לפייסבוק יש זיכרון טוב יותר ממך – גלה מה היא יודעת

מוח כחול עם לוגו בפייסבוק

לאור השערוריה הגדולה ביותר של פייסבוק עד כה, אנשים רבים מתחילים להתייחס לפרטיות ברצינות רבה יותר.  

לרוע המזל יתכן ומאוחר מדי למידע שיש לפייסבוק כבר. איסוף הנתונים שלה על כל הפעילות המקוונת שלך, ובהרחבה שלך החיים, הוא בלתי ניתן למחיקה ובלתי ניתן למחיקה.

כדי לאמוד כמה יש לך בפייסבוק, עכשיו אתה יכול להוריד ארכיון מפייסבוק כדי לראות את כל מה שהיא יודעת עליך.

חסרי אונים ככל שתרגישו לגלול בין כל הדברים שהוא מכיר, הארכיון הוא נקודת התחלה מצוינת עבור כל מי שסקרן איזה מידע אתם מוסרים, ביודעין ולא יודע, לפייסבוק ולחברות אחרות שעשויות להיות אחרות..

איזה מידע פייסבוק שומרת עליך?

בקיצור, כמעט הכל. בטבלה באתר שלה, פייסבוק מראה לך איזה מידע היא שומרת, והיכן תוכל למצוא אותו. חלקו הוא ציבורי, כמו כתובת האתר של הבל שלך, וחלקו אתה יכול לראות בארכיון הנתונים עבורך בלבד. הרשימה המלאה כאן.

1. כל פרטי הקשר שלך …

ברגע שאתה מוריד את פייסבוק לטלפון שלך ומאפשר לו לראות את רשימת אנשי הקשר שלך, הוא מגרד את כל המספרים, הכתובות והדוא”ל מרשימת אנשי הקשר שלך. אפילו אלה שאין להם פייסבוק נקצרים את הפרטים שלהם בגלל אלה שכן.

אז ניסיתי גם להוריד את קובץ ה- zip שלי בפייסבוק.
הזדעזעתי שלפייסבוק יש את פרטי הקשר שלי, יומני השיחות שלי ופעילויות הטקסט שלי. זו הפרה קשה של פרטיות ואבטחת הנתונים. @ Salomelugard pic.twitter.com/pRl7bAHVBP

– טוני טרנר (@KendrickKE_) 24 במרץ, 2018

הרשימה לא אמורה להפתיע כל כך, מכיוון שאתה צריך להצטרף כדי לאפשר לפייסבוק לגשת לפרטי הקשר שלך. אף על פי כן, הגודל העצום של הרשימה כשאתה גולל למטה נפתח בעיניים – מתי בפעם האחרונה ראית את מספרי הטלפון של כל החברים והמשפחה שלך?

2. … וכל השיחות וההודעות שלך

בנוסף לפרטי הקשר שלך, תוכל למצוא גם כל הודעה שכתבת ב- Messenger.

כל. יחיד. אחד.

לחץ על שם ובקר מחדש את ההודעות הישנות האלה שלפני שבע שנים (או את ההודעות החדשות יותר וכנראה גם פחות פחות) ותביני כיצד פייסבוק יכולה למקד מודעות מספיק טוב בכדי לשכנע אנשים רבים לחשוב שהיא מצותת לשיחות.

כאן לא תראה את ההודעות שנמחקו, אך כפי שמראה ציוץ לאחרונה של מקס שרמס (עורך דין ופעיל פרטיות שנלחם בפייסבוק בנושאי פרטיות מאז שהיה סטודנט), יתכן שהוא פשוט בוחר שלא לכלול את זה בארכיון שהורדת.

אז # צוקרברג אומר שהם מוחקים נתונים ברגע שאתה מוחק אותם ..? pic.twitter.com/rmIRzPpZsb

– מקס שרמס (@maxschrems) 10 באפריל 2018

אם יש לך טלפון אנדרואיד, פייסבוק שומרת על כל השיחות החודרות והיוצאות שלך, כמו גם את הודעות ה- SMS שלך, כפי שגילה מפתח התוכנה דילן מקיי בארכיון שהורד..

הורדתי את נתוני הפייסבוק שלי כקובץ ZIP

איכשהו יש את כל היסטוריית השיחות שלי עם אימא של בן זוגי pic.twitter.com/CIRUguf4vD

– דילן מקיי (@dylanmckaynz) 21 במרץ, 2018

3. כל התמונות שהועלו, והמטא נתונים שלהן

כל התמונות שהעליתם אי פעם לפייסבוק זמינים לצפייה באלבומים הנפרדים שלהם, שלמים עם הערות ועמדת מטא נתונים.

ממידע זה פייסבוק יודעת באיזו מצלמה השתמשת, באיזו חשיפה ומהירות ISO השתמשת, היכן צילמת את התמונה וממקום שהעלית אותה. מהתמונות שלך, פייסבוק יודעת לאן צילמת אותן, ולכן היכן היית, תלוי באיזו תדירות אתה מצלם ומעלה תמונות, כמה זמן היית שם.

דבר אחד שאתה לא רואה הם התמונות שמחקת לאחר שהמשתמשים לחצו על פייסבוק להסיר תמונות שנמחקו מהשרתים שלה בשנת 2012. אבל כפי שראינו מהציוץ של מקס שרם, יתכן שהיא עדיין קיימת אותם אבל פשוט בחרה לא לכלול אותם. בארכיון שהורדת.

4. כל הפרצופים שלך

עם כל תמונה שהועלה עם הפנים שלך עליה, הטכנולוגיה העמוקה ביותר של פייסבוק בשם Deep Face יכולה לזהות אותך ברמת דיוק של 97.35%. Deepface מבצע טוב יותר מאשר טכנולוגיית זיהוי הפנים של ה- FBI, שיש לה דיוק מרשים של 85%.

האם נוכל לדבר על כמה מוזר "נתוני זיהוי פנים" קטע בארכיון הנתונים בפייסבוק שלך הוא? כמו מה זה אפילו ואיך זה יכול להיות מועיל? (ערכים השתנו כדי להגן על הפנים שלי) pic.twitter.com/nV6jGRXZdZ

– פרד “הראה תשובות נוספות” בננסון (@fredbenenson) 26 במרץ, 2018

הטכנולוגיה שפייסבוק משתמשת מבססת את זיהוי הפנים שלה על תמונות שאתה מתויג בהן. לדברי קבוצת המחקר העומדת מאחורי הטכנולוגיה, היא מעסיקה יותר מ 120 מיליון פרמטרים לקבוע מי הפנים של מי.

אם אתה גר באיחוד האירופי, ייתכן שתגלה שחלק זה חסר כחוק להגנת המידע של האיחוד האירופי (שמקבל עדכון די בקרוב) אוסר על הטכנולוגיה. אך באופן מדהים, בתוך שערוריית נתונים זו, פייסבוק החלה לבקש מכמה ממשתמשי אירופה להסכים לטכנולוגיית זיהוי פנים מבלי לתת אפשרות ברורה לבטל את הסכמתם..

פייסבוק מבקשת כעת במפורש ממשתמשים אירופאים לקבל הסכמה לזיהוי פנים pic.twitter.com/YErXPGjFPE

– ג’ניפר קובי (@jennifercobbe) 16 באפריל 2018

זה המסך בו הם מבקשים הסכמה. אין אפשרות ברורה ל’לא ‘

cc @darkpatterns pic.twitter.com/GDlsCImyZj

– ג’ניפר קובי (@jennifercobbe) 16 באפריל 2018

5. כל מפגשי הכניסה שלך

בכל פעם שאתה מתחבר או פותח פייסבוק, פייסבוק רושמת את השעה, התאריך, כתובת ה- IP ואת הדפדפן או האפליקציה שאתה משתמש בה.

ממידע זה הוא יכול לקבוע היכן אתה נמצא במהלך היום – מהנסיעות היומיות שלך לאן אתה יוצא לחופשה. זה יכול לאתר את השעה והמקום המדויקים שבהם אתה נכנס לפייסבוק, ובהתאם לתדירות שאתה משתמש בפייסבוק, זה יכול למפות את כל חייך.

6. המפרסמים שיש להם את פרטי הקשר שלך

אולי החלק המשעשע ביותר בארכיון הוא קטע המודעות, שמפרט את כל המפרסמים שיש להם את פרטי הקשר שלך, את המודעות עליה לחצת בזמן שאתה נמצא באתר, ואת הנושאים שבהם פייסבוק חושבת שיש לך את העניין ביותר.

כל מה שאהבת, שיתפת או לחצת עליו, בפייסבוק או באתר שיש בו קובצי Cookie בפייסבוק, משמשים כולם כדי לקבל מושג טוב יותר באילו מודעות סביר יותר שתלחצו..

רשימת המודעות הובילה לתגליות מעניינות למדי:

הורדתי את היסטוריית הפייסבוק שלי ולחצתי רק פעם אחת על 2 מודעות. הנושא ידהים אותך. pic.twitter.com/rkCBPY9ofv

– מלאני ווד (@mel_wood) 12 באפריל, 2018

Zuck היקר @facebook,
@MerriamWebster בבעלות = שייכות לעצמי.
לעיתים רחוקות אני מתחבר ל- @facebook או משתמש בו.
כשהורדתי את הנתונים, נחרדתי לראות את רשימת 505 “המפרסמים שהעלו את רשימת אנשי הקשר שלי עם המידע שלי”
ובלי הסכמתי. זה ≠ בעלות. pic.twitter.com/d1n4XQ8Efx

– אריק טופול (@EricTopol) 14 באפריל 2018

אפילו המודעות עצמן הולכות ומודעות לעצמן:

כאשר מודעה ב- #Facebook מודה סוף סוף לעיין בהיסטוריית הגלישה שלך �� pic.twitter.com/MWgHJkDoqy

– ליל האנט (@LillionHunt) 10 במרץ, 2018

פייסבוק הצליחה להרוויח את כספה בכך שהיא מספקת לתאגידים ולשחקני מדינה קבוצת משתמשים בשני מיליארד דולר שממנה ניתן לבחור את שוק היעד שלה..

איסוף נתונים ממשתמשיה הוא אבן המפתח במודל העסקי של פייסבוק, ולא סביר שיפסיק בקרוב.

זה לא רק פייסבוק שאוחסן את הנתונים שלך

תאגידים ברחבי העולם נושמים לרווחה קטנה שהפייסבוק שלהם ולא הם שנמצאים במרכז סערת הפרטיות העצומה הזו. שמא נשכח את אקוויפקס, שספגה מהפרת נתונים מזוויעה שחשפה מעל 150 מיליון לקוחות לגניבת זהות. ובואו לא נתחיל בגוגל (אתה יכול להוריד שם את כל הנתונים שלך אם תרצה).

פייסבוק מחזיקה גם ב- WhatsApp ובאינסטגרם, ובהכנסת אפליקציות עוד יותר המיועדות לקטיף נתונים, ברור שפייסבוק מגוונת את האופן בו היא אוספת נתונים על משתמשים (וגם לא משתמשים) בהמוניהם..

אם אתה מתכוון לחתוך את הראש מההידרה הדיגיטלית הזו ולמחוק את הפייסבוק שלך, צפה שהיא תמצא דרכים חדשות להשיג את הנתונים שלך. שמור על חדות ובדוק מי הבעלים של האפליקציות והימנע מחברות שמבקשות את המידע האישי שלך. חפש אלטרנטיבות שלא מפגיזות אותך במודעות ממוקדות ומגמינות את הסתמכותך בפייסבוק.  

ככלל, היזהר משירותים מקוונים בהם אתה משתמש בחינם. כמו שנאמר הפתגם: “אם אתה לא משלם עבור המוצר אתה המוצר.” אם אתה צריך להשתמש בהם, מידע זה תמיד עוזר. שם, יום הולדת וכתובת אימייל שונים יכולים לעזור לכם להגן על הזהות החברתית המקוונת שלכם.

שאלו את עצמכם: האם אפליקציית הכושר הזו יש לקבל את שמי ואת כתובת האימייל האמיתית שלי?

ניתן לשנות את הנוכחות המקוונת שלך לחלוטין מכריע; התחל בקטן עם חמישה דברים שתוכלו לעשות כדי לשפר את האבטחה והפרטיות המקוונת שלכם תוך דקות, או ראה כמה מעצות הפרטיות שלנו אתם מתאמנים (או שאולי כדאי לכם להתחיל להתאמן).  

כיצד להוריד את נתוני פרופיל הפייסבוק שלך

היכנס לחשבון הפייסבוק שלך ו:

שלב 1: עבור אל הגדרות חשבון כלליות ובחר “הורד עותק של נתוני הפייסבוק שלך” מתחת למידע האישי שלך.

שלב 2: הורד את המידע שלך על ידי בחירה ב”התחל את הארכיון שלי. ”

שלב 3: אמת את חשבונך, ופייסבוק תשלח אליך דוא”ל שתאשר שהוא מכין את הגיבוי שלך.

ברגע שיהיה מוכן פייסבוק תשלח אליך דוא”ל (והודעת FB) שאומרת שההורדה שלך מוכנה.

שלב 4: לחץ על הקישור או ההודעה ובחר “הורד ארכיב.” קובץ zip אמור להתחיל להוריד.

שלב 5: שחרר את הקובץ כדי לקבל את התוכן המלא של פרופיל הפייסבוק שלך בתיקיה אחת. בחר index.htm והפרופיל “דף הבית” שלך יעלה.

לפייסבוק יש זיכרון טוב יותר ממך - גלה מה היא יודעת
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.