Sıfır bilgi kanıtları açıklandı: Bölüm 1

[ware_item id=33][/ware_item]

Sıfır bilgi kanıtı nedir?


Sıfır bilgi kanıtları açıklandı Bölüm 2: Etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtları

Kriptografi çoğunlukla güvenli iletişim ile ilgilenir ve rakiplerin bilgilerini gizlemeyi ve bireylerin kimlik doğrulamasını içerir.

Güvenli iletişim sağlamak için karmalar, asimetrik şifreleme ve simetrik şifreleme genellikle birlikte kullanılır. PGP, OTR ve VPN'ler gibi popüler şifreleme sistemlerinde, aşağıdakiler dahil olmak üzere genellikle farklı algoritmalar kullanılır:

  • Dosyaları, metinleri ve anahtarları uygun bir şekilde tanımlamamızı sağlayan karma işlevler
  • Güvenli olmayan kanallar üzerinden şifreleme anahtarlarını güvenli bir şekilde değiştirmek için asimetrik şifreleme işlevleri
  • Büyük miktarda veriyi verimli bir şekilde şifrelemek için simetrik şifreleme işlevleri
  • Güvenli olmayan kanallar üzerinden şifreleme anahtarlarını güvenli bir şekilde görüşmek için anahtar değişim işlevleri

Sıfır bilgi kanıtı, bir şeyi ne olduğunu açığa vurmadan bildiğinizi kanıtlamak için kullanılan şifreleme düzenleridir. Örneğin, bir bulmacanın cevabını aslında çözümü açıklamadan bildiğinizi şüphesiz gösterebilirsiniz.

Sıfır bilgi kanıtları hala nispeten yenidir ve kripto para birimlerinde sadece son zamanlarda yaygın bir kullanım durumu bulmuştur.

Etkileşimli sıfır bilgi kanıtları

Etkileşimli sıfır bilgi kanıtları, bireyin (veya bilgisayar sistemi) bilgilerini kanıtlayan ve kanıtı doğrulayan kişi arasında etkileşim gerektirir.

Sistem, sıfır bilgi kanıtı için ek bir ilginç karakteristik yaratır: Sadece bildiklerinizi açıklamadan bir şey bildiğinizi kanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda etkileşimde bulunduğunuz kişiye de açıklarsınız. Sadece sizi gözlemleyen biri iddianızı doğrulayamayacak.

Bu ek gizlilik için iyi olsa da, birden fazla kişiye bir şey kanıtlamaya çalışırken önemli ölçüde ekstra çaba ve maliyetle de gelebilir.

Sıfır bilgi kanıtları nasıl çalışır?

Durum:

Tam olarak suya benzeyen ve hisseden kokusuz, tatsız ve renksiz zehirli bir sıvı düşünün. Birisi bu bardağı su dolu aynı bardağın yanına koyarsa ne olur? İki sıvıyı birbirinden ayırmanın bir yolu yok. Aslında, birbirlerinden farklı olduklarını bile bilmiyor olabilirsiniz.

İddia:

Birisi, iki bardağı birbirinden ayırmalarına izin veren olağanüstü bir vizyona sahip olduklarını iddia ediyor. Ama hangisinin olduğunu söylemek istemiyorlar. Hangi camın zehir ve hangisinin su olduğunu bulmadan iddialarını nasıl doğrulayabilirsiniz??

Kanıt:

Siz (doğrulayıcı), iki bardağı birbirinden ayırdığını iddia eden kişiyi (gözcü) gözlerini bağlarsınız ve gözlükleri rastgele değiştirmeye veya değiştirmemeye karar verirsiniz. Göz bağını çıkardıktan sonra, prover'a gözlüklerin pozisyonunu değiştirip değiştirmediğini soruyorsun.

İki sıvıyı gerçekten kolayca ayırabilirlerse, yerleri değiştirip değiştirmediklerini size söyleyebileceklerdir. Aksi takdirde% 50 şansla yanlış olurlar.

Daha sonra deneyi tekrarlarsanız, kanıtlayıcı (yalnızca tahmin ediyorlarsa)% 75'lik bir olasılıkla yanlış olur..

Testi 10 kez tekrarladıktan sonra, eğer kanıtlayıcı her seferinde doğruysa, zaten tahmin etmedikleri% 99,9'luk bir şans var ve muhtemelen iki bardağı ayırt etmenin bir yolu var. Testi n kez tekrarladıktan sonra:

1 - 0.5 ^ n *% 100

Tabii ki, buradaki örneğimiz birkaç pratik zayıflığa sahiptir. Güvenlik kameraları veya hareket sensörleri takılı olabilirler, ancak matematiğin soyut dünyasında,.

Sıfır bilgi kanıtları neden çalışır?

Doğrulayıcı olarak, diğer kişinin gerçekten gözlükleri tanımlamanın bir yolu olduğuna% 99.9 kesin olarak ikna olabilirsiniz, ancak hala hangi camın zehirle dolu olduğunu ve hangisinin su dolu olduğunu bilmiyorsunuz.

Ancak sizi ve kanıtlayanı gözlemleyen biri ikna olmamıştır. Teoride, doğrulayıcı ve kanıtlayıcı birbirleriyle gizlenmiş ve önceden belirlenmiş hareketlerle bir gösteri yapabilirlerdi.

Sıfır bilgi kanıtları açıklandı: Bölüm 1
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.