מחק הודעה? האו”ם אומר כי מפתח ההצפנה לדיבור חופשי

un אומר שהצפנה היא המפתח לשפה חופשית

בשנת 2011 הכריזו האו”ם על גישה לאינטרנט כזכות אנושית. כעת, דוח ממשרד הנציבות העליונה של האו”ם מציב את הזכות להצפנה ואנונימיות כמעט על אותה הדום, וקורא שניהם “הכרחיים למימוש הזכות לחופש דעה וביטוי בעידן הדיגיטלי.” במילים אחרות, האו”ם תומך בזכותם של אנשים לערפל כל חלק מההודעה שלהם – ממקור לתוכן – כך שההשפעה של ההודעה הזו לא אבדה. ואף שההצהרות הרשמיות של הסוכנות לא מאלצות מדינות לשנות את דרכיהן, הדו”ח הוא צעד בכיוון הנכון. אך האם כוונותיו הטובות של האו”ם יכולות באמת לבלום את גאות המאמצים הממשלתיים ברחבי העולם להכניס “דלתות אחוריות” דיגיטליות?

חופש מול כושל בתי קפה

כפי שצוין על ידי חדשות ה- BBC, דוח האו”ם מכנה את ההצפנה “חיונית” לדיבור חופשי ואומר שללא כלים לטשטש את התקשורת שלהם, אנשים יתקשו להביע את דעותיהם מבלי לחשוש מפני צמצום או העמדה לדין. דייוויד קיי, מחבר הדו”ח, אומר כי “הצפנה ואנונימיות, בנפרד או ביחד, יוצרים אזור של פרטיות כדי להגן על הדעה והאמונה.” מסמך האו”ם אף דוגל בחירויות אישיות על ידי נימוס מה שמכונה “איסורי שמיכה”, שאותם הוא “לא מצליחים להיות נחוצים ומידתיים.” בנוסף, בדו”ח אומרים כי מדינות צריכות להימנע מלהפוך את זיהוי המשתמשים למצב של גישה דיגיטלית. בסיכום, המלצות האו”ם מקשרות בבירור בין קידוד לבין היכולת לממש זכויות דיבור חופשיות, אך הדו”ח מכיל כמה אזהרות.

לדוגמה, יש פרק העוסק ב”הפענוח בהוראת בית משפט “שלדבריו צריך להתבצע רק” כאשר הוא נובע מחוקים שקופים ונגישים לציבור החלים אך ורק על אנשים ממוקדים, כל מקרה לגופו. ” נשמע חזק יחסית, זה מעלה שאלה: כיצד פענוח של צו בית משפט יעבוד אם מערכות הצפנה הן חזקות והן אנונימיות? למעשה מדובר בבתי קפה נכשלים במקרה של איום מזוהה ומיידי לביטחון הלאומי, אך מבקרים חוששים שהם דלתות אחורניות בכל דבר פרט לשם.

עילות ממשלתיות

מדוע העניין הפתאומי של האו”ם בהגדרת זכויות דיגיטליות? במידה רבה, המאמץ נובע מהגברת המאמצים הממשלתיים להשיג גישה לתקשורת אישית מוצפנת. על פי The Intercept, למשל, היועץ המשפטי לממשלה האמריקני, לורטה לינץ ‘, הצטרף ל”הסחר בפחד “של ממשלת ארה”ב מפני טכנולוגיות הצפנה. היועץ המשפטי לממשלה טוען כי שחקנים זדוניים משתמשים ב”תקשורת מוצפנת – תקשורת שנועדה להיעלם ברגע שהם נשלחים “, וכי הצפנה זו מגבילה את יכולת אכיפת החוק להגן על האזרחים. המנהל מייק רוג’רס מטעם הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) טוען כי יש לתת לממשלות גישה לכל המוצרים המוצפנים באותה דרך שיש להם גישה לתקשורת טלפונית..

בבריטניה, BGR מדווח כי הצעת חוק חדשה לחוק סמכויות חקירה הנדונה במיוחד היא מיועדת להצפנה. אם תעבור, הצעת החוק תחייב חברות כמו גוגל, אפל ופייסבוק לפענח תקשורת כאשר היא מוגשת עם צו מאת מזכיר הבית. מה שמעניין כאן הוא שבמקרים מסוימים, כמו iMessage של Apple או FaceTime, סדר מסוג זה חסר תועלת. מכיוון שאפל משתמשת בהצפנה מקצה לקצה, פענוח אינו אפשרי בשום פנים ואופן. שירותים כמו Google Hangouts, עם זאת, עדיין אינם מוגנים על ידי הצפנה מקצה לקצה, מה שהופך אותם – ואת אלה המשתמשים בהם – לפגיעים שעלולים להיות פגיעים.

קלות הצפנה?

אין זה מפתיע כי האו”ם נפל בצד הפרטיות – אבל דיווחים והמלצות הם רחוק מלהשכנע ממשתמשים יומיומיים לנצל את ההצפנה. מרבית המכשירים והשירותים אינם מצפינים כברירת מחדל, בעוד שסטנדרטים ושיטות שונים ברובם אינם ניתנים לביצוע, אלא אם כן אתה גורו טק או פונדיט. אז מה הפיתרון? כפי שצוין על ידי וונדי נאת’ר, מנהלת המחקר של אבטחת מידע בקבוצת 451 במאמר פורבס שפורסם לאחרונה, “רוב המשתמשים לא רוצים להיות בונים. אם יש לך עט, אינך רוצה לדעת איך הוא עובד או כיצד לתקן אותו; אתה רק רוצה לעשות את הכתיבה שלך. אם זה נשבר, אתה פשוט מקבל חדש. ההצפנה צריכה להיות בלתי נראית ונטולת בעיות. “

וכאן הכל מסתיים: האו”ם אומר שהצפנה היא מרכיב קריטי בדיבור חופשי. ממשלות רוצות דלתות אחוריות לתקשורת מוצפנת, בעוד המשתמשים אינם רוצים צעדים נוספים רק כדי להשתמש בשירות העברת הודעות או לנקוט אמצעי זהירות מורכבים כדי לאבטח את המכשיר שלהם. הכי טוב? התחל קל. בחר VPN מאובטח והצפין את תנועת האינטרנט שלך עכשיו. זו זכותך. השתמש בו או איבד אותו לצלילי ממשל.

תמונה מוצגת: פיטר גריפין / Public Domain Pictures.net (התמונה שונתה)

מחק הודעה? האו"ם אומר כי מפתח ההצפנה לדיבור חופשי
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.