VPN nasıl oluşturulur?

V, P ve N harfleri dışında, bir çocuğun yapı taşlarıyla yapılmış gibi görünüyor.

Sanal özel ağ (VPN), tarama verilerinizi internet servis sağlayıcılarından (İSS) korumanıza yardımcı olur. IP adresinizi ziyaret ettiğiniz sitelerden gizlemenize, web sitelerinin engellemesini kaldırmanıza ve bulunduğunuz yere göre içerik kısıtlamalarını atlatmanıza da yardımcı olabilir..

Bir VPN kurmak çok zor değildir. Maliyetler ve teknik gereksinimler, VPN'yi ne için kullanmak istediğinize bağlı olacaktır. Ayrıca, ev ISS'nize güvenip güvenemeyeceğinize ve güvendiğiniz bir veri merkezi bulabileceğinize de bağlıdır..

Genel olarak VPN, cihazınız ile uzak sunucu arasındaki şifreli bir tüneldir. Bu, cihazınızın ziyaret ettiğiniz sitelere uzak sunucunuzla aynı ağdaymış gibi görünmesini sağlar. Yerel yönetimler ve İSS'ler gibi kuruluşlar artık çevrimiçi etkinliğinizi göremeyecek. Ancak uzak sunucunun İSS'si.

VPN nasıl yapılır

Çok seyahat ediyorsanız ve interneti evdeymişsiniz gibi kullanmak istiyorsanız, mobil cihazlarınızla evinizdeki bir makine arasında bir VPN kurmalısınız. Sunucunuz olarak eski bir dizüstü bilgisayar veya Raspberry Pi kullanabilir ve evdeki yönlendiricinize takabilirsiniz. VPN sunucu yazılımını bu makineye, VPN istemci yazılımını telefonunuza ve dizüstü bilgisayarınıza yüklersiniz. Ev ağınızın dışında olduğunuzda, kendi VPN'inizi açabilir ve evdeymişsiniz gibi internete göz atabilirsiniz. Video akışı yapabilir ve tüm servislere normalde yaptığınız gibi erişebilirsiniz. Ev İSS'niz etkinliğinizi görebilir, ancak yabancı hükümetler ve güvenli olmayan Wi-Fi erişim noktaları veya İSS'ler de dahil olmak üzere ziyaret ettiğiniz yerler.

Uzak bir sunucuda kendi VPN'inizi ayarlama

Ev ISS'nize güvenemiyorsanız, çevrimiçi etkinliğinizi yerel hükümetinizden gizlemeniz gerekiyorsa veya evde internet erişimi engellendiyse, uzak bir sunucuda, genellikle buluttaki sanal bir özel sunucuda bir VPN ayarlayabilirsiniz. Sadece bu sunucu grubunun İSS'sine değil, aynı zamanda tarama verilerinizle grubun operatörüne de güvenmeniz gerekecektir. Bitcoin ile ödeme yaparak sunucunuzu anonim olarak kiralayabiliyor ve sunucunuzu düzgün bir şekilde güvenceye alabiliyorsanız, çevrimiçi olarak iyi bir anonimlik derecesi elde edebilirsiniz. Evde veya seyahat ederken bu sunucuya bağlanarak, ziyaret ettiğiniz sitelerden konumunuzu etkili bir şekilde gizleyebilirsiniz. Artık tarama verilerinizle evde ISS'nize güvenmenize gerek yok.

VPN sunucusu nasıl oluşturulur?

Kendi VPN'inizi kurmak, sunucuları ve ağları yapılandırma konusunda teknik bilgi ve deneyim gerektirebilir. Evde bir VPN kuruyorsanız, VPN sunucusu olarak işlev gören fiziksel makineyi nasıl ayarlayacağınızı ve ev yönlendiricinizi yapılandırmayı da bilmeniz gerekir..

Neyse ki, bunu sizin için mümkün olduğunca kolaylaştıran araçlar var.

Shadowsocks

Shadowsocks tam teşekküllü bir VPN değil, bir HTTP proxy'sidir. Yönlendirmeniz veya sansürlemeniz gereken tek şey tarayıcınız ve bir avuç uyumlu uygulama ise, Shadowsocks kolay bir kurulum prosedürü ile sizi ödüllendirecektir. Dizüstü veya telefonunuzda özel bir yazılım yükleyebilir veya ağ ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Uygulamalar Play Store ve App Store'da mevcuttur.

OpenVPN

OpenVPN daha güçlü ve kapsamlı açık kaynak araçlarından biridir. Kurmak ve yapılandırmak Shadowsocks'tan çok daha zor, ama aynı zamanda çok daha özelleştirilebilir. Uygulamalar App Store ve Play Store'da mevcuttur.

Wireguard

Wireguard, henüz beta aşamasındayken zaten büyük umut vaat eden daha yeni bir protokoldür. Hâlâ bazı hatalar ve güvenlik delikleri olabileceğinden, bir hükümeti devirmek için kullanmayın, ancak Shadowsocks'un kullanım kolaylığını ev kullanımı için OpenVPN özellikleri ile birleştirir..

SSH

Uzun kurulumlardan veya yapılandırmalardan kaçınmaya çalışıyorsanız, kolay bir çözüm, SSH erişiminiz olan herhangi bir sunucuyu kurmak veya kiralamaktır. Daha sonra sshuttle gibi bir müşteriyle trafiğinizi bu SSH tüneli üzerinden piggyback edebilirsiniz.

VPN'nizi çalıştırmanın maliyetleri

Kendi VPN sunucunuzu çalıştırmanın her zaman maliyeti vardır, ancak elde etmeye çalıştığınız şeye göre geniş bir aralıktadırlar. Evde bir VPN çalıştırıyorsanız, zaten yüksek hızlı bir internet bağlantınız olduğunu varsayarsak, tek ek maliyetiniz VPN'in çalıştığı cihaz olacaktır. Bu 20 USD kadar düşük olabilir. Evde kullanılmayan bir bilgisayarınız varsa,.

Bulutta bir VPS kiralıyorsanız, iyi bir sunucu için ücretli VPN sağlayıcılarının maliyetine benzer şekilde 3 USD ile 10 USD arasında ödeme yaparsınız..

Ticari VPN'ler

ExpressVPN gibi ticari bir VPN sağlayıcısı, aylık abonelik karşılığında size özel yazılım sağlayacaktır. Sizi kendi sunucunuzu ve istemcinizi yapılandırmanın zorluklarından kurtarır ve 7/24 müşteri desteği sağlarlar. Ayrıca, sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceğiniz birçok ülkedeki yüzlerce sunucudan da yararlanabilirsiniz. Bu sunucular, içerik akışı ve indirme için optimize edilmiştir. Ücretli VPN sağlayıcınıza güvenmelisiniz ve gizlilik politikalarını, özellikle de günlük kaydı uygulamalarıyla ilgili olarak dikkatlice kontrol etmelisiniz.

VPN nasıl oluşturulur?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.