Gizlilik savunucularını kazanma konusunda DuckDuckGo artık AB’deki varsayılan arama motorunuz olabilir

Bir DuchDuckGo bayrağı sallayarak Android logosu.

AB'deki yeni Android kullanıcıları, Avrupa Birliği'nin geçen yıl yayınladığı bir antitröst kararından yararlanacaklar.

Mart ayından itibaren, kullanıcılara bir Android cihazı kaydedip kurduklarında dört arama motoru arasında seçim yapma seçeneği sunulacaktır. Seçim, Chrome'da veya Android ana sayfa arama kutusunda her arama başlattıklarında varsayılan siteleri haline gelir. Varsayılan arama sağlayıcısının özel uygulaması ayrı cihazlara da yüklenecek.

Google bir seçenek olarak kalacak, ancak kullanıcıların varsayılan ayar olarak kalması için tercihlerini açıkça belirtmeleri gerekecek.

Gizlilik bilincine sahip arama motoru DuckDuckGo, AB ülkelerinde en sık görülen seçenek olarak gösterilmek üzere rekabetçi bir teklif verme süreci kazandı. Bu, otomatik olarak AB'deki Android cihazlar arasında en popüler arama motoru olacağı anlamına gelmez, ancak şirketin imajını ve genel görünürlüğünü güçlü bir şekilde artırır..

Google neden kullanıcılardan tercihlerini sormaya zorlanıyor??

AB antitröst düzenleyicileri tarafından Temmuz 2018'deki önemli bir karar, Alfabeye (Google’ın ana şirketi) yaklaşık 5 milyar ABD doları para cezası vererek, “Google'ın Android'i arama motorunun baskınlığını güçlendirmek için bir araç olarak kullandı. . . [ve] Avrupalı ​​tüketicilere etkin rekabetin yararlarını reddetti ”, bu uygulamayı AB hukuku uyarınca yasa dışı sayıyor.

AB milletvekilleri özellikle, Alfabe'nin akıllı telefon üreticilerinin Play Store'a erişmek istedikleri takdirde Google’ın arama ve Chrome dahil uygulama paketlerini önceden yüklemesini zorunlu hale getirdiğini belirtti..

Ek olarak, bazı üreticilere ve mobil ağ operatörlerine yalnızca Google uygulamalarını kullanmak için ödeme yapıldığını ve bazılarının Android'in alternatif sürümlerini çalıştırmasını önlediğini antitröst düzenlemesine önlediğini ekledi..

Sonrasında ne olacak?

Android kullanıcıları her zaman Google'dan başka bir varsayılan arama motoru seçme olanağına sahipti, ancak seçenek ayarlar menüsünün içinde o kadar derine gömüldü ki, çoğu kullanıcı kendi kontrolünde olduğunu bile bilmiyor olabilir.

Yeni sistem, kurulum sırasında arama motoru tercihlerini seçmeleri gerekeceğinden kullanıcıları kare olarak kontrol edecektir. Seçim kriterleri bir açık artırma sistemine bağlı olduğu için seçenekler AB'deki her ülke için değişiklik gösterir.

Her sağlayıcı Google'a her seçildiğinde şirkete ne kadar ödeme yapmak istediğini belirtmiştir. En iyi üç sağlayıcı seçildi ve kullanıcılara gösterildi, Google listeyi yuvarladı. Ancak, seçilen şirket kendi fiyatını değil, yalnızca dördüncü en yüksek teklifin teklif ettiği tutarı ödeyecek.

Uygulama Mart ayında yürürlüğe girecek, ancak açık artırma teklifleri dört ayda bir gözden geçirilecek.

Ülke bazında dağılımı:

ülke

Arama seçenekleri

Avusturya DuckDuckGo, GMX, Bilgi.com
Belçika DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Bulgaristan DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Hırvatistan DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Çek Cumhuriyeti DuckDuckGo, Info.com, Seznam
Danimarka DuckDuckGo, Givero, Bilgi.com
Estonya DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Finlandiya DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Fransa DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Almanya DuckDuckGo, GMX, Bilgi.com
Yunanistan DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Macaristan DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
İzlanda DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
İrlanda DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
İtalya DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Letonya DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Lihtenştayn DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Litvanya DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Lüksemburg DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Malta DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Hollanda DuckDuckGo, GMX, Bilgi.com
Norveç DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Polonya DuckDuckGo, Info.com, Yandex
Portekiz DuckDuckGo, Info.com, Qwant
Kıbrıs Cumhuriyeti DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Romanya DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Slovakya DuckDuckGo, Info.com, Seznam
Slovenya DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
ispanya DuckDuckGo, Info.com, Qwant
İsveç DuckDuckGo, Info.com, Gizlilik Duvarı
Birleşik Krallık Bing, DuckDuckGo, Info.com

DuckDuckGo, Microsoft’un Bing’in en yüksek teklifi verdiği İngiltere hariç tüm ülkeler için seçeneklere hakim. Bunun nedeni, İngiltere'deki arama ağı reklamlarının Letonya ve Hırvatistan gibi ülkelere kıyasla kaçınılmaz olarak artması olabilir..

Alphabet, Android için arama sağlayıcısı seçeneklerini açık artırma niyetini ilk açıkladığında, karar Google'ın rekabet pahasına kâr etmeye devam edeceğini söyleyen DuckDuckGo CEO'su Gabriel Weinberg tarafından ağır bir şekilde eleştirildi..

2) Yalnızca 4 slotlu bir oynatmalı ödeme açık artırması, tüketicilerin hak ettikleri tüm seçenekleri alamayacağı ve Google'ın rekabet pahasına kâr edeceği anlamına gelir. Düzenleyiciler, tüketiciler için en iyi sistemi sağlamak üzere doğrudan Google, ABD ve diğerleriyle birlikte çalışmaya teşvik ediyoruz.

- Gabriel Weinberg (@yegg) 2 Ağustos 2019

Muhtemelen şirketinin tüketicilerin zihninin önüne ve merkezine ulaşmasının paha biçilemez bir fırsat olduğunu kabul ederek önceki duygularından uzaklaşmış gibi görünüyordu..

Bununla birlikte, gizliliğinize değer veriyorsanız, istenmeyen reklamları kandırırsanız ve çevrimiçi her eyleminizi izleyen ürpertici gözetim teknolojisini izlemek istemiyorsanız, bu haber kesinlikle kutlama için neden olur.

Gizlilik savunucularını kazanma konusunda DuckDuckGo artık AB'deki varsayılan arama motorunuz olabilir
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.