חוק חופש ארה”ב: צעד אחד קדימה, צעד אחד … לצדדים?

מעשה חופש ארה

חוק חופש ארה"ב פינה סופית גם את בית ארצות הברית וגם את הסנאט. חלקם מעריכים זאת כניצחון מסיבי בזכויות הפרטיות ובפגיעות של סוכנות ריגול, בעוד שאחרים חוששים שזו לא יותר משפה יפה עטופה בקלטת מסך. כפי שצוין במאמר שפורסם לאחרונה על ידי משרוקית ה- NSA, אדוארד סנודן, שפורסם לאחרונה ב"ניו יורק טיימס "," למרות שעברנו דרך ארוכה, הזכות לפרטיות - יסוד החירויות המעוגנות במגילת הזכויות של ארה"ב - עדיין תחת איום. במילים אחרות, אמנם יש כמה דברים טובים בהצעת החוק החדשה, אך זו רק נקודת פתיחה.

תשאלו יפה

אוסף הרשימות הגדולות של רשומות הטלפון האמריקאיות מעולם לא עמד. למרות ניסיונותיהם של מחוקקים רפובליקנים, סוכנויות ריגול ותלמידים אחרים, אזרחים פשוט לא הרגישו בנוח עם הסמכות הרחבה שניתנה ל- NSA על פי סעיף 215 לחוק הפטריוט. כתוצאה מכך, אין זה מפתיע שחוק החירות עבר סוף סוף והפסיק את איסוף הכמויות ללא סיבה טובה. כעת, על גופי ממשל להגיש בקשות ספציפיות של חברות טלפון ולעשות זאת לפחות עם פיקוח כלשהו.

התקווה? כי דרישה זו לשאול יפה היא הצעד הראשון בדרך לשיפור ההגנות המקוונות עבור אזרחים פרטיים. אך כפי שמציין ה- Intercept, הצעת החוק החדשה מעניקה תקופת חסד של שישה חודשים לאוספים בכמויות גדולות; בעוד שארגוני ריגול האטו את מאמציהם בציפייה לעובדה של סמכויות אלה שיפוגו או לא יחודשו, הם עשויים לבחור לרוץ דרך שאר שנת 2015, ולתפוס כל מה שהם יכולים בדרך. כמו כן, ראוי לציין כי המעשה החדש מאשר מחדש כמעט כל תוכנית אחרת שניתנת לאור ירוק על ידי חוק הפטריוט, כך שלא מפתיע שוחרי הפרטיות לא בדיוק מתלהבים מה"חופש "החדש הזה. הנשיא אובמה צייץ כי יחתום על הצעת החוק החדשה ברגע שנחת על שולחנו, ואילו הרפובליקנים של הסנאט עשו מאמצים אחרונים לבלום את הדיון ולמנוע תיקונים. אזרחים, בינתיים, עומדים על הגדר.

נושא נפוץ

בעוד שחוק החופש אולי לא היה השינוי הגדול שקיוו סנודן ומפלגות דומות באותה מידה, אולם עברו כבר הוליד אתגרים משפטיים במדינות אחרות. על פי דברי טק קראנץ ', למשל, קבוצה בשם Privacy International הגישה כעת אתגר משפטי נגד GCHQ של בריטניה בגין מדיניותה בנושא איסוף נתונים בכמויות גדולות, בטענה שהמידע "אינו נגיש מספיק לציבור, ואינו מכיל אמצעי הגנה נאותים לספק הגנה נאותה מפני התנהלות שרירותית. "

זו לא הפעם הראשונה ש- GCHQ עולה תחת אש; בפברואר פסק בית הדין למעצמות החקירה (IPT) כי סוכנות הריגול פעלה שלא כחוק כששיתפה נתונים עם ה- NSA. בעקבות מגבלות חוק החופש על איסוף נתונים בכמויות גדולות בארצות הברית, Privacy International מבקשת מה- IPT לפסוק כי אוסף מערכי הנתונים בכמויות גדולות אינו חוקי וכן להורות על השמדה של כל החומרים המתקבלים שלא כדין. אמנם ייתכן שהאתגר לא יצליח - בהיסטוריה שלו 15 שנה פסק הדין בפברואר היה הראשון שנפלה כנגד ארגוני ריגול בריטיים - אך הוא מסמן את תחילתה של מגמה: כאשר אפילו מדינה אחת נוקטת בצעדים קטנים כדי לצמצם את כוחות האיסוף הסמויים הרחבים מדי. , אחרים ילכו בעקבותיהם.

שומר על מעונן

בסופו של דבר, חוק החופש לוקח צעדים קטנים בלבד קדימה בכל הנוגע לשמירה על פרטיות דיגיטלית. וכפי שצוין על ידי Reason.com, אפילו ההתקדמות הזו קדימה נובעת מכמה מהצדדים שהולכים לצדדים בהתחשב במורכבות העצומה של נוסח החוק. זה ארוך, מלא בחריגים ובתיקונים ולרוב לא ניתן להסיק אותו לכל מי שאינו פוליטיקאי במשרה מלאה. הסיבה טוענת שכך מעדיפים המחוקקים לפעול. אם אזרחים לא בטוחים מה קורה, הם נוטים פחות להתלונן.

שורה תחתונה? חוק החופש החדש לא בדיוק משחרר אזרחים מעיניהם הפקוחות של ה- NSA ושל סוכנויות אחרות, אך ההוכחה חיובית לכך שגילוייו של סנודן והלחץ הציבורי משפיעים. זאת התחלה.

תמונה מוצגת: alexisdc / Dollar Photo Club

חוק חופש ארה"ב: צעד אחד קדימה, צעד אחד ... לצדדים?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.