Telefon Oyunu: WhatsApp vs Telegram vs şifreleme

en çok haberci

** 2017 İÇİN GÜNCELLEME **

Bu makalede, ExpressVPN WhatsApp ve Telegram’a odaklanmaktadır. Diğer sohbet uygulamalarının nasıl karşılaştırıldığını görmek istiyorsanız, diğerleri için burayı tıklayın.

WhatsApp’ın artık bir milyardan fazla kullanıcı tabanı var, ancak Telegram hızla yetişiyor. Şubat 2016’da Telegram, her gün mevcut 100 milyon aktif kullanıcının üstünde 350.000’den fazla kullanıcının kaydolduğunu iddia etti.

Telegram, varsayılan olarak tam olarak şifrelenmemesi nedeniyle birçok eleştiriyle karşı karşıyadır. Ancak, herhangi bir şifreleme sunan ilk kitlesel pazar mesajlaşma uygulamasıydı ve bu nedenle medyada genellikle “şifreli sohbet uygulaması” olarak adlandırılıyor. Sıkışmış gibi görünen bir takma ad ve kötü şöhretli terörist grup olan IŞİD gibi kuruluşlardan destek kazanmasına yardımcı olabilecek bir takma ad.

WhatsApp, Eylül 2014’te tam uçtan uca şifreli sohbete geçeceğini açıkladı, ancak yalnızca Nisan 2016’da bu özelliği kullanıma sundu. O zamandan bu yana PR yardımcıları şifreli sohbet uygulamasının unvanını talep etmek için çok çaba harcadı..

Telgrafın başlangıcı

Telegram’ın arkasında, daha önce Facebook klonu Vkontakte (şimdi VK) ile ünlü Rus doğumlu milyarderler sürgün edilen Nikolai ve Pavel Durov kardeşler var. Pavel Durov, Ukraynalı protestocuların kullanıcı verilerini teslim etme konusundaki bir anlaşmazlık nedeniyle 2014’te Vkontakte’den ayrılmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, kardeşler Telegram’ı kurdukları Berlin için Rusya’yı terk ettiler..

WhatsApp’ın başlangıcı

Brian Acton ve Jan Koum, Facebook’taki gibi hızlı durum güncellemeleri yayınlamak için 2009 yılında WhatsApp’ı kurdular. Ancak, kullanıcı numaralarını artıran ve uygulamayı büyük bir başarı haline getiren Sürüm 2’de paketlenen mesajlaşma özelliğiydi..

Şubat 2014’te Facebook WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldı ve şimdi Facebook bunu internet.org vizyonuna entegre etmek istiyor (sorumluluk reddi: ExpressVPN internet.org’u eleştiren bir kuruluş olan OpenMedia’yı desteklemektedir).

Haberciler ağ efektleri üzerine inşa edilmiştir — yani bir haberci platformunu değerli kılan şey, bu platformun ne kadar büyük, güvenli veya zengin özelliklere sahip olduğu değil, onunla kaç kişiye ulaşılabileceği anlamına gelir. Ancak bu ağ efektleri kırılgandır, çünkü bir kullanıcının mesajlaşma servislerini değiştirmesi çok kolay ve ucuzdur. Ve kullanıcılar kolayca yan yana birden fazla messenger yükleyebilse de, birçok kullanıcı yapmamayı tercih eder. Yani bir platform kolayca sadece diğerini geçemez, aynı zamanda tamamen değersiz hale getirebilir.

Bu nedenle, “habercilerin savaşı” (WeChat, Kakao ve Line gibi diğer devleri de içerir) çok gerçektir. WhatsApp, platformunda Telegram messenger’a tüm bağlantıları engellemek kadar ileri gider.

telgraf-vs-WhatsAppMesajlar geliyor. ExpressVPN’in incelemesi utanç, utanç, utanç yaratacak mı??

WhatsApp ve Telegram arasındaki savaş

ExpressVPN her iki elçiyi de test etti, böylece en sevdiğinizi seçerken daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

En büyük kategoriyle başlayalım:

Hangisi daha iyi mesaj şifrelemesine sahip??

Telegram, MProto adı verilen kendi geliştirdiği bir protokol kullanır. Telegram, başka bir şey kullanmaktan ziyade kendi standardını yarattığı için ağır bir şekilde eleştirildi. Ancak MProto tamamen yeni değil (AES ve RSA standartlarını kullanıyor) ve OpenWhisper Systems (WhatsApp’ın dahil ettiği standart) da yeni bir gelişme.

ExpressVPN bir kriptograf değil, ancak MProto protokolünün henüz kırılmamış gibi görünüyor. Ayrıca tüm Telegram uygulamaları gibi açık kaynak kodludur, bu yüzden herkes onu kırmaya çalışabilir. Aslında, Telegram OpenWhisper Systems’ın yaratıcısı Moxie Marlinspike, blogunda “hileli” olarak adlandırmasına rağmen, standardı başarıyla kırabilecek herkese defalarca büyük ödüller (şu anki Bitcoin’de 200.000 $) teklif etti..

Telegram’ın şifreleme şifresi kesinlikle çok hızlı ve etkilidir ve diğer tüm uygulamalar yavaş internet bağlantıları nedeniyle başarısız olduğunda şifrelenmiş mesajlar gönderilebilir. Telegram ayrıca mükemmel ileri gizlilik sağlamak için her hafta veya 100 mesajdan sonra anahtarları değiştirir. Mükemmel ileri gizlilik, telefonunuzun saldırıya uğraması ve şifreleme anahtarlarının çalınması durumunda silinen iletilerinizin şifresinin çözülememesini sağlar.

Büyük fark, hangi şifreleme protokollerinin kullanıldığına değil, bunların nasıl uygulandığına bağlıdır. WhatsApp tüm mesajlarınızı otomatik olarak şifreler ve şifrelenmemiş bir mesaj gönderme seçeneği yoktur. Bu, güvenli bir konuşma başlatmak için “Gizli Sohbet” i seçmeniz gereken Telegram şifrelemesine kıyasla çok büyük bir farktır. Birçok kişi bunu fazladan bir adım olduğu ya da gerekliliği anlamadığı için yapmaz.

Şifreleme olmadan sohbetler, siz onları silene kadar mesajların saklandığı Telegram’da ele geçirme ve gözetlemeye karşı savunmasızdır. WhatsApp ise mesajları saklamıyor; yalnızca cihazınıza iletir. Grup sohbetleri bile WhatsApp’ta şifrelenir.

WhatsApp arka kapı güncellemesi:

Ocak 2017’de The Guardian, WhatsApp’ın tasarımında bir arka kapı bildirdi. WhatsApp şifreleme mekanizmasını önemli değişiklikleri sorunsuz hale getirecek şekilde tasarladı. Bununla birlikte, kurulum, WhatsApp sunucularının veya onları kontrol eden herkesin, uygulamanızın iletileri saldırganın sahip olduğu farklı bir anahtarla yeniden şifrelemesini isteyerek mesajlarınızı okumasına izin verir. Bu boşluk sadece iletilmek üzere olan iletiler için çalışır ve geçmişte iletilen iletiler için çalışmaz.

WhatsApp mesajlarınızı kimsenin gözetlemediğinden emin olmak için Ayarlar’a gidin -> hesap -> Güvenlik ve “Güvenlik Bildirimlerini Göster” i etkinleştirin. Bu, kişi anahtarlarınız değiştiğinde size bir bildirim gönderir; bu, üçüncü tarafların mesajlarınızı okumak için kendi anahtarlarını kullandıklarının bir işareti olabilir. Anahtarın değiştiğini bildiren bir bildirim alırsanız, istediğiniz kişinin genel anahtarını yeniden doğrulayana kadar sohbeti durdurun.

Böyle bir saldırı, etkin sohbetlerde olmasa da, Telegram’da teorik olarak da mümkündür. Telegram’da her sohbetin kendi anahtarı vardır. Bu, teorik olarak harikadır, çünkü güvenilir cihazlar arasında bireysel güvenli hatların oluşturulmasına izin verir, ancak uygulamada iyi çalışmaz. Her yeni gizli sohbet başlattığınızda, diğer kişinin kimliğini tekrar doğrulamanız gerekir.

Karar: Son arka kapı hikayesine rağmen, WhatsApp için hala bir kazanç

whatsapp-şifreleme

Başlarken: Hangi kayıt işlemi daha iyi?

WhatsApp için, yalnızca bir cep telefonu uygulaması aracılığıyla kaydolabilirsiniz, Telegram ise web uygulamasıyla bile her yere kaydolmanıza izin verir.

Ancak hem Telegram hem de WhatsApp, kimlik doğrulaması için telefon numaranızı kullanır. Bu başlangıçta uygundur, ancak ciddi güvenlik endişeleri bırakır. Bir bilgisayar korsanı, cep telefonu sağlayıcınızı kandırarak veya hatta harmanlayarak kısa mesajları bilgisayar korsanının kendi numarasına yönlendirerek hesabınızı ele geçirebilir. İkincisi, özellikle rakibiniz yerel yönetiminizse endişe vericidir.

Şifrelenmiş WhatsApp için bu, bilgisayar korsanlarının sizi taklit etmesine izin verecektir, ancak Telegram ile birileri tüm şifrelenmemiş sohbetlerinize ve grup sohbetlerinize erişebilir.

WhatsApp üstün şifrelemeye sahip olsa da, Telegram, etkili bir şekilde iki faktörlü kimlik doğrulama olan ikincil bir şifre ayarlama seçeneğine sahiptir. Bir bilgisayar korsanı sadece telefon numaranıza değil, aynı zamanda kişilerinize erişmek için de bir parolaya erişmelidir..

Kullanıcılara bir numaraya kaydolmaktan başka seçenek vermek iyi bir uygulama değildir. Telefon numaraları konum yoluyla bir kimliğe kolayca bağlanabilir ve birçok ülke SIM kart satın alırken kimlik göstermenizi gerektirir.

Karar: Çizmek

Oyun-of-telefonlar

Kayıt işlemi nasıl daha iyi hale getirilir

Hem Telegram hem de WhatsApp, hizmetlerine kullanıcı adları veya e-posta adresleri gibi diğer tanımlayıcılar aracılığıyla kaydolmanıza izin vermelidir. WhatsApp’ın ikincil bir şifre çözümüne ihtiyacı var ve hem WhatsApp hem de Telegram muhtemelen zorunlu hale getirmeli.

En iyi indirme seçeneklerine sahip olan?

Telegram’ın uygulamalarının tümü açık kaynak kodludur, yani uygulama mağazalarından indirmek yerine bunları kendiniz oluşturabilirsiniz. Uygulamaları değiştirebilir ve araştırmacılar güvenlik özelliklerinin uygulanmasındaki hataları bulmak için bunlara bakabilirler. Kendi uygulamanız için bir Telegram entegrasyonu da oluşturabilirsiniz, bu da resmi uygulama mağazalarına erişimi olmayan kişiler için daha erişilebilir olmasını sağlar (örneğin, ülkeleri onları engelliyorsa), aynı zamanda arka kapı veya kötü amaçlı sürümlere duyarlılık anlamına gelir..

Açık kaynak oldukça harika ve Telegram geniş bir yelpazedeki desteklenen platformlarla daha da etkileyici. İOS, Android ve Windows Phone gibi normaller var, ancak Firefox ve Chrome OS için tarayıcı uygulamaları, bir Pidgin eklentisi, masaüstü uygulamaları ve hatta bir Komut Satırı Arayüzü de var! Ne yazık ki, Windows ve Linux uygulamaları, uçtan uca şifrelemeyi desteklemeyen tarayıcı uygulamasının (Webogram) sadece sarılmış sürümleridir.

WhatsApp ayrıca Windows ve Mac uygulamalarına sahiptir, ancak öncelikle Symbian veya BlackBerry gibi eski sistemleri desteklediği cep telefonlarına odaklanır. WhatsApp çok daha kısıtlayıcı ve geçmişte bir Pidgin eklentisi gibi bağımsız uygulamaları kapattı.

Karar: Telegram kazanır

telgraf-şifreleme

En az müdahaleci olan?

WhatsApp, işlevini yerine getirmek için tüm adres defterinize erişim gerektirir; ExpressVPN’in oldukça invaziv olduğu düşünülen bir şey. Bu erişim olmadan, WhatsApp pratik olarak işe yaramaz.

Telegram’da, uygulamaya kişilerinize erişim izni vermeden sohbete başlayabilirsiniz. Ayrıca telefon numaranızı sohbet etmek istediğiniz kişilere vermeniz de gerekmez. Bunun yerine, bir kullanıcı adı belirleyebilir ve bunun yerine dağıtabilirsiniz. Bu oldukça harika ve gizlilik dostu bir özellik.

Karar: Telegram kazanır

telgraf-şifreleme

Nasıl daha iyi sohbet edilir

Bir haberci sizden sadece başlamak için tüm adres defterinizi yüklemenizi istememeli ve kişilerin size ulaşabilmesi için bir telefon numarası vermeniz gerekmemelidir.

En iyi grup sohbeti özelliklerini sunar?

Belirtildiği gibi, grup sohbetleri WhatsApp’ta şifrelenir ve 256 üyeye kadar grup oluşturabilirsiniz. Bu oldukça şaşırtıcı, ancak gruptaki birçok insanla, muhtemelen artık özel olmadığını varsayabilirsiniz..

Telegram grup sohbetleri şifrelenmemiş ancak birkaç özelliği daha var. Binlerce katılımcının bulunduğu üst gruplar bile oluşturabilirsiniz. Bu üst gruplarda, mesajları sabitleyebilir ve web sitenize gönderilebilecek veya bir e-posta ile gönderilebilecek davet URL’leri oluşturabilirsiniz. Ayrıca meşhur Telegram botlarını gruplarınıza ekleyerek anket yapmayı veya oyun oynamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Karar: WhatsApp kazanıyor, şifreleme kral

whatsapp-şifreleme

Hangi uygulama genel olarak en iyi özelliklere sahiptir?

Daha önce de belirtildiği gibi, Telegram özellikleriyle etkileyicidir. WhatsApp ayrıca bazı içerikler yerleştirir ve siteler ve videolar için önizlemeler gösterirken, Telegram’da her şey çok daha ince görünür. Sohbet içeriğini görmek için Telegram uygulamasını çok daha az bırakmanız gerekir ve bu da iyi bir kullanıcı deneyimine dönüşür.

Telegram da daha açık bir platform. Kolayca kendi botunuzu oluşturabilir, kendi çıkartma setinizi yükleyebilir (ExpressVPN Bilgi Güvenliği’nde bile bir tane buldunuz!) Veya hatta müşteriyi değiştirebilir ve Telegram mesajlaşma yeteneğini gömmenizi sağlayan yeni özelliklerle (GetGems’in yaptığı gibi) serbest bırakabilirsiniz. başka bir uygulama içine. Telegram ayrıca kısa bir blog gibi kendinizle ilgili güncellemeleri kolayca paylaşmanıza olanak tanıyan kanallara sahiptir..

Bununla birlikte WhatsApp, ExpressVPN’in çok sevdiği ve gerçekten yapamayacağı bir özelliğe sahiptir: Şifreli telefon görüşmeleri. Oldukça iyi çalışıyor, ücretsiz ve kolaylık, güvenlik ve maliyetle ilgili düzenli bir telefon görüşmesini atıyor.

Telegram’ın en büyük avantajı, tek bir cihazdan bağımsız olmaktır. Telegram’ı istediğiniz sayıda bilgisayara ve telefona yükleyebilir ve hatta web uygulamasını aynı anda ayrı tarayıcılarda açabilirsiniz. WhatsApp’ta, WhatsAppWeb kullanıyor olsanız bile birincil cihazınızın açılması ve internete bağlanması gerekir.

Karar: WhatsApp, yalnızca şifrelenmiş telefon görüşmeleri için kazanır

whatsapp-şifreleme

Diğer gizlilik ve güvenlik sorunları

Hem Telegram hem de WhatsApp “son görülen” damgasını kontrol etmenize izin verir ve her ikisi de derlenmiş engellenen kullanıcıların listesine izin verir.

Telegram’da birden fazla cihazdan kolayca oturum açabilmeniz bir güvenlik tehdidi haline gelebilir, ancak platform, “aktif oturumlarınızı” ayarlarda görünür hale getirerek bunu iyi bir şekilde azaltabilir, burada sizin olmayan her şeyi kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Telegram ayrıca, altı ay kullanılmadığında (bunu bir ay veya bir yıl olarak ayarlayabilirsiniz) içerdiği tüm bilgilerle birlikte hesabınızı otomatik olarak siler, böylece başkaları terk ettikten sonra telefon numaranızı alacaksa hesabınıza erişemezler.

Telegram’da ek olarak, sizi gruplara kimlerin eklemesine izin verildiğini de kontrol edebilirsiniz..

Telegram’ın “gizli sohbetleri” yalnızca şifrelemeden daha fazla avantaj sağlar: Karşı taraf ekran görüntüsü aldığında bildirim alırsınız ve bir saniyeden bir haftaya kadar herhangi bir yerden kendini imha süresi ayarlayabilirsiniz. İmhadan sonra, uygulama her iki cihazdaki tüm mesajları siler (diğer tarafın mesajı okuduğu andan itibaren), telefonunuzun neyi depoladığını ve telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda hangi bilgilerin savunmasız olabileceğini kontrol etmenizi sağlar.

Telegram gizli sohbetleri ayrıca Apple veya Google sunucularına ek olarak kaydedilebilecekleri mesaj önizlemeleri göndermez. WhatsApp’ta (ve Telegram şifrelenmemiş sohbetler) bu seçenek vardır, ancak manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekir. Telegram ayrıca gizli sohbetlerde bağlantı önizlemelerini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi sorar. Bağlantı önizlemeleri Telegram’ın sunucularında oluşturulur ve gizlilikten ödün verebileceğinden, bunları devre dışı bırakmak akıllıca olur.

WhatsApp sohbetleri yapılabilirken Telegram gizli sohbetleri yedeklenemez. İOS’ta sohbetlerinizi iCloud’da yedekleme seçeneğine sahip olursunuz, Android’de ise Google Drive’ınıza kaydedebilirsiniz. Diğer platformlarda, bunları dosya olarak indirme seçeneğiniz olabilir. Siz veya kişilerinizden biri bunu etkinleştirdiğinde, sohbetleriniz yalnızca bu yedek kadar güvenlidir. Dikkatli ol!

Karar: Telegram kazanır

telgraf-şifreleme

Sonuçlar: Telegram kazandı! Ama WhatsApp da öyle!

Telegram genel olarak kazandı! Platform, açık kaynak olarak etkileyicidir, tasarımcılar (çıkartmalar) ve geliştiriciler (botlar) için kolayca erişilebilir ve her türlü platform için geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. ExpressVPN’in denediği tüm uygulamalar, geliştirildikleri işletim sistemleriyle hızlı ve güzel bir şekilde entegre edilmiş hissettiler. Anonim olmaktan uzak olsanız da, ExpressVPN kimliğinizi ve kişilerinizi kontrol altında tuttuğunuzu düşünüyor. En büyük sorun, varsayılan olarak uçtan uca şifrelemenin olmamasıdır.

WhatsApp şifrelemeyi kazandı

Bir milyar kişilik uygulama kitlelere uçtan uca şifreleme getirdi ve ExpressVPN bunun şifreleme hakkı yapan tek büyük platform olabileceğini düşünüyor. Ne yazık ki, WhatsApp mesajlar için donuk bir borudan daha fazlası olmak için mücadele ediyor ve bazı kullanıcılar daha fazlasını bekleyebilir. Kullanıcıların tek bir cihaz / uygulama ile sınırlı olması en büyük engel gibi hissettiriyor.

Diğer habercileri mi merak ediyorsunuz? ExpressVPN’in sohbet uygulaması gizlilik sıralamaları için burayı tıklayın.

Ayrıca Mobil Güvenlik Kılavuzu’na da göz atmayı unutmayın.

Telefon Oyunu: WhatsApp vs Telegram vs şifreleme
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.