Yeni WhatsApp şifreleme yükseltmesi hakkında 5 soru

Yeni WhatsApp şifreleme yükseltmesi hakkında 5 soru

4 Nisan 2016 Pazartesi itibariyle, WhatsApp tüm iletişim platformlarında uçtan uca şifreleme yükseltmesini başlatarak dünyanın en büyük şifreli mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Apple v. FBI davasının dijital özgürlük lehine benzeri görülmemiş bir ifade olduğunu düşündüğümüzde, bu duyuru şifreleme tartışmalarını yepyeni bir seviyeye taşıyor. Ancak yeni WhatsApp yükseltmesi neyi değiştirdi??

1. Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan uca şifreleme (E2EE), yalnızca iletinin alıcısının okumasını sağlayan ve üçüncü tarafların iletiye erişmesini engelleyen bir şifreleme yöntemidir. E2EE'de veriler gönderenin sisteminde şifrelenir ve yalnızca alıcının cihazı şifresini çözebilir.

WhatsApp CEO'su ve kurucu ortağı Jan Koum'un sözleriyle:

“Artık gönderdiğiniz her mesaj, fotoğraf, video, dosya ve sesli mesaj, siz ve mesaj gönderdiğiniz kişiler uygulamamızın en son sürümünü kullanırsanız varsayılan olarak uçtan uca şifrelenir. Grup sohbetleriniz ve sesli aramalarınız bile şifreli ”

WhatsApp, tüm kullanıcıların herhangi bir ayarı değiştirmeden bundan yararlanabilmesi için bu şifrelemeyi varsayılan olarak açacak şekilde ayarladı. Sonuç olarak, WhatsApp isteseler bile hiçbir görüşmeyi göremez, arayamaz veya alamaz.

2. WhatsApp Neden E2EE'ye Yükseltildi??

Bu duyurudan önce, WhatsApp, kullanıcıların verilerini devlet müdahalesinden korumak için etkili bir taahhütte bulunmuyordu. Aksine, aslında, WhatsApp, endüstri veri koruma standartlarına uymaması nedeniyle EFF tarafından yakın zamanda “Arkanızı Kimler Artırdı” raporunda işaretlendi.

Yine de, bu uzun zamandır beklenen yükseltmenin bir süredir kartlarda olduğu görülüyor. WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton'a göre, kullanıcıların gizliliğini sağlamak onlara her zaman sahip oldukları şeyi geri veriyor:

“Eğer insanlık tarihine toplamda bakarsanız, insanlar evrimleşti ve medeniyetler özel konuşmalar ve özel konuşmayla gelişti. Eğer bir şey varsa, bunu bireylere geri getiriyoruz ”

3. Şifreleme Ortalama WhatsApp Kullanıcısını Nasıl Etkiler??

Bu yükseltme ile WhatsApp artık elektronik iletişim kurmanın en güvenli yollarından biri.
Hassas bilgiler - kişisel bilgiler, banka bilgileri, iş zekası, vb. - artık kimse araya girmeden güvenli bir şekilde değiştirilebilir. Kritik olarak, WhatsApp'ın resmi makamlara yaptığımız iletişimin herhangi bir kopyasını sağlayamayacağı anlamına da gelir..

4. WhatsApp'daki Her Şey Şifrelenecek mi??

Duyurudan kısa bir süre sonra The Intercept'teki bir gazeteci Micah Lee, WhatsApp’ın gizlilik şartlarında, hizmetin, hizmetiyle birlikte gönderilen iletilerin tarihini, saatini ve alıcı numaralarını arşivleyebileceğini belirten bir satır buldu. Gerçek mesaj içeriği, WhatsApp iddiaları, sunucularda hiç tutulmuyor.

@WhatsApp'ın şifrelenmiş olması harika, ancak mesaj attığınız kişiyi gizlemediğini unutmayın https://t.co/i8G61TUo9i pic.twitter.com/PbXN3IF8UJ

- Micah Lee (@micahflee) 5 Nisan 2016

5. Whatsapp Şifrelemesi Neden Bu Kadar Önemli??

Dünyanın her yerine yayılmış bir milyardan fazla kullanıcısıyla, Facebook'a ait şirket küresel bir erişime sahiptir.

Gizliliğe yönelik saldırgan bir adım atarak ve milyarlarca iletiyi güvenceye alan WhatsApp, diğer büyük veri şirketlerini de benzer bir seçim yapmaya iten bir örnek oluşturuyor. Kimler şimdi şifrelenmemiş bir mesaj hizmetini kullanmak ister??

Umarız Whatsapp'ın şifreleme tartışmasının uyanışının burada bitmeyeceğini umuyoruz. Jan Koum'un sözleriyle, bu sadece başlangıç:

Şifreleme cini şişeden çıktı.

Öne Çıkan Resim: Mrhighsky / Dollar Photo Club

Yeni WhatsApp şifreleme yükseltmesi hakkında 5 soru
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.