PGP gizlilik için hala oldukça iyi

[ware_item id=33][/ware_item]

Birkaç elektronik eşya ile çevrili bir kilit


Birçok gizlilik savunucusu, her türlü veri ve metni şifrelemek, imzalamak ve doğrulamak için PGP (açık kaynak formunda GNU Gizlilik Koruması / GPG) kullanır.

PGP, büyüleyici bir geçmişe sahip nispeten iyi denetlenmiş ve güvenilir bir gizlilik ve güvenlik aracıdır. Son zamanlarda, PGP, birkaç e-posta istemcisindeki ve PGP eklentilerindeki iletilerin otomatik olarak şifresini çözebilecek bir güvenlik açığının açığa çıkmasından sonra ateş altında.

Şimdilik, e-postaların otomatik olarak şifresini çözmeyi geçici olarak kapatmak daha iyi olabilir (burada Enigmail, GPGTools ve GPG4Win için açıklandığı gibi). Bununla birlikte, bu PGP'nin temel olarak kırıldığı veya tamamen kullanmayı bırakmamız gerektiği anlamına gelmez..

Ancak genel olarak PGP, özellikle doğrulama için e-postalar için hala yararlıdır. Kimlik avı bağlantıları içeren sahte e-postalar genellikle spam filtrelerinden geçer ve imzalı PGP e-postaları, bir alıcının söyledikleri kişi olup olmadığını değerlendirmeyi kolaylaştırır. Facebook'un bir PGP hizmeti sunduğu, örneğin, oldukça havalı!

Yine de sadece Facebook bildirimleri değil. PGP'nin hala faydalı olmasının başka yolları:

1. PGP indirmeleri doğrulayabilir

PGP, makinenize yüklemek istediğiniz programlar için özellikle önemli olan dosyaların bütünlüğünü doğrulamayı kolaylaştırır. Örneğin ExpressVPN uygulamaları, birkaç kolay adımda doğrulayabileceğiniz bir imza dosyası ile birlikte gelir.

Bir dosyanın imzasını doğrulamak, BitTorrent dahil güvenilir olmayan kaynaklardan elde ettiğimiz yazılımın yasal olduğunu kanıtlamamıza olanak tanır. Sağlama toplamları dahil PGP imzalarını doğrulamanın pratik bir alternatifi yoktur. ”

ExpressVPN'in Kurulum Sayfasının ekran görüntüsü

2. Hassas dosyalarınızı yedekleyin

PGP'yi kendi PGP genel anahtarınızla veri şifrelemek için kullanabilirsiniz. Harici sabit sürücülere veya bulut depolama alanına yedeklemek istediğiniz pasaport taramaları veya Bitcoin cüzdanları gibi düzenli olarak gizli kayıtlar oluşturursanız, verilerinizin PGP olmadan yanlış ellere geçme riskini alırsınız.

PGP kullanırken, PGP anahtarınızı bir kez yedeklemek için güvenli bir alan bulmanız gerekir; örneğin, güvenlik kasası veya eviniz. Daha sonra, verileriniz hakkında çok fazla endişelenmeden verilerinizin yedeklerini alabilir ve istediğiniz yerde ve sıklıkta saklayabilirsiniz..

Ubuntu Yedekleme Ayarları sayfasının ekran görüntüsü

Ubuntu’un Yedekleri gibi yazılımlar da PGP’ye dayanır.

3. Git taahhütlerinizi güvenli bir şekilde imzalayın

ExpressVPN kısa süre önce açık kaynaklı kaçak test araçlarını yayınladı ve taahhüdün bizden geldiğini doğrulamak için PGP kullandık. Git'in uzun bir süredir bu seçeneği vardı, ancak yalnızca son iki yıldır web arayüzünde kolayca görüntülenebilir.

Bu harika ve PGP'nin rakipsiz olduğu bir alan daha!

PGP anahtarı ile doğrulanmış bir git kesinliğinin ekran görüntüsü

Rakipsiz imzalar

PGP, kusurlu e-posta şifreleme standartları için çok fazla ısı alıyor olabilir ve çoğu zaman, her ikisi de mükemmel ileri gizliliği destekleyen ve iletişim için daha uygun olabilecek Signal veya OTR gibi bir şey kullanmaktan daha iyidir..

Ancak git taahhütlerini imzalama, hassas dosyaları yedekleme veya yazılımı doğrulama gibi birçok şey için PGP'ye alternatif yok.

PGP gizlilik için hala oldukça iyi
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.