איך לשרוד כיבוי באינטרנט

לחצן השקופית אליו

חירויות האינטרנט יורדות.

זו השנה השמינית ברציפות שרשמה Freedom House בשנת 2018 ירידה עולמית בחירויות האינטרנט, והיא מייחסת את הירידה לממשלות הנחוצות להחניק את ההתנגדות המקוונת..

אסטרטגיה אחת בפרט – כיבוי אינטרנט – שימשה במידה רבה. במהלך בחירות, כמה מדינות ברחבי אפריקה ואסיה ניסו להשתיק את הדיבור ברשת, במיוחד במדיה החברתית.

כאשר ממשלות כבד-הידיים נעשות נוחות יותר עם טקטיקות אלה, המשתמשים מחפשים דרכים להימנע מצנזורה ולהבטיח גישה לאינטרנט חופשי ופתוח.

מה זה כיבוי באינטרנט?

לפי AccessNow:

“כיבוי אינטרנטי מתרחש כשמישהו – בדרך כלל ממשלה – משבש בכוונה את היישומים האינטרנטיים או הניידים כדי לשלוט בדברים שאנשים אומרים או עושים.”

כיבוי האינטרנט יכול להיות מוחלט, כאשר כל הגישה חסומה, או חלקית, כאשר רק אתרים או אפליקציות מסוימים (כמו טוויטר, גוגל ופייסבוק) אינם נגישים.

כיבוי מוחלט הוא נדיר יותר מכיוון שהעלות הכלכלית של מניעת אנשים מלעשות עסקים באינטרנט עשויה להיתקל במהירות במאות מיליוני דולרים..

איפה הכיבורים האלה קורים, ומדוע?

כיבוי חלקי מתרחש בתדירות גבוהה יותר באסיה כמו גם במזרח ובמרכז אפריקה.

כבר בשנת 2019 דווח על כיבושים ברחבי סודאן, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בנגלדש וגאבון בתגובה לאי שקט פוליטי, בחירות וניסיונות הפיכה..

הנימוק הרשמי שמאחורי הכיבושים הללו היה לשמור על הביטחון הלאומי, להבטיח את ביטחון הציבור ולמנוע התפשטות “חדשות מזויפות”. אם כי הם גם נתנו בנוחות לרשויות את האמצעים להפסיק את המחאה ולשלוט בבחירות ואת המידע הסובב אותם.

עם יותר בחירות השנה, מניגריה להודו, סביר להניח כי יותר כיבוי האינטרנט בדרך.

מהן ההשלכות של כיבוי האינטרנט?

על ידי צמצום החירויות של משתמשי האינטרנט, ממשלות מחניקות את הצמיחה של מדינותיהן.

על פי מוסד ברוקינגס, כיבויים בפרק זמן של 12 חודשים של 2015 ו- 2016 עלו לכלכלות 2.4 מיליארד דולר, כאשר הודו גויסה 968 מיליון דולר מכלל זה. (הבעיה כה רחבה בהודו, כעת יש אתר המוקדש למעקב אחר כיבוי.)

הנעולות הללו פוגעות גם בזכות הבסיסית לגישה לאינטרנט, אותה אימצה מועצת זכויות האדם של האו”ם בהחלטה בשנת 2016. על ידי סגירת הרשת, מדינות מסתכנות בגרימת תרעומת ציבורית כלפי ממשלותיהן, שעלולות בתורן לעודד אותן ממשלות להדק. האחיזה שלהם בגישה לאינטרנט, ושולחת מדינות מסתובבות בשלטון סמכותי דיגיטלי. יש מדינות שכבר נמצאות שם.

מה אתה יכול לעשות כדי לשרוד כיבוי באינטרנט?

עם התדירות ההולכת וגוברת של הפסקות אינטרנט ברחבי העולם, המשתמשים נאלצים למצוא דרכים לעקוף אותם. למרות שלא ניתן לעשות הרבה כאשר האינטרנט מנותק לחלוטין, הנה כמה דרכים להישאר ברשת אם תיתפס במצב כיבוי חלקי של האינטרנט.

1. השתמש בכלי עקיפה כמו טור

Tor היא תוכנה חופשית וקוד פתוח שתגן עליך מפני אנשים שאולי ירצו לרגל אחר הרגלי הגלישה שלך. כשמדובר בהשגת אנונימיות באינטרנט, זה כמעט בלתי מנוצח.

2. קבל VPN טוב שיגן עליך מפני איתור

באמצעות VPN אתה יכול לאבטח את הגישה שלך לאינטרנט בצורה החופשית והפתוחה ביותר שלה.

השימוש ב- Tor over VPN יגדיל את פרטיותך עוד יותר. פשוט התחבר ל- VPN שלך ואז פתח את דפדפן ה- Tor.

3. מלאי כלים ואפליקציות המגנים על פרטיותך ואבטחתך

התחל באמצעות HTTPS בכל מקום (אשר ExpressVPN שילב בתוסף Chrome שלנו) כדי לאבטח את הגלישה שלך באתר מסוים. ודא שאתה משתמש בדפדפן שמציב את פרטיותך ראשונה – טור הוא החביב עלינו ביותר.

תרצה גם להתחיל להשתמש בתקשורת מאובטחת יותר אם לא עשית זאת, כמו איתות.

לאחר ביצוע שלושת השלבים האלה תוכל לשרוד בכל מדינה עם כיבוי חלקי של האינטרנט. רק הקפד לנהוג בזהירות כשאתה משתמש בכלים אלה, מכיוון שאתה גר במדינה בה ניתן יהיה להעניש את השימוש הזה.

איך לשרוד כיבוי באינטרנט
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.