Kullanıcılar reklam engelleyicilere yöneldikçe siteler kullanıcıları engellemeye başlar

[ware_item id=33][/ware_item]

ExpressVPN'i bekleyen yeni bir Macbook.


Geçen Aralık ayında, Forbes reklam engelleme yazılımı kullanan ziyaretçilere erişimi engellemeye başladı. Web tarayıcılarına yüklenmiş her tür reklam engelleyiciye sahip ziyaretçiler, siteyi görüntülemek için ayarlarını kibarca devre dışı bırakmalarını isteyen rahatsız edici bir beyaz duvarla hemen karşılandı..

(Diğer yandan Forbes, zorunlu reklamlarıyla kötü amaçlı yazılım sunmaktadır.)

Ancak Forbes, reklamları kendi ellerine alan tek şirket değil. Washington Post, Slate ve son zamanlarda Wired, reklam engelleyicilerini engelleme konusunda da uğraştı.

Bir reklam engelleyiciyi kullanmanın reddedilemez birçok avantajı vardır - sizi kötü amaçlı yazılımlardan korumaya, yükleme sürelerini hızlandırmaya ve daha iyi bir site deneyimi sunmaya yardımcı olurlar - ancak geçerli bir karşı argüman da vardır: Alan adı sahipleri reklamsız nasıl para kazanabilir??

Reklam Engelleyicilerinin Tekinsiz Yükselişi

Yalnızca 2015 yılında, reklam engelleme yazılımı dünya çapında yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcıyla yüzde 41 oranında yükseldi. Sadece bir avuç teknoloji meraklısı insanın günlük ev aletlerine dönüştüğü.

Daha fazla kişinin reklam engelleyicilerini yüklemesinin ana nedenlerinden birini, bilgilerinin paylaşılma biçimine gittikçe daha duyarlı hale gelmeleri nedeniyle tartışmak istiyoruz. Hedefli reklamlar, özelleştirilmiş reklamlar sunmak için göz atma geçmişinizi izler ve pişman bir şekilde statüko haline gelir.

forbes ana sayfası engelleme reklam engelleyicileriUBlock Origin 19 bilinmeyen komut dosyasını engellemeye devam ederken kibarca reklam engelleyicilerini kapatmak istiyor

Bugün reklamların nasıl bu kadar kişiselleştirildiği korkutucu. Bir web sitesi yüklenmeden önce binlerce veri bitini işledikleri noktaya gelindi ve son derece kişisel ve genellikle son derece müdahaleci reklamlar oluşturmak için tarama geçmişinizin farklı yönlerini ayırın.

Belki de bu yüzden birçok şirket reklam engelleme yazılımı geliştiriyor. (Kanıt için Apple’ın iOS 9 reklam engelleyicilerine ve Android’in engelleyicilerine bakın.)

Hedeflenen Reklamlar Neden Tehlikeli?

Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, İnternet kullanıcılarının yüzde 66'sı hedefli reklamcılık düşüncesinden rahatsız olduklarını söyledi. İlginç bir şekilde, pazarlamacıların bu reklamları uyarlamak için verileri nasıl aldıklarını öğrendiklerinde sayı yüzde 86'ya çıktı.

Hedefli reklamlar kullanıcıların gizliliğini ortaya çıkarır ve bu reklamların arkasındaki izleyiciler sandığınızdan daha yaygındır.

Bazı web sitelerinin ziyaretçilerini ne kadar açık bıraktığını görmek için Wall Street Journal'ın Ne Bildikleri serisine bir göz atın. (0 izleyici yüklü olduğu için Wikipedia'ya destek.)

siteler ve bunların gösterim endeksi ve izleyicileriWSJ’in Bildikleri serisinin ekran görüntüsü

İnterneti Kendi Eline Alma

Anlıyoruz. Reklamlar gelir sağlar. Ancak sorun, halkın bu özel reklamların nasıl yapıldığını ve insanların gizliliğini nasıl ortaya çıkardığı ve saptırdığını öğrenmesidir. Kullanıcılar bilgi almak istedikleri yöntemi değiştiriyor ve Forbes ve Wired gibi siteler, reklamlardan ne kadar insanın gerçekten nefret ettiğini.

Browser Media bunu iyi bir şekilde ortaya koyuyor:

“Kullanıcılar, kalite açısından müdahaleci, alakasız ve genellikle düpedüz korkunç reklamlara karşı misilleme yapmak için reklamları engelliyor - ekranınızı otomatik oynatılan videolar ve yanıp sönen sloganlarla ele geçiren veri emenleri biliyorsunuz, böylece içeriği bok. Ancak bu reklamlar faturaları öder. Para yok, web sitesi yok. ”

2002 yılında, İnternet kullanıcılarının sadece yüzde biri bir reklam engelleyici kullanıyordu. Bugün neredeyse yüzde 50.

Yine de, bunu düzeltmeye ve ziyaretçilerin gizliliğini ve refahını korumaya çalışmak yerine, bugün daha fazla site, her türlü içeriği görüntülemek için okuyucuları isteyerek silahsızlandırmaya zorluyor.

Okuyucunun güvenini kazanmanın harika bir yolu değil mi??

Gelir ile Gizlilik Arasında Devam Eden Tartışma

Diğer şirketlerden farklı olarak Forbes, yeni iş sistemlerinin sitenin performansını nasıl etkilediği konusunda şeffaftı. Genel bir açıklamada, içerik sorumlusu Lewis DVorkin, yaklaşık 1,6 milyon ziyaretçinin yaklaşık yüzde 44'ünün siteyi görüntülemek için reklam engelleyicilerini nasıl devre dışı bıraktığını vurgulamaktadır. DVorkin, “Aksi takdirde engellenecek 15 milyon reklam gösterimini paraya çevirdik”.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Pek sayılmaz…

DVorkin'in söyleyemediği şey, 15 milyon yeni reklam gösterimini paraya çevirirken, aslında engelleyicilerini devre dışı bırakmak istemeyen kullanıcıların yüzde 56'sını uzaklaştırdı. 

Bu kullanıcılar yakında geri gelmeyebilir.

Geleceğe Bakış

artık mobil cihazlarda daha fazla web araması yapılıyorBugün daha fazla kişi akıllı telefonlarından Web'e göz atıyor, reklam yürütmelerini tizzy'ye gönderiyor

Daha fazla kişi reklam engelleyicilerin avantajlarını görmeye başladığında, daha az ziyaretçi bunları devre dışı bırakmaya istekli olacaktır. Bu, özellikle reklam engelleyicilerin önceden yüklenmeye başladığı mobil cihazlar söz konusu olduğunda geçerlidir.

Forbes ve Wired gibi sitelerin reklam engelleyicilerini engellemeye devam edip etmeyeceğini veya boşa harcanan bir çaba olduğunu fark edip bunun yerine bu reklamların sunulma şeklini değiştirmeye odaklanacağını merak ediyoruz..

Bahisimiz ikincisinde.

Öne Çıkan Resim: Viktor Hanacek / Picjumbo
Telefonlu kadınlar: Benjamin Child / Unsplash

Kullanıcılar reklam engelleyicilere yöneldikçe siteler kullanıcıları engellemeye başlar
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.