אפליקציית המצלמה של KooZoo: זה ג’ונגל שם בחוץ

אפליקציית המצלמה של KooZoo: זה ג'ונגל שם בחוץ

מה אם היית יכול להפוך סמארטפונים או מכשירי iPod למצלמות סטרימינג, ואז לבדוק מה אנשים אחרים שעושים את אותו הדבר זורמים ברחבי העולם? זה היה הרעיון שמאחורי KooZoo, אפליקציית אייפון שנועדה להשתמש בטכנולוגיה ה"ישנה "המסתמכת בהכרח לאחר רכישת מכשירים חדשים. אבל אפליקציות KooZoo ואפליקציות מצלמה דומות מעמידות שאלה מדאיגה: היכן נמצא הגבול בין מידע ציבורי לפרטי?

מחוץ לכלוב

על פי The Verge, הרעיון ל- KooZoo הגיע ממנהל המכירות לשעבר דרו סכריסט. במהלך חופשה בשנת 2008, הוא חזר בגעגוע לסן פרנסיסקו והתחיל לחשוב על דרך לראות מה קורה בבית - ולא רק בעיר בכלל, אלא על הבית שלו או על בית הקפה מעבר לפינה. בעוד שמצלמות רשת ומערכות אבטחה היו אפשרות אחת, שתיהן היו יקרות ויכולות להיות מסובכות בהקמה. זה הרגע שהוא הלהט ברעיון לקחת iDevices ישנים ולהפוך אותם למצלמות סטרימינג שאנשים יכולים להשתמש בהן כדי להקליט כל דבר ובכל מקום.

כך היה אמור לעבור: משתמשים מורידים את האפליקציה ואז מקימים חשבון שאחריו הם יכולים להתחיל להזרים וידאו - שאותם הם יכולים לבחור לפרסם. אלא אם מישהו צופה באופן פעיל בעדכון, הוא מפסיק לצלם וידאו ובמקום זאת תופס תמונת מצב כל כמה דקות; זה חוסך את חיי הסוללה ומוריד את צריכת רוחב הפס. כמובן ששירות מסוג זה מציג מספר בעיות; בעיקר הפרטיות. האם אפשר להבטיח שההקלטות הן רק של שטחים ציבוריים ואינן חוקיות בשום דרך? לשירותים כמו אינסטגרם ו- Vine יש את אותו סוגיה, וסכריסט אמר כי התוכנית שלו הייתה להשתמש ב"וועדה מייעצת "של מומחי פרטיות ומחשבים כדי לקבוע מה היה משחק הוגן ומה מחוץ לגבולותיו..

נשמע מפחיד, נכון? ובכן, הנה העניין: אחרי שעשה התזה גדולה בתחילת 2013, KooZoo נעלם. אף אפליקציית אנדרואיד לא התממשה מעולם וגירסת iTunes אינה זמינה עוד; חשבון הטוויטר של האפליקציה לא פרסם פוסט בשנתיים. אולי בעיות של פרטיות התרחשו בחברה - אם כי הרעיון לחטוף מידע ספציפי על מרחבים ציבוריים ולא על טלוויזיה במעגל סגור בחסות העיר היה מסקרן - אבל מה שלא קרה, השירות לא הצליח להדביק. עם זאת, חשוב יותר מאפליקציה אחת הוא המשחק הארוך כאן: אפליקציות מתוחכמות כמו זו מגיעות ומגיעות עם סיכון מובנה.

עד לא טוב?

קחו בחשבון את סיפורה האחרון של אישה מבריטניה שגילתה שבעלה משתמש באפליקציית מעקב - סרברוס - כדי לפקח לא רק על פעילותה אלא גם על ילדיה. כפי שפורסם על ידי האינקוויזיטר, קתרין היגינסון גילתה לראשונה שמשהו קורה כשהיא פספסה טקסט מהבנק שלה על העברת כספים. כשחזרה הביתה, בעלה אמר לה שהוא דאג לזה מאז שהוא יכול לקרוא את הטקסטים שלה, לקבוע את מיקום ה- GPS שלה, להאזין לשיחות ואפילו להשתמש במצלמה שלה בזמן אמת כדי לראות בדיוק מה היא עושה בכל נתון רגע. הוא גם התקין את תוכנות הריגול הזו בטלפונים של שלושת ילדיו החורגים, ונותן לו תובנה כמעט בלתי מוגבלת לגבי הפעילות היומיומית שלהם.

באופן מפתיע, קתרין טוענת כעת שהיא "בסדר" עם החדירה, מכיוון שאין לה מה להסתיר. נשמע מוכר? זהו אותו היגיון שממשלות משתמשות בו לעתים קרובות כדי להצדיק חטטנות דיגיטליות - אם אתה לא עושה שום דבר לא בסדר, הם אומרים, אין לך מה לדאוג. אבל אפליקציות כמו סרברוס והפוטנציאל הרמזים על ידי סטארט-אפים כמו KooZoo מספרות סיפור אחר: באיזו נקודה נעלם הגבול בין "לעשות משהו לא בסדר" לסתם "לעשות משהו"?

צעדי תינוק

כמובן, רוב הסיכויים שהמעבר מטקטיקות מעקב מינימליסטיות לריגול מוחלט לא יתרחש בן לילה ולא יהיה על גבם של מכשירים חכמים בלבד. לטענת ה"אינדיפנדנט ", למשל, מאות צגי וידאו לתינוקות ומצלמות טלוויזיה במעגל סגור הוקפצו לאחרונה והזנותיהם שודרו באתר אינטרנט חופשי לכולם. בנימה יותר מרושעת, יש את הדוגמא של מוסה עבד-עלי עלי, פעיל שהטלפון שלו היה נגוע בתוכנות ריגול בדרגה גבוהה בשם FinFisher לאחר שנמלט מארץ מולדתו. תוכנת הריגול העניקה למשתמשים מרוחקים גישה מלאה לסמארטפון של מוסה, והעניקה להם את היכולת להשתמש בכל אחד מהיישומים שלו ולהתפשר עליהם. FinFisher הוסר, אך נוכחותו הייתה אינדיקציה ברורה לכך שכמה סוכנויות ממשלתיות אינן חוששות להרחיק מרחק כשמדובר בגישה למידע אישי.

שורה תחתונה? KooZoo אינו מהווה סיכון מכיוון שהוא מעולם לא עלה מהקרקע. אבל קיימות אפליקציות דומות וגרסאות מתוחכמות עוד יותר נמצאות ביצירות. כשאתה מקוון, יש סיכוי שכל דבר שאתה רואה ועושה יכול להיות במעקב, הקלטה או ניצול - גלוש בטוח, הגן על האינטרסים שלך ואולי תמצא את האייפון הישן הזה בית חדש. מכשיר "חכם" אחד מספיק סיכון.

תמונה ראשונה: מועדון הצילום only4denn / Dollar

אפליקציית המצלמה של KooZoo: זה ג'ונגל שם בחוץ
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.