Şifrelenmemiş bir HTTP sitesini ziyaret ettiğinizde verilerinizi kimler görebilir?

HTTP web sitelerinde daha güvenli tarama için bir VPN kullanın.

HTTPS kullanan (tarayıcı çubuğundaki yeşil kilitle gösterilir) web siteleri, tarayıcınız ile web sitesinin sunucusu arasındaki tüm verileri şifreler. Aradaki hiç kimse bağlantının içeriğini göremez ve sizi ortadaki adam saldırılarından korur.

HTTPS kullanmayan sitelere göz atma

Temel HTTPS şifrelemesi sunmayan bir site, verilerinizi çeşitli aktörlere sunar. Bir VPN kullanmak, bunların en kötülerine karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

VPN kullanmadığınızda HTTP verilerinizi kimler görebilir??

  • Kablosuz yönlendirici / operatör
  • İSS'niz
  • İSS'niz ve sunucunuzun İSS'si arasındaki aktörler
  • Sunucunun İSS'si

Uluslararası internet anahtarlarında ve derin deniz fiber kablolarında gözetleme yapmaktan kaçınmak imkansızdır. Büyük ulus devletlerin istihbarat kurumları ve verilerin geçtiği tüm hükümetler şifrelenmemiş içeriği görebilir ve toplayabilir.

Bir VPN ile bağlanırsanız, kulak misafiri sizi ve bulunduğunuz yeri tanımlamak için daha zor bir zamana sahip olacaktır. Ancak, iletilen verilerin içindeki bilgiler (e-posta adresleri, adlar veya bilgisayarınız hakkındaki bilgiler gibi) yine de sizi tanımlayabilir.

Wi-Fi Router / Operatörler çevrimiçi yaptığınız hemen hemen her şeyi görebilir

Yerel ağın operatörü, ziyaret ettiğiniz her siteyi görebilir ve yaptığınız veya doldurduğunuz her tıklamayı izleyebilir. Bunun da ötesinde, HTTP istekleri yoluyla yapılan iletişimin içeriği de görülebilir.

Yerel ağ operatörleri ayrıca ziyaret ettiğiniz herhangi bir siteye kötü amaçlı kod ekleyebilir veya indirdiğiniz herhangi bir yazılımı kendi web sitelerinin yerine koyabilir.

Genellikle, kötü amaçlı enjeksiyonlar, yönlendiriciler ziyaret ettiğiniz sitelere yerleştirilecek reklamlar gibi masum biçimler alır. Daha akıllı kötü amaçlı yazılım varyantları, mevcut reklamları kendi reklamlarıyla değiştirecek ve site sahiplerini reklam gelirlerinden mahrum edecektir..

İlan değiştirmeleri genellikle internet sağlayan kuruluşun tarafındaki kötülüklerden kaynaklanmaz. Daha yaygın olarak, yönlendiriciye kötü amaçlı yazılım bulaşmış ve sistem sahibinin bilgisi olmadan ağdaki diğer cihazlara yayılmıştır..

Ayrıca, Wi-Fi modern bir şifreleme standardıyla (tercihen WPA2) yapılandırılmamışsa, çevrenizdeki diğer kişiler de internet verilerinizi okuyabilir ve kesebilir.

Daha güvenli HTTP bağlantıları için VPN kullanma

Güvenilir bir VPN hizmetine bağlanmak, cihazınız ile VPN hizmeti arasında şifreli bir tünel oluşturarak Wi-Fi yönlendiricideki tüm bu tehditleri ortadan kaldırır. Aradaki hiç kimse, örneğin komşunuz veya Wi-Fi operatörü herhangi bir veriyi yakalayamaz veya okuyamaz.

Yönlendiricinin saldırıya uğradığı endişeler de göz ardı edilebilir. VPN, bir yönlendiricinin bağlantınızı kesmenin ötesine müdahale edememesini sağlar.

Güvenebileceğiniz bir VPN seçmek önemlidir

Bir VPN hizmetinin, verilerinizi okuyabileceği ve kesebileceği bir konumda olduğu doğrudur. Neyse ki, günlük tutmayan güvenli VPN sunucularıyla bakımlı bir hizmet bulmak, yetkili bir sistem yöneticisi ile genel Wi-Fi bulmaktan daha kolaydır.

Güvenilir bir VPN'e abone olmak, internete bağlandığınız her yerde sizi koruyacaktır. Güvenebileceğiniz bir bağlantı bulmak için uzun bir yürüyüşe gerek yok. VPN'inize istediğiniz yerden bağlanın.

Şifrelenmemiş bir HTTP sitesini ziyaret ettiğinizde verilerinizi kimler görebilir?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.