הטכנולוגיה שיכולה לרגל את המוח שלנו מגיעה

מבט ממעוף הציפור על מוח שנראה דרך הראייה המשקפת הצבאית.

לפני כמעט עשר שנים השיקה פייסבוק את כלי זיהוי הפנים שלה, שיכול לזהות אנשים בתמונות שהועלו לרציף. מאז ראינו את הטכנולוגיה שאומצה בביטחון גבול שדה תעופה, במכשירים הניידים שלנו ואפילו בסיורי הופעות.

החדירות הפתאומית של זיהוי פנים משפיעה על הפרטיות שלנו, והפרשת הטכנולוגיה שכבר קיימת תהיה קשה, לא רק בגלל התיאבון הבלתי יודע שובע של ממשלות וחברות למעקב המוני, אלא גם משום שהיא פשוט הפכה את חיינו לנוחים יותר.

אז כשחדשות עלו שפייסבוק מפתחת ממשקי מחשב ומוח שיאפשרו לנו לגלול ללא ידיים דרך נופי הפלאים הממולאים בפרסומות הידועות גם בשם עדכוני החדשות שלנו, היה קשה שלא לחוש תחושה מכרעת של דז'ה וו על רומן של פעם חתיכת טק שהוטמעת בחברה.

ההבטחה לממשקי מחשב ומוח

ממשקי מחשב-מוח (BCI) הם מכשירים המאפשרים תקשורת בין המוח שלך לבין התקן קווי, המגלה פעילות עצבית ומפרש את אותם אותות חשמליים לרגשות בסיסיים, למשל. מכשירים אלה אינם יכולים כרגע לנטוע בראשכם מחשבות ורגשות, אך הם יכולים לעזור בשיפור הפעילות העצבית סביב עצבים פגומים - דוגמא נפוצה לכך היא שתל שבלול. ניתן להשתיל כריתות BCI כירורגית או פשוט ללבוש אותן על ראשכם כמו כובע שחייה רופף.

מכשירים אלה משמשים בדרך כלל כדי לעורר פעילות עצבית לטיפול במצבים רפואיים כמו מחלת פרקינסון ורעידות, אך הם שימשו גם באופן ניסיוני באוזניות משחקי חידוש לשליטה באובייקטים וירטואליים..

אבל האם BCIs יכולים להבין מה אתה חושב? ברמה הבסיסית, כן. חוקרים הרושמים דחפים חשמליים מהמוח והשרירים שלך יכולים לקבוע אם העצבים שלך מתפקדים כרגיל ואיך אתה מרגיש, אבל זה לא יכול להצביע על הסיבה שאתה מרגיש ככה. לדוגמה, ה- BCI יכול לדעת מתי אתה מרגיש רעב, אך עדיין לא איזה אוכל מדויק.

אך בקרוב יוכלו לדעת יותר, בזכות בינה מלאכותית טובה יותר ותוכנות למידת מכונות המשמשות לפרשנות פעילות עצבית מורכבת יותר. כעת, חברות כמו Neuralink של Elon Musk מובילות מאמצים להביא את הטכנולוגיה שפעם הייתה מוגבלת למחקר קליני למיינסטרים. פייסבוק מפתחת כרגע טכנולוגיה שמאפשרת לאנשים להקליד פשוט על ידי חשיבה, כך שבמקום להקליד את הפייסבוק שאותה אתה יכול פשוט לחשוב על זה ולפרסם אותו בלי להרים אצבע או טלפון. גדול.

המחשבות שלך למכירה

למפרסמים כבר יש תמריץ לדעת מי היה מעוניין במוצר שיימכר. חלקם כל כך טובים במיקוד מודעות שאנשים חשבו שהם מצותתים אליהם.

להבין לקוח פוטנציאלי ברמה העצבית היה קופת הנתונים. פירוש הדבר יהיה ללמוד על המידע האינטימי והרגיש ביותר שאתה יכול לקבל מאדם כדי שתדע בדיוק איך הוא מרגיש לגבי מוצר.

אם הנתונים העצביים שלך היו מזוהים עם קופת הנתונים האישיים שיש לחברה כמו פייסבוק, זה היה יוצר פרופיל ניואנסי להפליא של האופן שבו אתה מתקשר עם הפלטפורמה. וכל עוד המפרסמים מוכנים לשלם על כך, אתם יכולים להיות בטוחים כי הנתונים ייאספו במלואם.

עם זאת, זה לא יקרה בן לילה. הגרסה הלא פולשנית של טכנולוגיה זו מסתמכת כרגע על שתרכיב כובע עצבי מאוד גלוי המחובר למחשב כדי לקרוא את פעילות המוח שלך, אך פייסבוק ונוירלינק רוצים להפוך את החיבור הזה למחשב בצורה חלקה יותר. Neuralink במקרה זה שואף לבנות "חוטים" גמישים שניתן להשתיל למוח שלך כדי לאפשר לך לשלוט במכשירים שלך על ידי מחשבה בלבד..

BCIs העוסקים במיינסטרים וודאי יועילו למיליוני אנשים עם נזק עצבי נרחב בכך שהם יעניקו להם ניידות רבה יותר. אבל אם זה מיושם בקנה מידה המוני וכולנו משתמשים במחשבות שלנו בכדי לקיים אינטראקציה עם כל מה שסביבנו, אנו מסתכנים באובדן המפלט האחרון שנותר לנו - המחשבות שלנו.

פולשנית בעליל, ועד כה, לא מסומנת

הקצב בו הטכנולוגיה מתקדמת מאפשרת את הופעתם של BCIs מסחריים בעשור הבא, והפיתוי של נוחות רבה יותר בפשטות לחשוב דברים שמתרחשים לא יהיה ללא ספק תפקיד מסיבי בשיווק שלה. אבל כמו עם זיהוי פנים, היעדר הפיקוח הנוכחי והגבלות חוקיות לא מספיקות ברמה המסחרית והפדרלית הן, יהפכו את הטכנולוגיה לבשלת ניצול לרעה במערכות פיקוח המוניות, שכמעט בלתי אפשרי להפוך אותה..

בסרטים של ג'ורג 'אורוול אלף תשע מאות שמונים וארבע, "שום דבר לא היה משלך מלבד כמה סנטימטרים מעוקבים בתוך הגולגולת שלך." אפילו לא ברומן הדיסטופי המצמרר ביותר לא היה מיגור מוחלט של הפרטיות למחשבותיו של האדם.

הטכנולוגיה שיכולה לרגל את המוח שלנו מגיעה
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.