קרן ויקימדיה וקבוצות זכויות תביעות NSA בגין מעקב המוני

[ware_item id=33][/ware_item]

קרן ויקימדיה וקבוצות זכויות תביעות NSA בגין מעקב המוני


קרן הוויקימדיה של ג'ימי וויילס, העמותה שעומדת מאחורי ויקיפדיה, הודיעה על כוונתה להגיש תביעה נגד הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) ומחלקת המשפטים (DOJ).

התביעה מיועדת לאתגר תוכניות למעקב המוני כמו PRISM.

בפוסט שפורסם לאחרונה בבלוג אמר הקרן:

"מטרתנו בהגשת התביעה היא לסיים את תוכנית המעקב ההמונית הזו כדי להגן על זכויות המשתמשים שלנו ברחבי העולם".

לעמותה מצטרפים שמונה ארגונים נוספים "מכל הקשת האידיאולוגית", כולל:

  • אמנסטי אינטרנשיונל ארה"ב
  • קרן גלובלית לנשים
  • משמר זכויות אדם
  • מרכז אמריקני פן
  • מגזין האומה
  • האיגוד הלאומי של עורכי דין להגנה פלילית
  • מכון רתרפורד
  • משרד וושינגטון באמריקה הלטינית

התלונה המלאה מסבירה כיצד ויקימדיה תתמקד במעקב שנקרא "upstream" - איסוף כמויות עצומות של נתונים באמצעות הקשה על מבנה האינטרנט.

בתביעה טוענים כי מעקב כה נרחב פוגע הן בתיקון הראשון והן ברביעית על ידי שחיקת חופש הביטוי וההתאגדות והזכות לפרטיות בהתאמה..

בתביעה נכתב גם כי נוהגי ה- NSA, שהובאו לראשונה לידיעת הציבור על ידי מפוצי המשרוקית אדוארד סנודן, מפרים את סעיף III לחוקה, הקובע את סמכותם של בתי משפט בארה"ב..

בנוסף, נכתב כי סוכנות הריגול חרגה מתפקידה, כהגדרתו בחוק הפיקוח על מודיעין זר (FAA) ותוקנה על ידי הקונגרס בשנת 2008..

ה- FAA מעניק לשירותי הביטחון את הסמכות לפקח על אזרחים שאינם ארה"ב בלבד, אך השיטות הנהוגות העלו למעשה כמויות עצומות של נתונים מתושבי ארה"ב ומכלל לא תושבים תושבים כאחד.

לרוע המזל, הבעיה עבור ויקימדיה היא הקושי להוכיח כי נאספו נתונים מיותרים. אבן נגף כזו עשויה למעשה לגרום לכך שהקרן לא תוכל לנצח את עניינה.

ויקימדיה הצביעה על מצגת NSA PowerPoint מסווגת שיצאה בשנת 2013 וכללה שקופית מסוימת אחת שהסבירה כיצד מערכות הניטור שלה יכולות לאפשר לאנליסטים שלה ללמוד "כמעט כל מה שמשתמש טיפוסי עושה באינטרנט"..

הקרן הציגה גם שקופית שנייה בחליפתה הכוללת התייחסות מפורשת לוויקיפדיה ואף משתמשת בסימן המסחרי שלה, כמו גם באחרים מארגונים כולל גוגל, פייסבוק, טוויטר ויאהו. זה, כך נאמר, מספק את העילה לתביעתה.

המצב המשפטי בפועל אינו ברור כל כך - כדי להוכיח את טיעונה, ויקימדיה תצטרך להוכיח באופן סופי שהיא עצמה הושפעה מפעולות ה- NSA. הסוכנות תסביר, כפי שהייתה בעבר, כי הקרן אינה יכולה לדעת אם התקשורת שלה יורטה מלכתחילה או לא. אמנם טיעון כזה עשוי להישמע מעט רחמני, אך הוא הוכיח את עצמו כיעיל למדי בגלל העובדה שתוכניות פיקוח חשאיות הן כמובן סודיות בהיקפן וביצוען..

ויילה ומנכ"לית קרן ויקימדיה לילה טרטיקוב טוענת כי המקרה הוא חיוני מכיוון שהמעמד הנוכחי יכול להשאיר תורמים לא מוכנים ליצור מאמרים חדשים או לערוך כתבות קיימות מחשש לתגמול אם ה- NSA יקרא את תשומת ליבם.

מהצמד נמסר כי התביעה הוגשה להגנה על 500 מיליון המבקרים החודשיים של ויקיפדיה ועל זכותם הדמוקרטית להחליף באופן חופשי רעיונות וידע, והוסיפה כי:

"פרטיות היא זכות חיונית. זה מאפשר חופש ביטוי, ומקיים חופש חקירה ואסוציאציה. זה מאפשר לנו לקרוא, לכתוב ולתקשר בביטחון, ללא חשש מרדיפה. הידע פורח במקום בו מוגנת הפרטיות ".

לפי רויטרס, ממשל אובמה מבטל את המקרה ואומר:

"היה לנו ברור מאוד מה מהווה יעד תקף של מעקב אלקטרוני. הפעולה של עדכון או קריאה של מאמר מקוון באופן לא תמים אינה נופלת בקטגוריה זו.

אנו נעקוב אחר המקרה, שהגיש ויקימדיה בסיוע איגוד החירויות האמריקניות, בעניין רב.

תמונה ראשונה: מועדון הצילומים ג'רי סליווובסקי / דולר

קרן ויקימדיה וקבוצות זכויות תביעות NSA בגין מעקב המוני
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.