Wozniak, Facebook’tan çıkmamız gerektiğini söylüyor, ancak Zuckerberg neden umursamıyor?

Apple logosuna benzeyen bir ısırık ile Facebook logosu.

Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak, kullanıcıları Facebook hesaplarını temizlemeye teşvik eden en son teknoloji ünlüsüdür, bu da gizlilik risklerinin söz konusu olduğunu ve uygulamaların özel görüşmelerde gizlice dinlenip dinlenmediğini etkili bir şekilde belirlemenin bir yolu olmadığını düşündürmektedir..

Wozniak, “Bazıları için Facebook'un faydaları gizlilik kaybına değer, ancak bazılarına benim gibi tavsiyem çoğu insan için Facebook'tan kurtulmanın bir yolunu bulmanız mı?” Dedi..

“Artık kalp atışınızı ölçebilirler; sizi birçok cihazla dinleyebilirler. Cep telefonumun şu anda dinleyip dinlemediğini kim bilebilir […] insanlar sahip olmadıkları bir mahremiyet seviyesine sahip olduklarını düşünüyor ”dedi..

Bir ABD havaalanında yapılan kısa bir röportajda verilen Wozniak’ın sözleri, Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkmasından sonra Nisan 2018'de platformdan ayrılma kararını yineledi.

O sırada, hesabını silmenin birincil nedeni olarak Facebook’un istilacı veri günlüğü politikalarına dikkat çekti.

“Kullanıcılar hayatlarının her detayını Facebook'a veriyor ve… Facebook bundan çok fazla para kazanıyor” dedi USA Today'e. "Kazançların tümü kullanıcının bilgilerine dayanır, ancak kullanıcılar kârların hiçbirini geri almaz."

Son röportajında ​​Wozniak, sosyal medya şirketlerini kullanıcı gizliliğini koruyabileceği anlamına gelirse bir ücret talep etmeye çağırdı.

“Neden bana bir seçenek vermiyorlar? Belli bir miktar ödeyeyim ve verilerimi reklamverenlere ileten herkesten daha güvenli ve gizli tutacaksınız. ”

Wozniak’ın yorumları Apple CEO'su Tim Cook’un görüşlerini yansıtıyor. Facebook ve Google'ın reklam odaklı iş modellerini “gözetim” e benzeterek, önce gizlilik ilkesi Apple’ın ahlakını yönlendirdiğini ve insanların kişisel bilgileri üzerindeki kontrolünün “temel bir insan hakkı” olduğunu ekledi.

Facebook’un İmaj Krizi

Facebook'un son birkaç yıldır zor olduğunu söylemek muhtemelen bir yetersizliktir.

Cambridge Analytica haberlerinin ortaya çıkması, yüz milyonlarca hesabın halka açık olması ve diğer şirketlerle kullanıcı verilerinin paylaşılmasını durduramama gibi veri sızıntıları sosyal medya platformunu savunma duruşunu benimsemeye zorladı.

Facebook, 2017 yılının sonlarında hiper bağlantı için zararlı faktörler ve sorunu ele alma biçimleri hakkında konuşarak güveni geri kazanmak amacıyla “Zor Sorular: Sosyal Medyada Zaman Geçirmek Bizim İçin Kötü mü?” Başlıklı, alışılmadık bir blog yazısı yayınladı..

Fakat halkla ilişkiler krizi henüz bitmedi. Örneğin, şirketin büyümesiyle yakından ilgili olan bireyler ikna olmaktan çok uzaktır..

Facebook tarafından satın alındıktan sonra milyarder olan WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton, Stanford Üniversitesi'nde halka açık bir görünüm sırasında sosyal medya leviathanını şiddetle eleştirdi.

Bunu, geçen yıl viral hashtag'i körükleyen “Facebook'u silme” zamanının geldiğini söyleyen bir tweet ile takip etti..

2017 röportajında ​​Facebook’un ilk başkanı ve Napster'in kurucu ortağı Sean Parker, sosyal ağın arkasındaki ilk itici gücün “mümkün olduğunca fazla zaman ve bilinçli ilgi çekmek” olduğunu itiraf etti.

“Söylediklerimin sonuçlarını gerçekten anlayıp anlamadığımı bilmiyorum, çünkü bir ağın bir milyar veya 2 milyar insana büyüdüğünde istenmeyen sonuçları ve… toplumla ilişkinizi tam anlamıyla değiştiriyor… muhtemelen üretkenliğe garip yollarla müdahale ediyor ”dedi..

Eleştiriye rağmen, Facebook para kazanmaya devam ediyor

Facebook’un hisse senedi 2018'de kesinlikle yenildi, ancak hisse senedi son aylarda toplandı ve veri gizliliği krizinden önce neredeyse zirvelere döndü.

Facebook'un sürekli artan hisse senedi fiyatını gösteren bir grafik.Daha az gizlilik Facebook için daha fazla kâr demektir.

Tüm olumsuz basın serpintilerine rağmen, gerçek şu ki, gelir ve kullanıcılar büyümeye devam ediyor. ABD, Kanada ve Avrupa'daki birincil pazarları doymuş olsa da, daha fazla kullanıcı eklemek için çok az yer olmasına rağmen, Facebook, reklamverenleri bütçelerinin daha fazlasını platforma ayırmaya ikna etmek için dikkate değer bir iş çıkarıyor.

Asya ve Afrika'daki Facebook'u analiz ederek, hangi yöne baktığınıza bağlı olarak daha da iyimserlik veya umutsuzluk var.

Gelişen pazarlara gelince, Facebook internet ile eş anlamlıdır. E-ticareti kolaylaştıran bir iletişim aracı olarak ve kritik bir haber ve bilgi kaynağı olarak kullanılır. Örneğin Myanmar'daki çiftçiler, ABD'deki tüketicilerle aynı şekilde gizlilikle ilgilenmiyor.

Ve belki de, Facebook'u kripto para birimi projesi Terazi'yi başlatmaya iten bu yeni ortaya çıkan pazar fırsatı. Bununla birlikte, Facebook, elbette, çoğu gelişmiş ekonomiler dışında yaşayan bankacılar için uygun bir ödeme alternatifi sağlamak için platformunun erişimini kullanabileceğine inanıyor.

Libra belgelerinde Facebook, “Başarı, yurtdışında çalışan bir kişinin eve geri aileye para göndermenin hızlı ve basit bir yolu olduğu anlamına gelecek ve bir üniversite öğrencisi kiralarını kahve alabilecekleri kadar kolay ödeyebilir” dedi..

Ancak, geleceğe yönelik küresel ürün inovasyonuna rağmen, gerçek şu ki, Facebook, şüphecileri en büyük gelir yaratan kitlesine ikna etmek için yapacak çok şey var..

Zuckerberg'den boş vaatler

Mart ayında yayınlanan bir blog yazısında Mark Zuckerberg, Facebook için bir gelecek öngördü ve “gizlilik odaklı bir platform” un saat ihtiyacı olduğunu ilan etti.

“İletişimin geleceğinin, insanların birbirlerine söyledikleri şeylerin güvende kalacağından ve mesajlarının ve içeriğinin sonsuza dek yapışmayacağından emin olabileceği özel, şifreli hizmetlere giderek daha fazla geçiş yapacağına inanıyorum. Bu, umarım gelecek için yardımcı olacağız ”dedi..

Facebook yakın zamanda ortadan kalkmayacak, ancak şirketin gizliliği ciddiye aldığını göstermek için daha fazlasını yapacağını kesin olarak söyleyebiliriz. Kamuoyu ve hükümetin düzenleme tehdidinin birleşimi Facebook’un elini zorlayacak.

Ve bunların hepsinin kesin sonucu için mi? Tahmin etmek için hala çok erken.

Wozniak, Facebook'tan çıkmamız gerektiğini söylüyor, ancak Zuckerberg neden umursamıyor?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.