Facebook’un messenger birleşmesi WhatsApp kullanıcıları için karanlık günleri işaret edebilir mi?

Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp'ın logoları birbirine bağlandı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg kısa süre önce üç baskın mesajlaşma hizmetini birleştirmeyi planladığını açıkladı: Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp. Facebook’a göre amaç, her üç platformda da daha birleşik bir hizmet yaratmak.

“Yapabileceğimiz en iyi mesajlaşma deneyimlerini oluşturmak istiyoruz; ve insanlar mesajlaşmanın hızlı, basit, güvenilir ve özel olmasını istiyor ”dedi..

Bu hizmetler entegre edildiğinde, kullanıcılar farklı uygulamalardan birbirlerine kolayca mesaj gönderebilecekler. Ancak birleşme bu hizmetleri daha kolay hale getirse de, mutlaka daha güvenli olacakları anlamına gelmez.

Sonradan düşünülen bir şifreleme

Bu hizmetleri birleştirme kararının hem milletvekilleri hem de mahremiyet savunucuları kafalarını tırmalamaya başladı. Zuckerberg zaten üç mesajlaşma uygulamasının her birini şifreli hale getirme planlarını belirtti, ancak asıl soru nasıl.

WhatsApp uçtan uca şifreleme sunan ilk mesajlaşma hizmetlerinden biriydi, Messenger ise manuel olarak açılması gereken özelleştirilebilir şifreleme özellikleri sunuyor. Ancak Instagram, böyle bir koruma (veya seçenek) sunmuyor.

Instagram ve Messenger, WhatsApp ile aynı gizlilik ayarlarını sunmak için yeniden yapılandırılacak mı? Yoksa WhatsApp, diğer uygulamalar gibi çalışmasına yardımcı olmak için daha zayıf güvenlik yazılımı ile düşürülecek mi??

Bunlar, güvenlik uzmanlarının sorduğu düzinelerce sorunun sadece bir örneğidir.

İkinci sorun, meta verilere artan erişimdir. Makalede belirtildiği gibi, WA kullanıcıları bir telefona kaydolur ve FB kullanıcıları kaydolmaz. FB’nin bu tanımlayıcıları birbirine bağlamak için çok şey yaptığını sanıyorum, ancak uygulama içi iletişim daha da etkili olacak. 7 /

– Matthew Green (@matthew_d_green) 25 Ocak 2019

Dahası, giriş bilgileri nasıl çalışır? WhatsApp kullanıcılarının şu anda uygulamayı kullanmak için yalnızca geçerli bir telefon numarası girmeleri gerekiyor, ancak Messenger Facebook’tan doldurulmuş bilgileri kullanıyor; tam adınız ve e-posta adresiniz dahil.

Bireysel hesaplara daha fazla kişisel bilgi ekleyen herhangi bir hareket, WhatsApp’ı daha az güvenli hale getirebilir, bu da 1,5 milyar kullanıcısının çoğu için hala nasıl kullanmaya (veya kullanmaya) karar vermeleri üzerinde önemli bir etki yapabilir.

Kolaylık veya kontrol meselesi?

Zuckerberg, amacın her üç platformda da işlevselliği geliştirmek olduğunu belirtti, ancak her hizmetin farklı bir amaca hizmet ettiği göz önüne alındığında bu zor bir görev gibi görünüyor.

Ama işte şu: WhatsApp, Güney Amerika’da, Avrupa’nın çoğunda ve dünyanın diğer yerlerinde ağır bir takip ile hala dünyanın en popüler mesajlaşma platformudur. Genellikle en güvenli mesajlaşma uygulamalarından biri olarak lanse edilir. Bu hizmetleri, kullanıcıların ilgili uygulamalarında çapraz iletişim kurabilmeleri için düzenleyerek, her üç uygulamanın da şifreleme protokolleriyle, oturum açma kimlik bilgilerinizle veya başka herhangi bir şekilde bilinmediği daha homojen olması gerektiği anlamına gelir..

Diğer taraftan, Facebook veri toplama miktarını geri çevirip diğer uygulamalarındaki şifreleme ayarlarını geri çevirecek olsaydı, bu daha güvenli ve özel bir internet için harika bir adım olabilir..

Yine de, Facebook’u satın aldıktan sonra hem WhatsApp’ın hem de Instagram’ın kurucularının düşünüldüğünde, her şirket biraz anlatıyor ve sahnelerin arkasında endüstri yöneticilerinin izin verdiğinden daha fazla şey olduğuna dair bir işaret olabilir..

Düşen hisse senetleri bu değişikliği zorluyor olabilir?

Facebook’un her zamankinden daha fazla hükümet incelemesi ile karşı karşıya olduğu sorusu yok ve uzmanlar zaten bu birleşme ABD’nin tüm rekabeti satın almak için Facebook’u etkili bir şekilde cezalandırabilecek yeni yasalar uygulayabilmesi için ön-etkili olarak yapıldığını tahmin ediyorlar..

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) zaten Facebook’un birleşme hakkında daha fazla bilgi vermesini talep etti ve Washington’daki liderler de endişe verici.

“Facebook ve Google’ın veri üzerindeki üstünlüğü zaten tüketicilere ve ekonomiye zarar verdi. FTC ve Adalet Bakanlığı, Big Tech’in istilacı ve rekabete aykırı uygulamalarını ciddiye almalı ve yasalarımızı şiddetle uygulamaya başlamalıdır ”dedi. Senatör Richard Blumenthal.

Bu günlerde çok sayıda farklı sosyal medya sitesi olduğu için, çoğu kişinin sadece bir avuç şirket tarafından kontrol edildiğini unutmak bazen kolaydır. ABD’deki kablo şirketleri ve internet servis sağlayıcılarının (İSS’ler) iki veya üç amiral gemisi işletmesi tarafından nasıl kontrol edildiği gibi, birçok sosyal hizmet sadece daha büyük bir markanın ayağıdır. Twitter Periscope, Gnip ve açıkça TweetDeck’e sahipken, Facebook da Oculus ve Masquerade’a sahip.

Facebook’un çoklu mesajlaşma hizmetlerini entegre etmek, potansiyel olarak şirkete yeni başlayan kullanıcılar arasında daha fazla yol kat edebilir, ancak sosyal medya devinin son aylarda kaymakta olan pazardaki tuhaflığını korumasına da yardımcı olabilir..

Farklı bir mesajlaşma servisi kullanmayı düşünebilirsiniz

2 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla Facebook, hala sosyal medyanın tartışmasız kralı. Bununla birlikte, son gizlilik skandalları ve gölgeli iş hileleri, birçok kullanıcının şirketin geleceği konusunda daha az iyimser hissetmesine neden oldu. Aslında, analistler 2019’da güçlü bir artış öngörüyor olsa da, hisse senetleri 2018’de kabaca% 20 düştü.

Birleşmenin 2020 yılına kadar yürürlüğe girecek şekilde ayarlanmamış olmasına rağmen, WhatsApp kullanıcıları alternatif bir mesajlaşma hizmeti aramaya başlamak isteyebilir. Yıllar boyunca bir avuç kapsama girdik (spoiler: Signal bizim favorilerimizden biri) ve bu hizmetler Facebook’un sahip olduğu habercilerle aynı çapraz işlevselliği sunmasa da, her biri tartışmasız daha özel.

Facebook’un messenger birleşmesi WhatsApp kullanıcıları için karanlık günleri işaret edebilir mi?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.