Mesajlaşma uygulamalarınızı şimdi bir şifre ile koruyun

Bir konuşma balonu bir şifre kilidi ile mesaj simgeleri.

Daha önce Facebook Messenger, WhatsApp ve Snapchat yerine hangi mesajlaşma uygulamalarını kullanmanız gerektiği hakkında yazmıştık. (2019'da şifreli bir mesajlaşma uygulaması kullanmıyorsanız ne yapıyorsunuz?)

Mesajlaşma uygulamalarınıza fazladan bir fiziksel güvenlik katmanı vermek için, bunları bir parola veya ekran kilidi ile ayarlayın.

Mesajlaşma uygulamalarımı neden şifre ile korumalıyım??

Öncelikle, cihazınızı bir bütün olarak parola ile korumak önemlidir. Cihazınızın kilidini açmak için parmak izinizi kullanmak yerine, güçlü bir şifre seçmek, telefonunuzdaki hassas bilgiler üzerinde fotoğraflarınızdan kredi kartlarınıza kadar çok daha fazla güvenlik sağlar. Parmak iziniz daha uygun olabilir, ancak telefonunuzun güvenliğini gerçekten artırmaz.

Birisinin telefonunuzun kilidini açtığı (örneğin bir sınırı geçtiğinizde) veya kilitli telefonunuzun çalındığı veya başka birinin ellerinde, özel durumunuzu korumak için ekstra bir güvenlik katmanına sahip olduğunuz bir durumdaysanız Meraklı gözlerden gelen mesajlar daha fazla huzur sağlar.

Şifre korumasına izin veren mesajlaşma uygulamaları

işaret, Telgraf, ve Viber masaüstünde hepsinin etkinleştirebileceğiniz uygulamaya özel bir şifre veya kilit seçeneği vardır. E2E şifrelemesini de destekleyen alternatif mesajlaşma uygulamaları olarak zaten iyi kitaplarımızdalar.

Hem iOS hem de Android cihazlarınızdaki varsayılan mesajlaşma uygulamalarının ek şifre koruması yoktur ve mesajlaşma uygulamalarınız için size ekran kilidi sağlayan üçüncü taraf uygulamaları ve eklentileri indirmekten çekinmeyiz.

WhatsApp'ın şifre koruması olsa da, yalnızca Facebook'a ait olduğu için değil, aynı zamanda birden fazla ülkedeki birkaç üst düzey hükümet yetkilisinin WhatsApp'ları tarafından hedeflenip saldırıya uğramasından sonra ortaya çıkardıkları güvenlik konusunda ciddi şüpheler nedeniyle bu mesajlaşma hizmetini kullanmanıza izin vermiyoruz..

Sinyal (iOS, Android)

Signal’ın mobil uygulamalarında, kilidini açmak için telefonunuzun raptiyesini, şifresini veya biyometrik kimlik doğrulamasını (ikincisini önermememize rağmen) kullanma seçeneği sunan bir ekran kilidi özelliği bulunur. Yazma itibariyle, bu özellik şu anda masaüstü sürümünde mevcut değil.

iOS

 1. Sinyal'de profil simgenize dokunun ve Gizlilik
 2. Dokunmak Ekran kilidi açmak ve tercih ettiğiniz yeri seçmek için Ekran Kilidi Zaman Aşımı (anlıktan bir saate kadar)
 3. Devre dışı bırakmak için, Ekran kilidi kapatın ve değişiklikleri onaylamak için şifrenizi girin

Android

 1. Sinyal'de profil simgenize dokunun ve Gizlilik
 2. Dokunmak Ekran kilidi açmak için
 3. Kilidi otomatik veya manuel olarak ayarlayabilirsiniz
  • Otomatik
   Adresine git Ayarlar > Gizlilik ve tercih ettiğinizi seçin Ekran kilidi etkinliği zaman aşımı
  • Manuel
   Ekranınızın üstünden aşağı doğru hızlıca kaydırın ve Kilit Sinyali bildirimlerinizde

Telegram (iOS, Android)

Telegram, 2015'ten beri uygulamalarında şifre kodlarına sahip ancak masaüstü uygulaması için henüz yerleşik bir şifre bulunmuyor. Parolanızı unutursanız, Telegram uygulamanıza geri dönmenin tek yolunun, tüm Gizli Sohbetleri silerek silmek ve yeniden yüklemek olduğunu unutmayın..

iOS & Android

 1. Lazım Ayarlar > Gizlilik ve güvenlik > Parola Kilidi
 2. Dokunmak Parolayı Aç ve şifrenizi oluşturun
 3. Otomatik kilidi etkinleştirmek için süreyi ayarlayabilirsiniz

Viber (masaüstü)

Masaüstünde Viber için bir şifre ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, telefonunuzda kullanıyorsanız, daha güvenli iletişim için Sinyal veya Telgraf'a geçmeyi düşünün.

Masaüstü

 1. Açık Ayarlar > Gizlilik & Güvenlik > Viber Ekran Kilidini Ayarla
 2. Viber Ekran Kilidi ve dört basamaklı kilit kodunuzu yazın
 3. Tıklayın Değişiklikleri Kaydet
 4. Ayrıca ayarlayabilirsiniz Otomatik kilit 1, 5, 15, 30 veya 60 dakika sonra gelmek

Mobil güvenliğinizi yükseltmek mi istiyorsunuz? Daha fazlasını okuyun mobil güvenlik gizlilik kılavuzu.

Mesajlaşma uygulamalarınızı şimdi bir şifre ile koruyun
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.