Yıldırım Ağı’ndaki ilk adımlarınızı atmak

Lightning Network nasıl kullanılır?

Kripto para birimleri dünyayı değiştirmeye başlıyor, ancak çoğunlukla bir Bitcoin işleminin hızı ve maliyeti nedeniyle düzenli tüketici ödemeleri için kendilerini kanıtlayamadılar. Bir işlemin onaylanması biraz zaman alır ve kolayca 10 ABD dolarına mal olabilir.

Birçok işlem türü için Bitcoin delicesine sinir bozucu bir deneyim olabilir. Şahsen bir satın alma yaparken ödeme onayını beklemek veya sıfır onaylı bir işlemi kabul etme riskini taşımak birçok durumda kabul edilemez..

Yıldırım Ağı Nedir?

Yıldırım Ağı, Bitcoin’in üzerine kurulmuş ayrı bir ağdır. Kullanmanız gerekmiyor ve mevcut tüm Bitcoin cüzdanlarınız ve işlemleriniz her zamanki gibi çalışmaya devam edecek.

Lightning Network’ün, Lightning katılımcıları arasında Bitcoin’in güvenliğinden ve ademi merkeziyetinden ödün vermeden anında ve ucuz Bitcoin ödemelerine izin vermesi bekleniyor. Bunun da ötesinde, Yıldırım bize gizliliği artırmaya söz veriyor.

Lightning Network’ü kullanmak için, size bir Bitcoin işleminin fiyatına mal olacak en az bir kanal oluşturmanız gerekecektir. Ancak, hesabınız boşalana kadar çok az veya hiç ücretsiz olarak istediğiniz kadar küçük ödeme yapabilirsiniz..

Paranızı Yıldırım Ağı’ndan çıkarmak istiyorsanız, bu yine bir Bitcoin işleminin fiyatına mal olur.

Bu nedenle Yıldırım Ağı, yalnızca birden fazla ödeme yapmak istiyorsanız ve bireysel, geleneksel ödemeler için ücretlerin düşürülmesine yardımcı olmazsa caziptir. Ancak, Yıldırım ağı için bir kez kurulduktan sonra, yalnızca tek bir satıcıya değil, ağdaki her satıcıya ve bireye ödeme yapabilirsiniz..

Yıldırım Ağı nasıl çalışır?

Lightning Network’te katılımcılar, 2’den 2 çok imzalı cüzdan olan ödeme kanallarını açar. Bu ödeme kanalında, iki katılımcı Bitcoin Blockchain’deki işlemi halletmek zorunda kalmadan birbirlerine küçük miktarlarda Bitcoin (Satoshis denir) gönderebilir, yani her işlemin sadece küçük bir kısmı veya hiçbir maliyeti yoktur.

Sadece bir kanal açıldığında veya kapatıldığında bir Bitcoin işlemi gereklidir.

Lightning Network nasıl kullanılır?

Yıldırım Ağını, madeni paraların herhangi bir değerinin olmadığı Bitcoin ağının bir klonu olan Bitcoin Testnet’te zaten kullanabilirsiniz. Bitcoin Testnet, hala hataları olabilecek yazılımları denemeyi ve para konusunda endişelenmenize gerek kalmadan tonlarca işlem yapmayı kolaylaştırır.

Teorik olarak şeyleri açıklamak denemekten çok daha az eğlenceli olduğu için, Testnet’teki Yıldırım Ağı ile nasıl ödeme yapacağımızla ilgili adım adım kılavuzumuz.

1. İstemciyi indirin

En son müşteriyi Yıldırım Projesinin Github profilinde bulabilirsiniz. Windows için Lightning-win32’yi indirin, Mac OS için Lightning-darwin’i deneyin.

Dosyayı açın ve simgeyi çift tıklatarak çalıştırın.

2. Kendinize bazı Testnet paraları alın

Testnet paraları değersiz olmaları dışında gerçek Bitcoin gibidir. Oynamak için harika!

Geliştirici @metakiwi tarafından yapılan bu musluk bizim için harika çalıştı. Paraları doğrudan musluktan Yıldırım Uygulamanıza aktarabilir veya önce Copay gibi bir mobil uygulamaya çekebilirsiniz..

Copay in’de Testnet cüzdanı oluşturma Gelişmiş Ayarlar.

Ekran görüntüsü: Testnet gelişmiş ayarları

3. Cüzdanınıza para yatırın

Lightning Uygulamanızı ilk kez açtığınızda, ağ ile senkronize edilmesi gerekir. Bitcoin Testnet’te 1 milyondan fazla blok var, ancak senkronizasyon iki saatten fazla sürmemelidir.

İlerlemeyi ‘Ayarlar’ altında görebilirsiniz. İstemci Blockchain ile senkronize olduğu sürece her şey yolunda.

Uygulamada bölümü bulun İstek.

Daha sonra alttaki adrese bazı Testnet paraları gönderebilirsiniz. Tüm madeni paralarınızı aynı kanala harcamayın! 0.01 BTC fazlasıyla yeterli. Bu ödemenin aşağıda görünmesi için bir onay beklemeniz gerekecek işlemler. Başlamazsa, uygulamayı kapatıp tekrar açmak yardımcı olabilir.

4. Bir kanal açın

Kanal oluşturmak için partnerinizin kanal genel anahtarını ve IP adreslerini bilmeniz gerekir. Şimşek kullanan arkadaşlarınız varsa onlarla bağlantı kurun! Ancak endişelenmeyin, istemiyorsanız kimseye IP adresinizi söylemeniz gerekmez. VPN’nizin arkasında anonim olarak oturabilir ve aşağıdaki eşlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

Bitrefill:

029[email protected]lnd.bitrefill.com

Y’alls:

02e[email protected]45.77.115.33

Eclair:

039[email protected]endurance.acinq.co

Finansman ödemeniz Aşama 3 onaylandığında, bir kanal açabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü: Yıldırım cüzdan dengesi.

5. ödeme yapın

Ödeme yapmak için birisinin size bir ödeme isteği göndermesi gerekir. Fatura almak için aşağıdaki yerlerden birine gidin.

Not: İlk ödemenizin çalışması için biraz beklemeniz gerekebilir, en azından testimizde diğerlerinin ağdaki yeni kanallarımızdan haberdar olması biraz zaman aldı.

Y’alls

Hepiniz, içeriklerinizi okuduğunda yayınlamak ve ödeme almak için ödeme yaptığınız bir platformdur. Makalelerden herhangi birini tıklamanız ve ödeme isteğini Lightning Uygulamanızın “Ödeme” seçeneğine kopyalamanız yeterlidir.

Starblocks

Starblocks’ta Bitcoin ile anında sanal kahve satın alabilirsiniz. Beğendiğiniz kahveye tıklayın, kasaya gidin ve ödeme isteğini cüzdanınıza kopyalayın.

Ekran Görüntüsü: Bir Starblocks faturası.

Bitrefill

Bitrefill’in Bitcoin’i kabul ettikleri bir test sitesi var. Geçerli bir telefon numarası girin ve Lightning ile ödeme yapın!

Ekran Görüntüsü: Bir Bitrefill faturası.

6. Ödeme alma

Ödeme almak için ya birinin sizinle bir kanal açması gerekir ya da mevcut kanallarınızdan birini boşaltmanız gerekir (Yıldırım Ağında orijinal Bitcoin işleminden daha fazla olamaz).

Şu anda ne kadar alabileceğinizi görmek için uygulamanızdaki “Kanallar” a gidin.

Ekran görüntüsü: Aydınlatma ağı ödeme talebi ekranı.

Bir tutar ve etiket girmeniz (daha sonra hangi faturayı kimin ödediğini öğrenmeniz) ve ödeme isteğini oluşturmanız yeterlidir.

Hepiniz için popüler bir gönderi yazdıysanız bunun için de ödeme alabilirsiniz. İlgili alana bir fatura girerek istediğiniz zaman ‘nakit ödeme’ yapmanız yeterlidir. İlk ödemeyi yapan aynı düğümden geldiği sürece, madeni paralarınızı alacaksınız.

Ekran Görüntüsü: Hepiniz ile bekleyen kazançlar.

Diğer faydalı kaynaklar

Yıldırım Gezgini

Acinq Explorer size Lightning Network’ün mevcut durumunu gösterir. Bir süre sonra düğümünüzü orada ve açtığınız tüm kanalları görmelisiniz..

Mobil cüzdan

Acinq tarafından da geliştirilen Eclair cüzdan, Android için bir Yıldırım cüzdanıdır. Ne yazık ki, bu noktada Bitcoin alamıyor, sadece gönder.

Alternatif masaüstü cüzdanı

Zap, masaüstü bilgisayarınız için başka bir cüzdan. Kurulumu yukarıdaki demoning Lightning Uygulaması’ndan çok daha zordur.

Yıldırım Ağı gelecek

Şimşek Ağı’nı ilk defa kullanmak çok heyecan verici hissettiriyor, ancak birkaç hataya sahip olmasına rağmen. Bireylerin ve şirketlerin günlük işlemler için kullanmak için yeterince güvenin olması biraz zaman alacaktır, ancak Bitcoin’i şu anda olduğu yerden önemli ölçüde daha hızlı olacak.

Anında ödemeler, düşük işlem ücretleri ve güvensizlik, Lightning Networks’ü Bitcoin ödemeleri için katil uygulama yapacak.

Yıldırım Ağı'ndaki ilk adımlarınızı atmak
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.