Gizliliğinize saygı duyan teknik hediyeler (ve bazılarına uymayan)

Beyaz kurdele ve çapraz-out göz simgesiyle kağıt ambalaj kırmızı hediye kutusu.

Kara Cuma satışları ve Noel fırsatlarının kasırga sezonunda, Amazon Ring kameralarında veya çeşitli ev yardımcılarında gülünç tasarruflara direnmek zor olabilir.

Ancak, ürün ve hizmet satın alırken gizliliklerini göz önünde bulunduran daha fazla insanla, verilerinizi sülük yapmayan güvenli bir ürün gereksinimi, cihaz satın almada daha önemli bir faktör haline geliyor.

Ürpertici olma

Kullanıcılara casusluk yapan veya gizlice dinleyen ürünlere bakan makalelere düzenli olarak rastlıyoruz, ancak daha az sıklıkla sorunun ters çevrildiğini görüyoruz: Hangi teknoloji gadget’larını kullanırken gizliliğinizi ve güvenliğinizi korur?

Gizlilik spektrumunun her iki tarafındaki popüler ürünlere dikkat çeken, üçüncü yılında kulaklıktan evcil hayvan besleyicilerine kadar düzinelerce cihazı analiz eden Mozilla’nın Gizlilik Dahil Değil listesidir. Liste, ürünleri kendi minimum güvenlik standartlarına göre kontrol eder ve gizliliğinizin ürün tarafından nasıl ele alınacağını araştırır. Kullanıcılar ayrıca ürünün ne kadar ürkütücü olduğunu düşündüklerine oy vermeye davet edilir..

Gizlilik bilgilerini keşfetmek için “tüyler ürpertici değil” etiketli ürünlere göz atıyoruz.

1. Oyun konsolları

Şu an itibariyle “tüyler ürpertici değil” listesinin başında Nintendo Anahtarı. Tüm verilerinizi transit ve dinlenme halinde şifrelemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcı dostu bir gizlilik politikasına da sahiptir ve Switch verilerinizi ticari veya pazarlama amaçlı olarak üçüncü taraflarla paylaşmayacağını söyler. Bununla birlikte, oyunlar oynayabilir, bu yüzden buna karşı dikkatli olun.

Birkaç oyun için kullanılan ve konsolun çok sınırlı bir aralığında Joy-Con denetleyicilerinin konumlarını izleyebilen bir kızılötesi kamera var, ancak GPS izlemesi yok (sahip olanların çilesi için çok fazla onlarınkini kaybetme talihsizliği).

2. Konuşmacılar

Sonos’un büyüyen hoparlör yelpazesinde uzun zamandır AI sesli yardımcı işlevleri bulunuyor, ancak bu yıl şirket bu işlevi kaldıran bir hoparlör çıkardı. Sonos One SL. Bluetooth yerine Wi-Fi üzerinden kontrol edilen bu hoparlör, cihazı ve diğer cihazlarla olan tüm iletişimini şifreler. Yerleşik mikrofon yoktur, böylece kimsenin size kulak misafiri olamayacağından emin olabilirsiniz.

3. Pet izci

Bu listede bir takipçiye sahip olmak biraz çelişkili görünebilir. Ancak, uzaklaşmaya eğilimli bir evcil hayvan bulmak istiyorsa, bu huzur, GPS izleyicisine sahip olma gizlilik riskine değer olacaktır. Mozilla’nın en az ürkütücü hayvan izleyicisi Findster, konum verilerini şifreleyen ve evcil hayvanlarda sekmeleri üç mil kadar tutabilen.

Burada sahip olduğumuz temel tereddüt, Findster’ın toplu, tanımlanmamış verileri herhangi biriyle satması veya paylaşmasıdır. Daha önce yazdığımız gibi, anonimleştirilmiş veriler, yeterli veri olup olmadığını tanımlamak için kullanılabilir. Findster bunu yapmaya çalışırsa veya verilerinizi nasıl karıştırdığı konusunda daha şeffafsa, bu öğeye başparmak vermek konusunda daha az tereddüt duyarım..

4. Kodlama kitleri

Çocuğunuz varsa veya sadece parmaklarınızı yeni başlayanların kodlamasına batırmak istiyorsanız, Kano Mozilla’nın, kodlamayı yalnızca içgüdüsel hissettirmekle kalmayıp kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşmadan da yapan bir çocuk kodlama kiti olarak listeler.

Şirket, gizlilik politikasına göre verilerinizi toplar ve müşteri araştırması ve profili oluşturma için anonimleştirir. Findster’da olduğu gibi, bu veriler kim olduğunuzu anlamaya yetecek kadar kararlı biri tarafından kullanılabilir. Örneğin, Harry Potter kiti hareketlerinizi tanıyan ve makine öğrenimi (!) Aracılığıyla veritabanlarıyla karşılaştıran bir değnek ile birlikte gelir, ancak asayı indirdiğinizde durur.

5. Kulaklıklar

Maalesef Mozilla’nın listesinde yer alan kulaklıklardan hiçbirini alamıyoruz. En iyi puan alan “tüyler ürpertici olmayan” kulaklıklar Sony WH-1000XM3’tür, ancak yine de Alexa ve Google’a yerleşik erişimi vardır, bu da bizi rahatsız eder. Dinleyen kulaklık takmanın tuhaf bir yanı var sen her zaman.

AI yardımcısı işlevinin kablosuz kulaklıklarda bu günlerden kaçınması zor görünüyor, bu yüzden en iyi seçeneğiniz, bir düğmeye basarak bir ses yardımcısını manuel olarak etkinleştirmenizi gerektiren bir çift kulaklık veya kulaklık almak olacaktır (evet, bunları içeren) İPhone’unuzla birlikte gelen Apple EarPods).

Gizlilik bilincine sahip tüketiciler için yeterli seçenek yok

Mozilla’nın listesi akıllı cihazlarımızda gizlilik ve güvenlik durumunun herhangi bir göstergesiyse, bunların çoğu hala istenecek çok şey bırakıyor. En az ürpertici ürünler bile yerleşik mikrofonlar içerir ve üreticilerine kişiselleştirilmiş veriler gönderir.

Ayrıca, kullanıcının gizliliğine ve güvenliğine saygı duyan ürünlerin satın alınmasını olumlu yönde teşvik eden yeterli sayıda liste yoktur. Örneğin, yüksek kaliteli kulaklıkları vermedi kulaklıklarında yerleşik bir ses yardımcısı işlevi vardır. Belki bu gizli dinleme özelliklerinin yokluğu daha açık bir satış noktası haline gelirse, şirketler aslında kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine saygı göstermeye daha meyilli olabilir.

Yukarıda listelenen cihazlar yalnızca burada görebileceğiniz Mozilla’nın tam listesinden seçtiğimiz cihazlardır. Ve eğer zamanınız kısaysa, endişelenmeyin – gizlilik bilincine sahip bu özel birisi için alabileceğiniz her zaman son dakika hediyeleri vardır.

Gizliliğinize saygı duyan teknik hediyeler (ve bazılarına uymayan)
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.