מדוע אסור לך לשבור את המכשירים שלך לעולם

אייפון שבור בכלא

Jailbreak הוא פריצה שכאילו מבטיחה אפליקציות בחינם, תכונות נוספות וביצועים טובים יותר למחשב הנייד, הטלפון, קונסולת המשחקים או אפילו לטרקטור שלך. נקרא גם השתרשות, הוא במקום זאת מסיר מאפייני אבטחה חיוניים מהמכשיר שלך, ומותיר אותך פגיע לעוקבים, האקרים וגניבות..

ההיסטוריה של שוברי הכלא היא, למרבה האירוניה, בעיקר חופש. האקרים מוקדמים גילו כי למחשבים שלהם מגבלות מובנות מהן רצו להשתחרר. הסרת ההגבלות הללו סיפקה חופש ואתגר תכנות טוב.

מה ההבדל בין השתרשות לשבירת כלא?

השורש ופריצת הכלא הם אותו דבר, אם כי פריצת האסורים קשורה ברובה למכשירי iOS, שלעתים קרובות נמכרו מסובסדים וננעלו לתוכנית טלפונית יקרה.

'ביטול נעילה' של הטלפון התכוון לנצל פגיעויות במערכת ההפעלה של הטלפון באופן שישדרג הרשאות ל'שורש 'או' משתמש-על ', המאפשר למשתמש להתקין כל תוכנית, ובאופן כללי לשלוט במכשיר באופן מלא.

חלק מפריצות הכלא דורשות שתפרוץ מחדש את המכשיר בכל פעם שהוא בעת ההפעלה, בעוד שמניפולציות אחרות ומתמשכות יותר קבועות יותר. ניתן להסיר את כולם על ידי החזרת הטלפון להגדרת היצרן שלו - אם כי ישנו סיכון של 'לבנים' את המכשיר ולהפוך אותו לחסר תועלת לחלוטין.

בשל אופיו הפתוח של אנדרואיד והגישה המתירנית של היצרן בנושא 'השתרשות', מתן לעצמך הרשאות מלאות בטלפון אנדרואיד זה הרבה יותר פשוט, אך הדבר עלול להקשות על מניפולציות..

מכשירי אנדרואיד מושרשים נפוצים הרבה יותר, למרות שלמשתמש כבר יש גישה למגוון רחב יותר של תכונות, והם יכולים להתקין אפליקציות מחנויות לא רשמיות או אפילו קבצי התקנה..

השתרשות המכשיר תמיד הופכת אותו פחות מאובטח

בעוד שמגבלות מסוימות אכן מעצבנות, מיותרות או נבנות מתוך כוונה לחלוב משתמשים בכספם, שוברי כלא אינם מסוגלים להבחין בין גבולות הכרחיים וממאירים..

לדוגמה, חשוב שכל אפליקציה המותקנת תוכל לקרוא רק נתונים משלה, ולא תוכל לגשת לנתונים של אפליקציות אחרות. אחרת, הם יוכלו להשיג מפתחות הצפנה, זרעי גיבוי של ביטקוין, סיסמאות או המידע האישי שלך. יהיה עליכם לסמוך על כל האפליקציות שלכם עם כל הנתונים שבטלפון שלכם - התחייבות מיותרת ומסוכנת.

בנוסף, השתרשות מקלה על אחרים לתפעל את התוכנה במכשיר שלך, למשל, על ידי גישה למערכת ההפעלה שלה כשאתה מחבר אותה ליציאת USB של מישהו אחר..

המידע האישי שלך ייחשף כולו וישאיר אותך ללא פרטיות או שליטה כלשהי בנתונים שלך.

שערוריית הפרטיות של אפל

הנה מה לעשות במקום לשבור את הטלפון שלך

מכיוון שפריצת סוהר או השתרשות לעולם איננה אופציה לאנשים שפויים ואנשי ביטחון כמונו, עלינו לקבל החלטות אחרות כשאנחנו מחפשים את החופש להשתמש במכשיר שלנו כמו שאנחנו רוצים. וכדי לשחרר אותנו מניהול זכויות דיגיטלי גרוע (DRM) או מגבלות מונופוליסטיות.

1. בחר את המכשיר שלך בזהירות

אמנם מקובל יחסית לקבץ תוכנה עם חומרה, אך לא כל המכשירים נוצרים שווים. מחשבים ניידים וטלפונים מסוימים יקלו עליך להתקין תוכנה יחסית, ואילו אחרים לא יעשו זאת.

קבל החלטה מודעת לפני הקנייה: האם לתוכנת ברירת המחדל יש את היכולות שאתה מצפה, או שאתה יכול להתקין את מערכת ההפעלה הרצויה לך?

אם מותקנת מחשב נייד עם Windows, בצע חיפוש מהיר כדי לראות עד כמה Linux פועלת עליו. אם אתה מקבל טלפון, ייתכן שתעניין באלטרנטיבה אנדרואיד כמו LineageOS (לשעבר Cyanogen Mod).

2. דע מה אתה עושה

אם לא ניתן בקלות לפתוח את המכשיר שלך, וודא שאתה יודע מה אתה עושה. מכוניות וטרקטורים, למשל, מגיעים גם עם מערכת הפעלה קניינית, אך ניתן להחליף אותה ביתר קלות מזה של אייפון.

עם זאת חשוב שתדע מה אתה עושה ואילו השלכות יש לשינויים שלך על בטיחותך ושל משתתפים פוטנציאליים. לא כל הקושחה האלטרנטיבית נבדקת היטב, וחלקם עלולים להיות זדוניים לחלוטין.

3. קמפיין לזכות תיקון

המקרר, המכונית, הטלפון, הטלוויזיה או המזגן שלך הם שלך, וזה צריך להיות שלך כדי לתקן. ארגונים כמו קמפיין EFF לשחרור חומרה מהסכמי רישיון ולבטל סעיפים שלא מאפשרים לך לשלוט בדברים שבבעלותך..

אתה יכול גם ליצור קשר עם האזור המרחב המקומי שלך או לספריה לגבי טיפים וקהילות (או אפילו להתחיל אחד משלך).

אל תפרוץ Jail או תשתרש את המכשיר

יתכנו מקרים בהם מתאים לשורש מכשיר או לפרוץ ג'אול, אולי למטרות בדיקה או, למשל, להריץ לוכד IMSI.

כך או כך, לעולם אל תפרוץ Jail או השתרש את המכשיר בו אתה פעיל פעיל לתקשורת או לאחסון נתונים. דבר עם פרטיך האישיים לעולם לא אמור להיות מושרש וכל מכשיר מושרש צריך תמיד להיות מכשיר חלופי ייעודי.

אם אתה חושש שהמכשיר שלך מושרש, או פשוט רוצה לוודא שהוא לא, אתה תמיד יכול לאפס את המכשיר להגדרות היצרן שלו, או להתקין מחדש את מערכת ההפעלה.

מדוע אסור לך לשבור את המכשירים שלך לעולם
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.