Verileri nakde çevirme: Facebook’un reklam motorunun tüyler ürpertici tarafı

Facebook sizi reklamlarla nasıl hedefler.

İnsanlar bugünlerde çevrimiçi takas tüm bilgileri ile, şirketler kime ve ne zaman pazarlamak saptayarak çok daha iyi hale gelmiştir. O halde, Facebook'un bunda nasıl muazzam bir rol oynadığını duymak sürpriz değil.

Facebook parasının çoğunu reklamlardan alıyor. Aslında, Facebook’un reklam platformu FB’nin reklam gelirinin% 97'sini oluşturuyor. Ve sadece geçen yıl 29,6 milyar doların üzerinde gelirle, bu çok fazla reklam.

Bir makalenin yanında "beğen" düğmesi görürseniz, bilgilerin doğrudan Facebook’a gitme olasılığı.

Facebook’un reklam platformunun bu kadar başarılı olmasının nedeni, son derece doğru olması. Birincisi, son derece özelleştirilebilir - reklamverenler bir kitlenin neredeyse her yönünü hedefleyebilir. İkincisi, birden fazla kaynaktan veriyi kullanıcı özelliklerinde sıfırlamaya götürür.

İşte böyle çalışır.

Facebook’un muazzam reklam motoruna içten bir bakış

Facebook’un reklam hizmeti dört ana konuya ayrılmıştır: demografi, ilgi alanları, davranışlar ve daha fazlası.

Reklamverenler reklamlarını şehir, eyalet, posta kodu veya hatta tek tek mahalleler kadar doğru şekilde hedeflemeyi seçebilir. Oradan, erkekleri, kadınları veya herhangi bir yaş grubunun her ikisini de hedeflemeye karar verebilirler.

Facebook sizi nasıl hedefliyor?

Şimdi burada istilacı olmaya başlıyor. Temel bilgiler dolduğunda, reklamverenler daha sonra belirli ilgi alanlarını, davranışları seçebilir ve hatta kişisel yaşam olaylarına göre insanları hedefleyebilir.

Örnek olarak, ExpressVPN en son Marvel filmi Logan'ı seven 18 ve 35 yaş arasındaki erkekleri ve kadınları hedeflemeye karar verdi, çünkü bu film sallandı (ve bu hizmetin nasıl çalıştığını doğru bir şekilde temsil edecek kadar büyük bir grup içeriyor).

Gördüğünüz gibi, Logan ilgi grubunda çeşitli diğer X-Men filmleri, kitapları ve oyuncuları da dahil yüzlerce alt konu var.

Facebook çok spesifik bir demografiyi hedefleyebilir

Facebook Marvel film severleri hedef alabilir.

İlk parametreleri belirledikten sonra pazarlamacılar, hedef kitlenin ilişki durumu, okula gittikleri yer, satın aldıkları kıyafet türleri, sahip oldukları evcil hayvan sayısı, ne sıklıkla egzersiz yaptıkları ve hangi sporlar gibi daha cesur konulara geçebilirler. sevdikleri takımlar.

İnsanları yalnızca siyasi tercihlerine değil, politikadan ne sıklıkla bahsettiklerine göre hedeflemek bile mümkündür.

Facebook sizi siyasi tercihlerinize göre hedefleyebilir.

Pazarlamacılar ayrıca hayırsever bağışlar, ne zaman ve ne sıklıkta seyahat ettikleri ve tam olarak ne kadar para kazandıkları gibi küçük konuları seçerek aramalarını daraltmayı seçebilirler. Ve bu sadece yüzeyi çiziyor.

Facebook nereye gittiğini biliyor.

Yıldönümü olan kullanıcıları seçme seçeneği bile var.

Facebook yıldönümünü biliyor.

Pazarlamacılar tüm bu bilgileri yerine getirdikten sonra, hedef kitlenin çok kültürlü yakınlığı gibi daha müdahaleci alt konulara odaklanabilirler.

Facebook ile bir kitleyi hedefleyin.Facebook, bir kullanıcının etkinliğinin "Afro-Amerikan çok kültürlü yakınlığı" ile hizalanıp hizalanmadığını nasıl belirler??

Bir insanın günlük yaşamının hemen hemen her yönü kapmaktır. Bir kitle seçmeye gelince, hayal gücüne fazla bir şey kalmadı. Bir reklamveren daha fazla gereksinim eklediğinde potansiyel erişim azalır.

Korkunç, doğru?

Bilgilerinizi Facebook'tan gizleme

Öncelikle, Facebook’un muazzam reklam hizmetine dahil edilmek isteyip istemediğinize karar verin. Gizlilik, son birkaç yıldır kullanıcılar arasında artan bir endişe haline geldiğinden, Facebook gibi siteler, kişisel bilgileriniz ve bunların nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla dirsek alanı sunmak için büyük adımlar attı..

Reklam ayarlarınızı değiştirmek için reklam tercihlerinizi burada kontrol edin.

Facebook reklam tercihlerinizi nasıl kontrol edersiniz.

Reklamların sunulma şeklini özelleştirebilir veya hatta FB’nin reklam hizmetini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. FB'deki reklamlardan kaçınmayı seçebilmenize rağmen, bu mutlaka bilgilerinizin toplanmasından muaf olduğunuz anlamına gelmez..

Facebook'un sizi reklamlarla hedeflemesini durdurmak için atabileceğiniz ekstra adımlar

Dijital ayak izinizi azaltmaya yardımcı olacak bir diğer basit adım, kullandıktan sonra Facebook'tan çıkış yapmaktır. Facebook zaten sizin hakkınızda diğerlerinden daha fazla şey biliyor, ancak göz atarken Facebook'u arka planda bıraktığınızda, sitenin algoritmaları ziyaret ettiğiniz sitelere ve beğendiğiniz şeylere göre arama verileri toplayabilir.

Bir makalenin yanında "beğen" düğmesi görürseniz, bilgilerin doğrudan Facebook’a gitme olasılığı.

Ayrıca, beğendiklerinizi ve Facebook'ta paylaştıklarınızı sınırlamak isteyebilirsiniz. Pazarlamacılar sizinle ilgili neredeyse her şeyi hedefleyebildiklerinden, onlara daha az bilgi vererek anonimliğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Facebook’un reklam geliri 2016’nın son çeyreğinde yaklaşık% 30 arttıkça, bu reklamların daha belirgin, daha hedefli ve giderek daha doğru olmasını bekleyebilirsiniz.

Şimdilik, en azından, onları nasıl aldığınız konusunda hala bir sözünüz var.

Öne Çıkan Resim: BrianAJackson / Deposit Fotoğraflar

Verileri nakde çevirme: Facebook’un reklam motorunun tüyler ürpertici tarafı
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.