החוק החדש נגד אופי פירטיות באוסטרליה: לשקוע או לשחות?

החוקים החדשים נגד אופי פירטיות באוסטרליה חוסמים אתרים

מה קורה כאשר הממשלה מחליטה להפסיק את פירטיות האינטרנט? באוסטרליה התוצאה היא הצעת החוק לתיקון זכויות יוצרים (הפרה מקוונת) 2015, שנראה לתת לבעלי זכויות דיגיטליות שליטה רבה יותר על התוכן שלהם, לא משנה היכן יתארח. על הנייר יש לרעיון ראיות, אבל לפחות כמה מומחי קניין רוחני בוכים עבירה - ומתריעים כי החוק החדש עשוי לשקוע יותר מאשר לשחות.

הנפת הדגל השחור

פיראטיות דיגיטלית היא בעיה רצינית ברחבי העולם. על פי הדיווח ב"גלובל פוסט ", למשל, כאשר משחקי הכס המגה-להיט של HBO Game of Thrones עלה לראשונה בעונה הרביעית באפריל האחרון, הפרק החדש הראשון הורד באופן לא חוקי יותר ממיליון פעמים ביום אחד. וכפי שצוין בניו יורק טיימס, מדינות כמו שוודיה הפכו חממות לפיראטיות - אין פלא, מכיוון שזהו מקום הולדתו של אתר שיתוף הקבצים הידוע לשמצה "מפרץ הפיראטים", ולמעלה מ- 280 מיליון סרטים ותוכניות טלוויזיה הורדו באופן לא חוקי בשוודיה בשנת 2014 בלבד.

כמובן, ספקי הפיראטים במדינה לא שומרים לעצמם את כל התוכן הזה, והם שמחים למכור אותו או למסור אותו לגורמים מעוניינים ברחבי העולם. זהו המחסן העצום הזה של תוכן המפר זכויות יוצרים שמדאיג את המחוקקים האוסטרלים, והביא להצבעה של 37-13 לתמיכה בהצעת החוק החדשה. למעשה החוק מכוון ספציפית לאתרי אינטרנט מעבר לים, המכונים "מיקומים מקוונים", המפיצים תוכן פיראטי. סיימון בוש מאיגוד מפיצי הבידור האוסטרלי מכנה את החקיקה החדשה "רגע פרשת מים", ומתאר אותה כ"סימן חיובי באמת לתעשיית התוכן היצירתי. "שבחים זוהרים ... אבל מה ההשפעה האמיתית?

מטרה עיקרית?

כך זה אמור לעבוד: אם בעלי זכויות דיגיטליות יגלו כי התוכן שלהם מתארח באתר מחוץ לאוסטרליה, הם יכולים לפנות לשופט בית משפט פדרלי ולבקש שהאתר ייחסם לחלוטין לכל המשתמשים האוסטרלים. פעולת חסימת האתר נופלת על ספקי שירותי אינטרנט כמו טלסטרה ואופטוס.

אבל יש בעיה. כמה, בעצם. ראשית למעלה הן הגדרות. החוק אומר כי כל אתר שמטרתו "המטרה העיקרית להקל על הפרת זכויות יוצרים" הוא משחק הוגן לאתגר בית משפט. אך הצעת החוק אינה מפרטת את הספציפיות של מונחים אלה, לדברי ד"ר מתיו רימר, פרופסור חבר במכללת ANU למשפטים, המכנה את העברת הצעת החוק הזו "יום אפל מאוד לאינטרנט באוסטרליה." ללא הגדרות מוצקות, נותר לשופטי בית המשפט הפדרלי להחליט מה מהווה "המטרה העיקרית" של האתר. מה אם 30 אחוז מכל הקבצים שמתארחים הם פירטיים? האם זו מטרה ראשונית או סתם התרחשות? ומה מזהה אתר כ"קל "על הפרת זכויות יוצרים? האם אירוח מספיק? או שהם צריכים לפרסם ולגבות תשלום עבור תוכן?

יש גם השאלה כיצד בדיוק ייחסמו אתרים. סביר להניח כי ספקי שירותי האינטרנט יוכלו לבחור את השיטה המועדפת עליהם, שמשמעותה שני דברים: פשוט לביצוע וסביר להניח שעלותם צריכה חדשה לצרכנים. יש גם דאגות לחזרה על מה שקרה עם סוכנות ממשלתית ASCI, שהכריחה ספקיות אינטרנט לחסום את כתובת ה- IP של שרת ולא את כתובת האתר הפוגענית, וכתוצאה מכך גישה חסומה ליותר מ- 250,000 אתרים לא פליליים.

מים פתוחים

אז איך מתכננים אוסטרלים רעבי תוכן לטפל בחוק החדש? על פי The World Today, דרך אפשרית אחת היא קלט השימוש בשימוש ברשתות פרטיות וירטואליות (VPN), המאפשרות למשתמשים לגשת לאנונימיות באופן אנונימי ולעוות את התקנות החדשות הללו. ואף שיש חשש כי הצעת החוק עשויה גם היא לחסום חברות VPN מעבר לים, SBS מדווחת כי תזכיר הסבר המצורף לחקיקה החדשה מבהיר כי VPNs לא יוכוונו, אם כי אינו מציע הגנות ספציפיות.

אוסטרליה מקווה להפסיק את גאות התוכן הפיראטי על ידי חסימת הגישה ליציאות השיחה של האתר שנמצאות פחות מוניטין מהממים. אך התוכנית עשויה להתבטל ככל שמשתמשים רבים יותר בוחרים ב- VPN ופתרונות דומים בכדי לאבטח את פעילויותיהם באופן מקוון ולאפשר להם לגשת למה שהם רוצים, מתי שהם רוצים זאת.

תמונה מוצגת: Petr Kratochvil / Public Domain Pictures.net

החוק החדש נגד אופי פירטיות באוסטרליה: לשקוע או לשחות?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.