IP denetleyicileri nasıl çalışır ve neden bazen yanlış olduklarını

IP adresinizi görün.

IP adresiniz, web sitelerinin konumunuzu “görmesini” mümkün kılar. Ama gerçek şu ki, GeoIP (IP konumu) o kadar akıllı değil.

Hepimiz, bir teknoloji dehasının birkaç gizli komutta yazdığı ve kötü (veya iyi) adamın ev adresini almayı başardığı, genellikle önyükleme için sürücü ehliyetinin tam renkli bir kopyasına sahip filmler gördük.

Filmler ve TV, teknoloji konusunda çizgileri bulanıklaştıracak. Bir sahne, bir bilgisayar korsanının bir şekilde bir hedefin tam yerini bilecek bir web sitesini kontrol ettiğini gösterebilir. Ancak, neyse ki, gerçek dünyada böyle çalışmıyor.

IP adresi nedir?

IP adresi evinizin adresi gibi çalışır ve diğer bilgisayarların bilgisayarınızla konuşmasına izin verir. Çevrimiçi bir kitap sipariş ederseniz, kitabı alabilmek için bir adres vermeniz gerekir. Alternatif bir adres, belki de bir Posta Kutusu sağlayabilirsiniz, ancak adres olmadan kitabı alamazsınız.

Aynısı internet ve IP adresleri için de geçerlidir. Bir VPN konumunuzu gizler, ancak bilgisayarınız bilgi almak için yine de bir adrese ihtiyaç duyar.

IP Dama adresim var mı?

IP sahiplik listeleri “WHOIS” veritabanı olarak bilinir. IP adresleri parçaları (“netblocks”) atandığında, bunlardan sorumlu kişinin adı ve adresi herkese açık hale getirilir.

Adınızın bir IP veritabanında olmasının tek yolu, bir netblock kaydolduysanız, bilmeden gerçekleşmeyebilir.

Bunun yerine, IP’nizin adresi neredeyse kesinlikle ISS’nizi gösterecektir. Bu genellikle hangi ülkede bulunduğunuzu öğrenecek kadar doğru olsa da, sizi kişisel olarak tanımlayamaz.

Bununla birlikte, mahkeme kararlarının İSS’leri kullanıcının adreslerini teslim etmeye zorladığı durumlar olmuştur. Savcılar sizi bulmak için GeoIP kullanabilir, ancak bir İSS’den kişisel bilgi almak için mahkeme mahkemesine ihtiyaçları vardır.

IP denetleyicileri ne kadar doğrudur?

GeoIP öncelikle doğru veya güncel olmayabilecek genel veritabanlarına dayanır. Örneğin, ISS’nizin IP adreslerini farklı bir ülkede tutması tamamen mümkündür.

Daha önce bir web sitesini ziyaret ettiyseniz ve farklı bir dilde içerik gördüyseniz, sitenin IP adresi muhtemelen farklı bir ülkede kayıtlı.

Diğer ülkelerde kayıtlı IP adresleri, erişimi engellemek veya kısıtlamak için GeoIP kullanan web sitelerinin bazen başarısız olduklarını ve yanlış kullanıcılara erişimi engellediklerini de açıklar. Tek bir yerde olmanız mümkündür, ancak eski bir veritabanı sizi başka bir yere koyar.

IP adresim beni başka verilere bağlayabilir mi??

GeoIP hizmetleri genellikle üçüncü taraflarca yürütülür ve ayrıntılarınızı parmak izi adı verilen bir teknikle bağlayabilir. Veriler arama geçmişinizden çıkarılabilir ve daha doğru bir resim için IP’nizle birleştirilebilir. Ancak, adresinizi ve IP adresinizi özellikle belirtmediyseniz, bir web sitesinin tam olarak nerede olduğunuzu bilmesi mümkün değildir.

Ancak, çoğu durumda, GeoIP yeterince doğrudur. İnan ya da inanma; tam koordinatlarınızla çok az kişi ilgileniyor. Yalnızca kaba konumunuzu önemsiyorlar, böylece sizi özel içerik veya hizmetlerle hedefleyebiliyorlar.

IP’nizi gizleyin ve güvenilir bir IP denetleyicisi kullanın

GeoIP ilginç ve kullanışlı bir teknolojidir ve uygulanabilir içeriği görmemize yardımcı olur, ancak yanlış sonuçlar da sağlayabilir. Ara sıra olmayan bir yere gelmek oldukça sinir bozucu olabilir.

IP’nizi gizlemenin en etkili yolu, ExpressVPN gibi bir VPN hizmeti kullanmaktır. IP denetleyicisi kullanmanız gerekiyorsa, güvenebileceğiniz bir hizmet kullandığınızdan emin olun.

IP denetleyicileri nasıl çalışır ve neden bazen yanlış olduklarını
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.