegemonyasına meydan okuyor. Facebook, para biriminin IMF’nin Özel Çekme Haklarına (SDR) benzer şekilde başlangıçta ulusal para birimleri tarafından destekleneceğini açıklasa da, devlet tarafından verilen herhangi bir paraya sabitlenmemekte ve onlara karşı serbestçe yüzebilir, muhtemelen ek olarak altın ile desteklenebilir ya da gelecekte gayrimenkul.

Bir finansal sistemin gücünü, bir ülkeyi Karayip vergi cenneti için her an terk edebilecek bir teknoloji holdingine vermek, kesinlikle politika yapıcıları hiçbir yerde heyecanlandırmaz. Ayrıca, Facebook kendi ödeme ağ geçitlerini kontrol ederse, hükümetler Kanada’da gizlilik koruması, Rusya’da kolluk kuvvetlerine yardım veya Almanya’daki konuşmalardan nefret etmek gibi şirketi yaptırım veya yerel yasalara uymaya zorlama yeteneğini kaybeder..

Terazi neden başarılı olabilir?

Bugün var olan diğer kripto para birimlerinin aksine, Facebook’un çok sayıda kişiyi Terazi’yi kullanmaya ikna edebileceği bir his var. Facebook’un geniş kullanıcı tabanı bir göstergedir. Şirketin en çok kullanılan ürünü olan Whatsapp’ın 1,5 milyardan fazla kullanıcısı var. Bu 1,5 milyar kullanıcının telefonunu uygun bir dijital cüzdanla donatmak, “dördüncü sanayi devriminin” anahtarı olabilir.

Ama aynı zamanda teknokratik bir distopya kabusu olabilir. Facebook bizi doğrudan baskı altına almayacak olsa da, sosyal çevrelerimize ve kişisel çıkarlarımıza ek olarak satın alma alışkanlıklarımız hakkında ayrıntılı bilgi, tek bir şirketin her işlemden benzeri görülmemiş miktarda veri toplamasına izin verecek.

Paranın yoğun ağ etkileri vardır. Akranlarımızın ödeme olarak kabul edeceği her şeyi ödeme olarak kabul ediyoruz, en önemlisi kira, ulaşım ve yemek için. “Zuckbucks” kaçmak bizim için sosyal ağdan daha zor olabilir. Terazi, satın alma gücünü fiat para birimlerinden daha iyi koruyabiliyorsa, gelişmekte olan pazarlardaki milyarlarca insana karşı dayanılmaz olduğunu kanıtlayabilir. Facebook, merkez bankalarındaki ekonomistlerin aksine, enflasyonu olan kullanıcıları uzaklaştırmak için hiçbir fayda bulamayabilir.

  Sweet 32 ​​doğum günü problemini kullanıyor ancak ExpressVPN partide olmayacak

Ancak benimseme yolu Facebook için bile çok zor olacak. Libra’nın ortağı olarak hiçbir banka imzalanmamıştır ve hem Mastercard hem de Visa, projeden çekilmiştir ve şu an için insanların kredi kartıyla atlayabileceğine dair sözünü bozmaktadır. Ve birçoğu için, Terazi’nin birebir tanıdık bir para birimine sabitlenmemiş olması risk oluşturuyor – ancak bu yöne çekilecek istikrarlı para birimi olmayan ülkelerde yerleşik olanlar var.

Bitcoin kadar cesur olabilir mi?

Terazi için uygun bir şekilde nakit alışverişi yapma yeteneği muhtemelen başarısını tanımlayacak veya kıracak.

ABD’deki bir kullanıcının Terazi’yi kredi kartıyla satın aldığını ve Terazi’yi yurtdışındaki bir aile üyesine aktardığını varsayalım. Terazi hızlı ve ucuz bir şekilde nasıl nakde çevrilebilir? Herhangi bir yerel ortak, sorunlu Whatsapp Ödemeleri gibi diğer ödeme ve havale platformlarını yasaklayan aynı yerel yasalara uymak zorunda kalacaktır. Yerel gri piyasa para değiştiricilerini Terazi’ye elektronik nakit gibi davranmaya ikna etmek kendi risklerini taşır ve Terazi’nin geri dönüşü olmayan, takma işlemlere sahip bir taşıyıcı enstrüman gibi nakit benzeri özelliklere sahip olmasını gerektirir..

Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanan ve kullanan kişiler bu sorunlara ve sınırlamalara aşinadır. Bitcoin pek çok siyasi tartışmadan kurtulabildi çünkü bu konuda yapılacak hiçbir şey yok. Her bir eşanjör kendi müşterileri ve işlemlerinden sorumludur, ancak hiç kimse sistemden bir bütün olarak sorumlu tutulamaz..

Facebook, İsviçre merkezli Terazi Vakfı’nın birçok üyesinden sadece biri, ancak şirket zaten halkı bunun kendi kontrolü dışında bir proje olduğuna ikna edemedi. Facebook, Libra’nın yasal geçişlerinin her biri için politik ve ekonomik olarak hedeflenecek ve Bitcoin’in yasaları ve finansı göz ardı etme cesareti olmadan Libra sadece bir başka Fintech uygulaması.

  VPN'iniz gizliliğinizi ve güvenliğinizi koruyor mu? Yeni ExpressVPN Sızıntı Test Araçları ile kendinizi kontrol edin
Facebook’un kripto para biriminde hükümetler kapışıyor
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.