Her şeyi riske atan 5 ünlü muhbir

[ware_item id=33][/ware_item]

Bir ıslık bir örnek Stars and Stripes ile dekore edilmiştir.


“Bir şeyler görün, bir şeyler söyleyin” Amerika Birleşik Devletleri'nde birden fazla şehirde yürütülen bir güvenlik ve farkındalık kampanyasıdır.

Suistimal, suç faaliyeti veya sadece şüpheli bir şey görürseniz yetkilileri uyarmanız beklenir.

Peki ya güçlerini kötüye kullanarak veya şüpheli davranarak yanlış bir şey yapan yetkililer olursa? İdeal olarak, bir kurumun iç şikayet mekanizmaları, bir Ombudsman veya bir dış yolsuzlukla mücadele kurumu olmalıdır..

Bununla birlikte, Birleşik Devletler İstihbarat Topluluğu üyeleri, dahili olarak endişeleri dile getirmekte zorlanıyor ve.

Ayrıca, bilgi uçurma koruması genellikle geçerli değildir (örn. Yükleniciler için) ve yalnızca Kongre'ye bildirilmelidir.

Düdüğü çalmayı başaranlara ne olur? Aşağıdaki ünlü örneklerden biri hapiste, biri hapis cezasına çarptırıldı, biri yargılanmayı bekliyor, biri sürgünde, diğeri kaçıyor.

1. Edward Snowden

2013 yılında ‘Ed’, ABD'nin Hong Kong için bir savunma yüklenicisi ile işinden ayrıldı ve ABD gözetim aparatını detaylandıran 10.000 belge aldı..

Snowden bu mezarı yıllarca sürveyans, casusluk, bilgisayar korsanlığı ve insan hakları ihlallerini kapsayan çeşitli dosyalarda yayınlamaya devam eden gazetecilere verdi.

Edward Snowden'e Ekvador'da sığınma hakkı verildi, ancak ABD'nin pasaportunu yolda iptal etmesi nedeniyle Moskova'daki Sheremetyevo havaalanında mahsur kaldı. Rusya'ya bugüne kadar yaşamaya devam ettiği geçici sığınma hakkı verildi.

2. Daniel Ellsberg

Daniel Ellsberg 1971'de Pentagon Belgelerini yayınladı ve Lyndon B. Johnson yönetiminin Vietnam'daki savaşa ilişkin sürekli yalanlarını detaylandırdı.

Belgeler, Ellsberg'in RAND Corporation'daki çalışması sırasında yapabildiği fotokopilerdi ve ilk önce Senatör Fulbright'ı kağıtları Senato'ya bırakmaya ikna etmeye çalıştı (çünkü bir Senatör yerde söyledikleri bir şey için kovuşturulamadı).

Bu başarısız olduğunda, Ellsberg belgeleri New York Times'a gönderdi ve hızlı bir şekilde içerikleri hakkında yayınlamalarını veya içeriklerini bildirmelerini yasaklayan bir mahkeme emri aldı..

Hala FBI'dan kaçan Ellsberg, belgeleri son olarak hikayeleri yayınlayan Washington Post dahil diğer gazetelere gönderdi.

Ellsberg'in 1973'teki duruşması, hükümetin Ellsberg'i yasadışı bir şekilde dinlediğini ve hatta bilgisizlik bulmak için psikiyatrının ofisine girdiğini ortaya koydu. Dava mahkeme tarafından atıldı.

Pentagon Belgeleri sadece tamamen serbest bırakıldı ve 2011'de halka sunuldu.

3. Chelsea Manning

Chelsea Manning, ABD Ordusu'nun Irak'ta konuşlandığı bir İstihbarat Analisti idi. Afganistan ve Irak'tan Wikileaks'e bıraktığı videolar, diplomatik kablolar ve savaş günlükleri içeren sınıflandırılmış veritabanlarına erişebiliyordu..

İçeriğin bir kısmı, Reuters gazetecilerinin öldürülmesi ve yaralılara yardım edenler de dahil olmak üzere Irak'taki Amerikan savaş suçlarını detaylandırdı.

Chelsea Manning, eylemleri hakkında çevrimiçi bir tanıma anlattı ve bu da yakalanmasına neden oldu. Chelsea, ölüm cezasıyla sonuçlanabilecek ancak maksimum güvenlik hapishanesinde 35 yıl hapis cezası alabilecek suçlamalarla karşılaştı..

2017 yılında, Cumhurbaşkanı Obama tarafından ceza yedi yıla indirildi ve aynı yıl serbest bırakıldı.

4. Gerçeklik Kazanan

Bir ABD askeri yüklenicisi, Rusya'nın 2016 seçimine müdahalesiyle ilgili bir belge elde edebildiği Reality Winner'ı kullandı ve The Intercept yayınına sunuldu..

Yetkililer, kullandığı yazıcıyı gösteren belgelerde bulunan meta veriler nedeniyle Winner'ı yakaladı. Bir federal mahkeme tarafından medyaya bilgi bıraktığı için en uzun hapis cezasına beş yıl üç ay hapis cezası verildi..

Winner'ın bir Tweet'de Winner'a desteğini dile getiren Başkan Trump tarafından affedilmesinin umut var.

5. Gölge Komisyoncuları

Gölge Komisyoncuları, 2010 yılından beri aktif bir bilgisayar korsanlığı grubudur (ve bilgi uçurucuları). Halkı, NSA tarafından oluşturulan ve sömürülen güvenlik açıkları konusunda uyarıyorlar..

Gölge Komisyoncularının lideri, Snowden'ın düdüğü çalmadan önce birlikte çalıştığı aynı şirkette bir yüklenici olan Harold T. Martin III..

Bazıları, Shadow Brokers'ın küresel operasyonlarında NSA'yı baltalamak amacıyla hareket eden Rus karşı istihbaratının işi olduğunu düşünüyor..

Harold T. Martin III şu anda tutuklu ve yargılanmayı bekliyor.

Bonus: Paul Revere bir muhbir?

Paul Revere, 1775'te tam anlamıyla bir düdük patlayan ve Amerikan devrimcilerini İngiliz sömürge milislerinin gelişi konusunda uyaran bir Amerikan Devrimcisiydi.

Genellikle bir muhbir olarak adlandırılmasa da, İngiliz kuvvetleri o zamanlar koloniler üzerinde hüküm sürdüler. İktidar eylemleri yasalara aykırı, devrim ise yasadışı.

Doğru olanı yapmak her zaman yasal olanı yapmak değildir ve hapishane zamanında ve hatta ölüm karşısında doğru olanı yapan birçok kadın ve erkek kahramandır.

Anonimlik, ihbarcı olarak güvenli kalmak için önemli bir araçtır. Dikkatli olun, ancak dünyayı otorite tarafından işlenen suçlar konusunda uyarırken saygın gazeteciler, avukatlar ve teknoloji uzmanlarından yardım alın.

Her şeyi riske atan 5 ünlü muhbir
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.