Tüketici DNA profillemesinin gizlilik maliyeti

DNA çift sarmal dizeleri üzerinde giriş işareti yok.

Veriler hakkında konuşalım. Hayır, Facebook'unuz şirketlerin hedefli reklamlarla spam yapmak için kullandığından hoşlanmaz. Ya da sizin (ve kedinizin) hakkında çok şey açıklayan meta verileriniz. Gerçek verileriniz hakkında konuşuyoruz. DNA'nız.

DNA'nız genetik parmak izinizdir. DNA'nız tamamen benzersizdir. DNA'nız sağlığınız, kişiliğiniz, tarihiniz ve daha fazlası hakkında bir şeyler söyleyebilir. Oh, ve DNA'nız Ancestry.com, 23andMe veya başka bir genetik soy şirketine ait olabilir.

Bir dakika ne?

DNA profillerine hangi verileri veriyoruz?

DNA'nızda neler var? Hastalık, saç ve göz rengi, olası kişilik özellikleri, mirasınız için belirteçler içerir ... Temel olarak, DNA sizi, sizi yapan şeydir. Hey, hatta birkaç yıl boyunca tükürük örneğinden birini klonlayabilirsiniz..

Ve bunu büyük bir büyük-büyük-büyük büyükannemizin lisanslı olup olmadığını veya George Clooney ile uzaktan ilişkili olup olmadığımızı görmek için bir ticari şirkete veriyoruz.?
Daha da önemlisi, kendimizin özünü kime teslim ediyoruz? Ve hangi kurallara bağlılar?

Genetik test şirketleri hangi kurallara uymak zorundadır?

Şu anda, doğrudan tüketici genetik test kılavuzlarına ilişkin kapsayıcı bir mevzuat varsa çok azdır. Fransa ve Almanya tüketici genetik testlerini yasaklamış olsa da, diğer ülkelerin belirli bir kanunu yoktur.

ABD'de FDA, test gereksinimleri ve inceleme gibi bazı yönergeler geliştirmiştir. Peki yönetişimi çevreleyen yasalar açısından? Bu eyalet bazındadır ve diğer spesifik olmayan düzenlemelerden türetilmiştir.

Bu, düzenleyicilerden daha hızlı hızlanan bir teknoloji olabilir mi? Devasa ticari DNA veritabanlarının olası etkileri düzenleyici anlamda düzgün bir şekilde tartışıldığı zaman, Usain Bolt ile yetişmeye çalışmak gibi olacak.

Genetik test şirketlerinin gizlilik politikalarına bir bakış

Şu anda, güvenlik ve gizlilik politikalarını uygulamaya koymak esas olarak DNA profilleme şirketlerinin kendisidir. Peki nasıl yapıyorlar?

Ancestry.com'daki gizlilik politikasının bir bölümünü inceleyelim, örneğin:

“[Ancestry.com], soy ağacı veya genomik araştırma projelerinde bilgilerinizi, yeni ürün ve hizmetleri geliştirmek veya geliştirmek ve şirket içi iş amaçları için de kullanabilir ...”

Ancestry.com DNA'nızı kullanacak:

  • Araştırmada (tam olarak ne tür bir araştırma? Seri katil gen olup olmadığını araştırmak?)
  • yeni ürünler ve hizmetler için (“harika bir fikir Jim! Hadi işin bir buluşma kolunu açalım!”)
  • “iç iş amaçlı” için (tamam, eğer genetiğim belirli pazarlama biçimlerine ne kadar duyarlı olduğumu belirleyebiliyorsa, eesh!)

“[Ancestry.com], açık onayınızı almadıkça veya zorunlu olmadıkça, genetik veya sağlık verilerinizle bağlantılı ortak tanımlayıcı bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmayın.”

Neyin “zorunlu” olduğunu belirleyen hiçbir koşul yoktur, ancak 2017 yılında ABD merkezli Ancestry.com ABD, Almanya, Kanada ve İngiltere'den 34 ceza mahkemesi aldı. Ve bu vakaların 31'inde veri yayınladılar.

“[Ancestry.com] Kişisel Bilgilerinizi bizden veya iş ortaklarımızdan yeni ürünler ve teklifler pazarlamak için kullanır. Bunlara ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş reklamlar da dahildir. ”

Bu kendisi için konuşur!

Genetik test için gönderdiğiniz veriler ne kadar güvenlidir?

Peki, veriler ne kadar güvenli? Kredi raporuna sahip bir ABD vatandaşıysanız, hassas kişisel verileriniz büyük olasılıkla 143 milyon insanla birlikte Equifax tarafından ifşa edilmiştir..

3 milyar (milyar !!) Yahoo kullanıcısının 2017 yılında sahte çerezler kullanılarak saldırıya uğradığı tespit edildi. Biyometrik bilgiler içeren 1 milyardan fazla Kızılderilinin kimlik sistemi Aadhaar, birçok kez tehlikeye atıldı.

İnsanların bulunduğu sistemler ne olursa olsun, şimdiye kadar hiçbir şeyin yanılmaz olmadığını öğrendik. Bilgisayar korsanları tarafından kullanılan yazılım kusurlarının ve sosyal mühendislik numaralarının bir kombinasyonu küresel bir etkiye sahip olabilir.

Pervasız aileniz ve DNA'ları size ihanet edecek

Tüm bunların en rahatsız edici yönünü bilmek ister misiniz? Buraya sıkışmak için kendinize bir örnek vermenize bile gerek yok.

Kardeşiniz, kız kardeşiniz veya büyük teyzeniz Lilly'yi gönderirse, aile belirteçleri, özünüzün de dosyada olması için iyi bir şans olduğu anlamına gelir..

DNA'mızın içerdiği tüm sırları henüz bilmiyoruz. Ancak yeterince büyük veri kümeleri ve makine öğrenme algoritmalarıyla, bu şirketlerin var olmaya çalışarak var olduğunu iddia edebilirsiniz.

Neden? Böylece elbette sizden daha fazla para kazanabilirler. 2017 yılında, doğrudan tüketici genetik test pazarına 117,12 milyon dolar değerinde değer verildi. 2026'da 611,24 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Tüketici DNA profillemesinin gizlilik maliyeti
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.