Orwellian kabusunda mı yaşıyoruz? 1984 gerçek dünya gözetimini öngördü mü?

1984'ün ne kadarı gerçekleşti?

George Orwell’in 1984’ü, o zamanki gelecekteki dünyanın, totaliter bir devletin sürekli izleyen Big Brother aracılığıyla tüm insan eylemlerini incelediği kurgusal bir versiyonudur. Kitabın odak noktası, böyle baskıcı bir dünyada yaşamak için mücadele eden bir devlet işçisi olan Winston..

1984’ün en belirleyici özelliği Big Brother’ın gözetim durumunun acımasız boyutu.

“Postalardan bir mektup göndermeye gelince, söz konusu bile değildi. Gizli bile olmayan bir rutinle, tüm mektuplar transit olarak açıldı. ”
George Orwell (1984)

Kulağa korkunç geliyor. Ama bekleyin, işte Snowden’ın gerçek dünya hakkında söyledikleri:

“NSA özellikle herkesin iletişimini hedefliyor. Onları varsayılan olarak yutar. ”
Edward Snowden

1984’te olduğu gibi, her şeyin kaydedildiğini varsaymanın muhtemelen en güvenli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) açıkça bir çağrı veritabanı (MARINA) bulundurmakta ve misilleme korkusu olmadan veri madenciliği (PRISM) yapmaktadır..

Ne yazık ki, gerçek dünyanın vatandaşları 1984’teki kurgusal devlet olan Okyanusya’dakilerle aynı saldırıların çoğuna maruz kalıyorlar. Araştırmacı Güçler Bill, NSA’nın internet izleme ve garantisiz teleklemeli tartışmalar, kesinlikle sorunsuz bir şekilde karışacaktı Orwell’in şaheserine.

Belki 1984 eve düşündüğümüzden daha yakındır.

Snowden Hakikat Bakanlığı’nda çalışabilir

Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Facebook sayfalarımızı ve Google aramalarımızı izlediği bilinmektedir. Görünüşe göre ziyaret ettiğimiz her mağaza veya görüntülediğimiz web sitesi, bir işlemi tamamlamak için telefon numarası, e-posta adresi ve posta kodu istiyor.

Facebook gibi web siteleri sevdiğimiz veya sevmediğimiz her şeyi kaydeder ve hükümetler bildiklerimizi görmek için her zaman bilgisayarlarımıza ve telefonlarımıza girmenin yollarını ararlar. FBI, Apple’ı tüm iPhone kullanıcı verilerine kalıcı erişim elde etmek için mahkemeye götürdü.

Daha sonra, dünyanın dört bir yanında bulunan güvenlik kameraları ve güvenlik kameraları var. Yanlış bir şey yapmazsak önemli değil, her hareketimizin izlenmesi ve kaydedilmesi.

Edward Snowden, NSA casusluğunun kapsamını açıkladığında, muhtemelen şaşırmamalıydık.

Big Brother’ın hepimizi izlediği bir dünyada yaşıyoruz. Ve Snowden’in kendisi, 1984’ün anlatıcısı ve kahramanı olan Winston’a, benzerliği NSA ile kolayca paylaşabilecek bir propaganda ve kamu yanlışlarını yaymak için inşa edilmiş bir örgüt olan Hakikat Bakanlığı için drone olarak çalışan bir benzetmeden daha fazlasını taşıyor:

“Yanlış bir şey yapmasanız bile izleniyor ve kaydediliyorsunuz.”
Winston veya Snowden?

1984 kabusunda mı yaşıyoruz?

Hayır, dünyamız muhtemelen daha kötü.

Orwell’in romanının önemli bir özelliği, hükümet propagandasının sürekli akışlarını (eğer isterseniz sahte haberler) gösteren ve etraflarındaki her şeyi kaydeden Telescreen’lerdir. Teleskoplar o kadar hareketli değil, ancak cep telefonları ile aralarındaki benzerlikler çok belirgin görünüyor.

Dünyamızın teknolojisi, sonsuz gözetim, veri toplama ve depolama olanakları ile Orwell’in hayal ettiği her şeyi geride bırakıyor.

Polis isteyerek hayatımıza göz kulak oluyor ve inanılmaz etkiye sahip daha yüksek bir gücün kaprisleri her şeye nüfuz ediyor. Totaliter figür figürleri dünyadaki her cihazdan bakar ve iletişim sağlayıcıları sürekli bir kasvetli bilgi-eğlence akışı ile serpiştirilmiş rahatsız edici devlet gerçeklerini yayınlar.

Ama yukarıda 1984 veya modern yaşamın bir açıklaması var?

Görünüşe göre Orwellian kabusunun boğazındayız ve dijital gizliliğimiz sürekli saldırı altında.

Ancak kendinizi korumak için adımlar atabilirsiniz.

Orwellian kabusunda mı yaşıyoruz? 1984 gerçek dünya gözetimini öngördü mü?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.